عوارض نادر کرونا مثل کهیر بعد از دوز اول واکسن ! | مجله گوپی

عوارض نادر کرونا مثل کهیر بعد از دوز اول واکسن ! | مجله گوپی

عوارض نادر کرونا مثل کهیر بعد از دوز اول واکسن ! | مجله گوپی

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تأکید بر اینکه عوارض جانبی واکسن کرونا نادر است، گفت: شخصی که بعد از دوز اول واکسن کهیر زد، باید دوز دوم نوع واکسن را عوض کند. به گزارش خبرگزاری مهر در خصوص اینکه بعد از تزریق واکسن چه علائمی باید جدی گرفته شود، افزود: واکسن‌ها خودشان علائم عمده‌ای ندارند و علائم معمولی هم با نوشیدن مایعات و مصرف مُسکن و استراحت التیام پیدا می‌کند.
گروه خبر مجله گوپی
1400/6/27
3 نظر

عوارض نادر کرونا مثل کهیر بعد از دوز اول واکسن ! 
 
 
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تأکید بر اینکه عوارض جانبی واکسن کرونا نادر است، گفت: شخصی که بعد از دوز اول واکسن کهیر زد، باید دوز دوم نوع واکسن را عوض کند. 
به گزارش خبرگزاری مهر  در خصوص اینکه بعد از تزریق واکسن چه علائمی باید جدی گرفته شود، افزود: واکسن‌ها خودشان علائم عمده‌ای ندارند و علائم معمولی هم با نوشیدن مایعات و مصرف مُسکن و استراحت التیام پیدا می‌کند، ولی چون در اپیدمی هستیم کسانی که تب‌شان طول کشیده یا بویایی و چشایی‌شان از بین رفته و یا سرفه می‌کنند و علائم دارند حتماً تست دهند تا مشخص شود که به کرونا مبتلا نشدند.
 با اشاره به اینکه اگر افراد بعد از تزریق دوز اول، کرونا گرفتند، ۶ تا ۸ هفته بعد از مشاهده علائم اولیه بسته به شدت بیماری می‌توانند دوز بعدی را تزریق کنند، گفت: این افراد مطمئن باشند که اثر دوز اول از بین نرفته است، همچنین در صورت ابتلاء به کرونا 6 تا 8 هفته بعد می‌توانند برای تزریق دوز اول مراجعه کنند، اما کسی که مبتلا به کرونا یا هر بیماری حاد دیگری است به هیچ وجه واکسن نزند، زیرا هم واکسن تأثیری ندارد و هم ممکن است بیماری شدت پیدا کند.
 
کهیر 
 
 افرادی که به پنی‌سیلین حساسیت دارند هم منعی برای تزریق واکسن ندارند، برخی می‌گویند که بعد از تزریق واکسن کهیر زدند که اگر این کهیر به دلیل واکسن بود باید با مشورت پزشک عفونی و یا پوست از داروهای آنتی هیستامین استفاده کرده و نوع واکسن را عوض کنند.
طبرسی با اشاره به اینکه قبل و بعد از تزریق واکسن نیازی به مصرف آسپرین نیست، گفت: ممکن است استفاده از همین داروها مشکلات بیشتری ایجاد کند، لخته‌سازی و عوارض جانبی واکسن آنقدر نادر است که در مقابل فواید واکسن اصلاً در نظر گرفته نمی‌شود و ما به طور واضح نتایج آن را می‌بینیم.
وی در خصوص واکسن دانش‌آموزی گفت یک سری واکسن‌ها روی 12 سال تا 18 سال هم تست شده که اثربخشی قابل قبولی داشته است، بنابراین  ما تا حد ممکن واکسیناسیون این گروه را هم پیش می‌بریم تا با اطمینان خاطر بیشری  مدارس باز شود، با این روند واکسیناسیون می‌توانیم مدارس را تا اواخر پاییز بازگشایی کنیم،زیرا از زمان شیوع کرونا در هیچ زمانی این آمار وجود نداشته که در کل کشور آمار کرونا رو به کاهش باشد که این هم به واسطه همکاری مردم و گسترش واکسیناسیون است.
 
اثرات کهیر 
 
طبرسی در ادامه یادآور شد: اما فعلاً درست نیست که واکسن ها را با هم مقایسه کنیم و با قطعیت نمی توانیم بگوییم کدام واکسن ها موفق تر بوده است  به امید خدا پس از اینکه به مرحله ثبات رسیدیم می‌توان در این زمینه تحقیق کرد در حال حاضرمهم این است که  واکسیناسیون  نتایج مثبتی از کاهش مرگ و میر تا کاهش ابتلا نشان داده است.
این متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این سوال که آیا درست است که برای درمان کرونا از داروی نقرس استفاده می‌شود، پاسخ داد: این داروها از دسته داروهای ضد التهاب است و در برخی کشورها استفاده می‌شود اما در دستورالعمل درمان کشور ما نیست و روند درمان همان داروهای حمایتی است، چین هم اعلام کرده که به یکی، دو دارو در درمان کرونا دسته یافته که در روزهای آینده اعلام می‌شود.
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم0
مخالفم0
محمدحسین  (دوشنبه 12 مهر 1400)
جالب بود
پرسش
موافقم0
مخالفم0
انوشا  (دوشنبه 12 مهر 1400)
وایییی کهیییییر😖
پرسش
موافقم0
مخالفم0
رزینا  (دوشنبه 12 مهر 1400)
نهههه