موخوره (trichoptlosis) چیست وچگونه از شر آن راحت شویم؟- مجله مادر و کودک گوپی

موخوره (trichoptlosis) چیست وچگونه از شر آن راحت شویم؟- مجله مادر و کودک گوپی

موخوره (trichoptlosis) چیست وچگونه از شر آن راحت شویم؟- مجله مادر و کودک گوپی

موخوره (trichoptlosis) وضعیت نامطلوبی است که در زندگی هر زنی پیش می آید. موخوره وقتی ایجاد می شود که لایه و سطح محافظ مو در انتهای فیبرهای مویی نوک مو از بین رفته باشد.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

موخوره را می توان بیشتر در خانم هایی که به آرایش مداوم موها و استفاده از مواد اکسیدان و رنگ موهای گوناگون می پردازند مشاهده کرد.

 

ایجاد شکاف طولی در مسیر موها و یا چند شاخه شدن انتهای آزاد مو، موخوره نامیده می شود. این عارضه ناشی از تجمع آسیب های مکانیکی و شیمیایی وارد بر مو است که به تخریب موها منجر می شود؛; و شایع ترین تظاهر قابل دیدن از میان صدمات فیزیکی و شیمیایی به ساقه مو است.

موخوره از راه برس زدن های خشن و ممتد موها نیز به وجود می آید. استفاده بیش از حد از سشوار، بیگودی و منجر به خشکی بیش از حد موها می شود، همچنین نور آفتاب، سایش و مالش مداوم موها و تماس زیاد با گرد و غبار عواملی هستند که به ایجاد موخوره می انجامند. گفتنی است این عارضه را می توان در موهایی که عمر آنها طولانی شده مشاهده کرد

موخوره در افرادی که از خشکی و شکنندگی مو شکایت دارند نیز دیده می شود. گاهی در طول این موها گره های برجسته ای ظاهر می شود این مسیله در اثر ضربه های مکانیکی متعددی است که در حین برس زدن های شدید به ساقه مو وارد می آید.

تحقیقات نشان می دهد: آسیب های مکانیکی و شیمیایی وارد بر مو سبب تخریب و چند شاخه شدن موها یا همان موخوره می شود.

برس زدن بیش از حد موها از مهمترین عوامل ایجاد آسیب های مکانیکی بر موها و مهمترین عامل وجود موخوره است. درعین حال، استفاده از رنگ موهای گوناگون در یک دوره کوتاه زمانی، استفاده از حالت دهنده ها، کوتاه نکردن موها و مراقبت نکردن از آنها، استفاده مداوم از سشوار و استفاده از شامپوهای نامرغوب موجب ایجاد موخوره می شوند که هنوز درمانی برای این پدیده پیدا نشده و کوتاه کردن موها تنها راه از بین بردن موخوره ها است.

بلند نگه داشتن بیش از حد موها نباید پایین تر از گودی کمر باشد. استفاده از ترکیبات ملایم و غیرمحرک در شست و شوی موها و حفظ رطوبت آنها و یک بار برس زدن در طول روز می تواند مانع از ایجاد موخوره شود.

● موخوره بیشتر به پیشگیری نیاز دارد تا درمان؛;

چون بخش مرده مو دچار این عارضه می شود و در این ناحیه قدرت ترمیم وجود ندارد. بهترین روش، چیدن قسمت آسیب دیده مو است. به علاوه استفاده از ترکیبات ملایم و غیرمحرک برای شست و شوی موهای خشک و نیز چرب کردن موها مؤ;ثر است.

موخوره بیشتر در موهای خشک و شکننده بوجود می آید و به خاطر خشکی بیش از حد و با شدت برس کشیدن بر موها ایجاد می شود.وقتی که سطح محافظ مو از بین می رود امکان جایگزینی آن دیگر میسر نیست. به طور نمونه مو دو یا سه شاخه می شود و ممکن است به همان بلندی بماند یا 2 تا 3 سانتی متر طول داشته باشد. بهترین راه مبارزه با موخوره قیچی کردن قسمت های آسیب دیده فیبرهای مویی می باشد.در دهه های 60 و 70 خانمها موخوره هایشان را خود می سوزاندند. حتما شما هم موافق هستید که این کار کمی افراطی است البته قبل از اینکه با این کار (سوزاندن) سلولهای بیشتری از بین بروند. . راه های آسانتری نیز برای از بین بردن فیبرهای مرده مو وجود دارد.

● راه هایی که می تواند با ساتفاده از آنها موخوره را درمان کنید از این قرارند:

یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده ریخته و به مدت 10 دقیقه می گذارید تا بجوشد و دم بکشد، پس از سرد شدن آنرا صاف نمایید. این مایع را به سر موهای خود بمالید . این عمل را هر روز تکرار نمایید تا موخوره شما بهبودی حاصل نماید.

ریشه کنجد را در آب جوش خیس نموده و بگذارید تا 15 دقیقه بماند سپس آن را حدود 30 دقیقه دیگر جوشانده و دم کنید، پس از آن این مخلوط را صاف کرده و مایع صاف شده را به سر خود بمالید . این عمل را هر روز تکرار کنید.

برای رفع موخوره باید حداقل ماهی یک بار آن را با جوشانده گل بابونه یا گل ختمی شست و شو داد. خیس کردن مو در آب جوشانده تخم پیاز، نیز برای رفع موخوره بسیار مفید می باشد.

در طب جدید آمونیاک را بهترین درمان موخوره می دانند . بدین ترتیب که در یک لگن آب، دو یا سه قطره آمونیاک ریخته و موهای سر را با آن می شویید .

قهوه خام (یک قسمت)نخود خام (یک قسمت)، دانه خشخاش (یک قسمت) روناس ساییده (یک قسمت) و زرده تخم مرغ را با هم مخلوط کرده و به صورت خمیری در آورید و شب آنها را به سر خود ببندید و صبح با آب گرم سر را بشویید و بعد از آنکه موها خشک شدند موها را با روغن زیتون چرب کنید.

گل ریواس ، شاه تره ، سدر را به یک نسبت در آب، خیس نموده و پس از گذشت 24 ساعت آن را صاف کرده ، این مایع صاف شده را به سر خود بمالید.

مخلوط نیم کیلو آرد نخود خام، 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا را پنج قسمت کرده ، پنج شب متوالی آن را با سه عدد زرده تخم مرغ به سر گذاشته و صبح سر را با گل سرشوی بشویید.

روغن های معتدل ، مانند روغن بنفشه یا روغن بادام را به سر بمالید و مالش دهید. از لعاب کتیرا نیز می توانید برای درمان موخوره استفاده کنید.معمولا خانم ها دوستدار موهایی بلند هستند، چرا که می توان آنها را با مدل های زیبا و متنوع آراست و حالت چهره را دایماً; تغییر داد.

البته اگر ندانید که موهای بلندتان را چگونه آرایش کنید، چهره خود را به کلی خراب خواهید کرد. شستن موهای بلند روش خاصی دارد، در حالی که شستن موهای کوتاه آسان تر است.

اما طریقه شستن و خشک کردن موهای بلند به این ترتیب است:

1) شامپو را فقط روی سرتان بریزید. همان طور که می دانید، علت استفاده از شامپو از بین بردن چربی و کثیفی هاست. بهتر است شامپو را کف سر خود بمالید، نه انتهای موهایتان و سعی کنید شامپو داخل گوش ها نرود. شامپو را در دست های خیس تان به کف تبدیل کنید و با سر انگشتان، پوست سر را آهسته ماساژ دهید. موهایتان را به یک سمت و یک نقطه جمع نکنید؛; هرچه بیشتر این کار را بکنید، موها بیشتر در هم گره می خورد.

2) موها را با آب بشویید و آب اضافی آن را بگیرید. یادتان باشد وقتی موهایتان خیس است، هرگز آنها را نچلانید و نکشید. در عوض دست خود را به آرامی روی کف سرتان گذاشته و فقط آب اضافی را از سطح موها بتکانید.

مضرات استفاده از سشوار بیشتر از مزایای آن است. استفاده از آن فقط احتمال خشک شدن موها را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد که این حالت باعث خشکی، کم آبی، وزکردن و ریزش مو می شود.

3) وقتی مایع حالت دهنده را روی موهایتان می ریزید، بیشتر روی نوک موها – از گوش به پایین- تمرکز کنید. اگر از محلول های درمانی برای موهایی که سر آنها دو شاخه و به اصطلاح موخوره شده اند، استفاده می کنید، خیلی آرام حالت دهنده اضافی را به سمت نوک موها هدایت کنید. همچنین می توانید برای درمان خشکی موها از حالت دهنده های مخصوص موهای خشک و آسیب دیده استفاده کرده و به همین روش، آن را بیشتر به سمت نوک موها هدایت کنید.

4) وقتی برای آخرین بار موها را آبکشی می کنید، بهتر است از آب خنک استفاده کنید. این کار باعث می شود روزنه های پوست، ریز و کوچک شوند و هنگام شانه کردن نیز احتمال ریزش موهایتان کمتر می شود.

5) بعضی ها بعد از حمام کردن و برای خشک کردن یا حالت دادن به موهایشان، از سشوار استفاده می کنند. نکته ای که خیلی از ماها نمی دانیم، این است که با این کار باعث خشک و شکننده شدن موهایمان می شویم که در نهایت منجر به موخوره و شکنندگی موها می شود. البته استفاده گهگاه از سشوار نمی تواند برای موهایتان خطری داشته باشد؛; بنابراین بهتر است بیشتر اوقات اجازه دهید موها در هوای محیط و به طور طبیعی خشک شوند.

● چند نکته:

- آب گرم باعث بزرگ شدن روزنه های پوست می شود، در صورتی که آب سرد آنها را جمع می کند. برای همین است که بیشتر متخصصان توصیه می کنند تا قبل از خارج شدن از حمام، موها را با آب سرد آبکشی کنید. آب سرد منافذ پوست را منقبض کرده و از فولیکول های مو نیز بهتر مراقبت می کند.

- موقع شامپو زدن به موها، از جمع کردن همه مو بالای سرتان خودداری کنید. این کار نه تنها کمکی به راحتی شست وشو نمی کند، بلکه باعث گره خوردن موها نیز می شود.

● آیا موخوره از یک تار به تار موی دیگر انتقال می یابد؟

ظاهراً; موخوره از یک مو به موهای دیگر سرایت نمی کند. تنها راه رهایی از موخوره , چیدن از بالای نقطهء موخوره است . موخوره وقتی تشکیل می شود که لایه های سلولیِ; بدنهء مو جدا شوند, که راهی برای چسباندن دایمی آن ها به هم دیگر وجود ندارد.

فرآورده ای مثل ممکن است موقّ;تاً; آن ها را به هم دیگر بچسباند, اماانتهای موها مجدداً; چند ساعت یا چند روز بعد ـ به خصوص پس از اولین شامپو ـ جدا و شاخه شاخه می گردند.موی بلند برای موخوره , مستعدتر از موی کوتاه است , زیرا موی بلند در طول زمان بیش تر از موی کوتاه دستکاری می گردد و لذا یکی از راه های پایین آوردن شدت موخوره , کوتاه نگه داشتن آن ها است .

زدن منظم مو, موخوره راتحت کنترل در می آورد

● راههای پیشگیری از موخوره

ـ برس و شانه های فلزی باعث صدمه دیدن مو می شوند و موخوره ایجاد می کنند به همین دلیل توصیه می شود از برس ها و شانه های از جنس طبیعی (چوب و ) استفاده کنید ، در ضمن از برس زدن های خشن و ممتد خودداری کنید .

ـ استفاده از گیره و سنجاق سر و کش های محکم چون باعث کشیدن موها می شوند در ایجاد موخوره موثر بوده و در انتخاب آنها باید دقت کرد .

سشوار و اتوی حالت دهنده مو ، چون چربی طبیعی مو را از بین می برند ،سبب موخوره می شوند ؛; بنابراین سعی کنید از آنها کمتر استفاده کنید

ـ ار برس کشیدن موهای خیس خودداری کنید چون سبب کشیدگی موها و آسیب به آن می شود.

ـ موی خود را زمان ریادی در معرض نور خورشید قرار ندهید.

6ـ ترکیبات حاوی الکل نیز سبب موخوره می شوند .

ـ کم آبی از دیگر علتهای ایجاد موخوره است بنابراین آب فراوان بنوشید .

ـ بهترین راه برای پیشگیری از موخوره این است که هر چند وقت یک بار موهای خود را کمی کوتاه کنید .

ـ هنگام شستشوی موها از آب خیلی داغ استفاده نکنید .

ـ گاهی موهایتان را ببافید.

ـ روغنهای گیاهی مثل روغن بادام و روغن زیتون را به نوک موها بمالید . از لغاب کتیرا هم میتوان برای درمان موخوره استفاده کنید.


سایت پزشکان بدون مرز http www pezeshk us

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر