دردهایی که زنان به زبان نمی آورند-مجله مادر گوپی

دردهایی که زنان به زبان نمی آورند-مجله مادر گوپی

مروری بر 6 مشکل شایع زنانه
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

اگر خجالت می کشید به خاطر بعضی بیماری ها یا مشکلات تان دکتر بروید و مشکل تان را با او در میان بگذارید، بدانید که شما تنها نیستید. در دنیا میلیون ها میلیون زن هستند که با شما هم داستان اند. در این مقاله با 6 مشکل شایع زنانه که بسیاری از خانم ها از در میان گذاشتن آنها با پزشکان طفره می روند، آشنا می شویم...

 

1) تکرر ادرار

تعداد زیادی از زنان، مخصوصا در سنین بالا، دچار مشکلات مربوط به مثانه و کنترل ادرار می شوند و از ابراز این موضوع خجالت می کشند؛; چرا که تصور می کنند وقتی کسی آموزش توالت رفتن را آموخت، باید همیشه قادر باشد تا خود را کنترل کند. این مشکل در دوران سالمندی نیز در میان این افراد زیاد دیده می شود و هیچ کس نمی خواهد و دوست ندارد دیگران متوجه این موضوع شوند چرا که تکرر ادرار و گاه بی اختیاری نشان دهنده پیری است. اما از هر سه زن، یک نفر با تکرر ادرار، زیر 35 سال سن دارد. نشت ادرار در هر حالت و موقعیت امری غیرطبیعی است اما نباید نگران شد چرا که درمان های مختلفی برای این افراد و افرادی که دچار تکرر ادرار می شود، وجود دارد بنابراین اگر شما دچار چنین مشکلی هستید، خجالت نکشید و پزشک خود را از این موضوع آگاه کنید. پزشک هرگز در مورد شما قضاوت نمی کند و حتما در رفع مشکل به شما کمک می کند. قدم اول تعیین یک قرار ملاقات با پزشک، قدم دوم رفتن نزد پزشک و قدم سوم بیان مشکل یعنی من دچار بی اختیاری ادرار یا نشت ادرار شده ام، می باشد. به همین سادگی بقیه را به پزشک بسپارید. تنها کافی است به سوالات او پاسخ دهید تا راه حل و درمان های مناسب را به کار ببندید. اگر سعی کنید خودتان مشکل خود را حل کنید، مطمین باشید که وضع بدتر خواهد شد. بعضی از زنان که مبتلا به مثانه بیش فعال هستند، دریافت مایعات خود را محدود کرده و این می تواند سبب بروز عفونت و التهاب مثانه شود. تکرر ادرار امر طبیعی نیست اما در سال های قبل از یایسگی شایع است. به گفته محققان مایوکلینیک، داروها، تغییرات رژیم غذایی و ورزش هایی به نام کژل برای تقویت عضلات می تواند به کنترل ادرار کمک شایانی کند. اما بی اختیاری ادراری می تواند علامتی از یک بیماری زمینه ای باشد و نیاز به ارزیابی های بیشتری داشته باشد، حتی می تواند عارضه جانبی دارویی باشد که شما دریافت می کنید.

2) دفع گاز

هر فردی گاز دفع می کند و این، امری طبیعی است تا از این طریق از ایجاد نفخ و مشکلات بعدی آن جلوگیری شود؛; اما هستند کسانی که بی اختیار دچار دفع گاز می شوند. دفع گاز خیلی از اوقات مرتبط با غذایی است که مصرف می کنید. پس حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. خیلی اوقات با تغییر رژیم غذایی و تعدیل غذاها و مصرف داروها این مشکل شما رفع می شود. در موادغذایی، عوامل زیادی هستند که می توانند سبب دفع گاز شوند نظیر لوبیا، بلع هوا هنگام خوردن غذا (مثلا حرف زدن موقع غذا خوردن) و مصرف سبزیجات خام.

3) سندرم روده تحریک پذیر

این سندرم با درد شکم و تغییر در وضعیت اجابت مزاج مشخص می شود. حرکات زیاد روده ها یا کاهش حرکات آن به بروز اسهال های مکرر معده ای و یبوست منجر می شود. افرادی که دچار این مشکل می شوند، از بیان این موضوع معمولا خجالت می کشند؛; چرا که احساس می کنند متفاوت تر از دیگران دچار حس دفع مدفوع می شوند. این مشکل در میان زنان شایع تر است اما خوب است بدانید که روش ها و درمان های مختلفی می تواند شرایط را برای این افراد قابل تحمل تر کند.

4) تعریق بیش از حد

بسیاری از زنان به خاطر اینکه زیاد عرق می کنند، خجالت می کشند؛; چه کف دست شان عرق کند، چه لباس های زیرشان، لازم است که تعریق توسط پزشک مورد ارزیابی قرار بگیرد. همان طور که برای سایر مشکلات زنان درمان های لازم وجود دارد، برای رفع تعریق هم داروها و اسپری های مختلفی موجود است اما در موارد شدید تزریق ماده ای به نام بوتاکس می تواند راه حل کاهش تعریق در دست ها، پاها و زیر بغل باشد. بسیاری از خانم ها به خاطر همین مشکل از انجام فعالیت خودداری می کنند و حتی در مکان های عمومی ورزش نمی کنند که این می تواند ضررهای بیشتری برای آنها داشته باشد.

5) بوی نامطبوع بدن

خیلی از خانم ها فکر می کنند که فقط آنها هستند که بدن شان بو می دهد و این روی ذهنیت آنها نسبت به بدن و احساس خود نسبت به همسرشان تاثیر گذاشته و روابط زناشویی شان را هم تحت تاثیر قرار می دهد. اگر علت، عفونی باشد، مصرف داروهای مناسب سبب بهبود بیماری و رفع مشکل می شود و در غیر این صورت، شیوه های دیگری برای کاهش و حتی رفع بوی بد واژن وجود دارد.

6) کاهش میل جنسی

بسیاری از زنان از بیان اینکه میل جنسی شان کاهش پیدا کرده خجالت می کشند. کاهش میل جنسی تاثیرات روانی، جسمی و حتی اجتماعی روی زنان می گذارد و به افسردگی آنها منجر می شود بنابراین نیاز به بررسی همه جانبه دارد تا تعیین شود که علت آن چیست؟ ممکن است یک خانم مسوولیت مراقبت از والدین سالخورده خود را داشته باشد و یا محیط خانه شرایط مناسبی را برای بودن با همسر نداشته باشد. این عوامل همه تاثیر جسمی و روحی روی زنان می گذارد. گاه کاهش میل جنسی به دلیل افسردگی و اضطراب و تصویر ذهنی بد نسبت به خود هم ایجاد می شود. بیماری های مزمنی نظیر بیماری های قلبی، دیابت و بعضی داروها هم می توانند نقش مهمی در کاهش میل جنسی داشته باشند.


منبع WebMD ترجمه مژگان کریمی
روزنامه سلامت www salamat ir

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر