تأ;ثیر هیدروکورتیزون قبل از عمل روی شدت و میزان لرز بعد از بیهوشی عمومی

تأ;ثیر هیدروکورتیزون قبل از عمل روی شدت و میزان لرز بعد از بیهوشی عمومی

تأ;ثیر هیدروکورتیزون قبل از عمل روی شدت و میزان لرز بعد از بیهوشی عمومی

انسان همانند سایر پستانداران موجودی خونگرم است و دمای داخلی بدنش همواره در محدوده ثابتی قرار دارد.
گروه دارو و درمان گوپی
1399/2/12
0 نظر

انسان همانند سایر پستانداران موجودی خونگرم است و دمای داخلی بدنش همواره در محدوده ثابتی قرار دارد. عملکرد سیستم تنظیم دما طوری است که معمولاً دمای مرکزی بدن را در محدوده 2/0 درجه سانتیگراد از میزان طبیعی که در انسان 37 درجه سانتیگراد است حفظ می کند، ترکیبی از اختلال در سیستم تنظیم دمای بدن در اثر داروهای بیهوشی و نیز مواجهه با محیط سرد اتاق عمل باعث ایجاد هیپوترمی در بیماران می گردد این مسیله باعث ایجاد عوارضی مثل لرز، کندی متابولیسم، طولانی شدن زمان عملکرد داروها، کواگولوپاتی و افزایش خونریزی و کاهش مقاومت در برابر عفونت های محل عمل می شود.

 

لرز (Shivering) یک عارضه بسیار مهم هیپوترمی است که با الگوهای مختلفی از فعالیت های عضلانی، در حدود 40 تا 60 درصد از بیهوشی های سبک روی می دهد، علیرغم در دسترس بودن داروها و متدهای گوناگون جهت پیشگیری و درمان هیپوترمی و در نتیجه لرز، هنوز هم این مسیله به عنوان یک مشکل در دوره بعد از عمل مطرح است. روش های دفاعی بدن در برابر تغییرات دما شامل: فعالیت سیستم اتونوم پوست، گرمازایی غیرلرزشی، لرزش و تعریق می باشد.

تأ ثیر هیدروکورتیزون قبل از عمل روی شدت و میزان لرز بعد از بیهوشی عمومی tasire hidro kortizon pdf 134 KB application pdf
حمزه حسین زاده محمود عیدی خسرو کلاهدوزان اسماعیل پسیانیان سهیلا داداش زاده
مجله دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبر 1610 ز

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر