مهمانی مدرن مهمانی آبله مرغان!-مجله مادر و کودک گوپی

مهمانی مدرن مهمانی آبله مرغان!-مجله مادر و کودک گوپی

پزشکان نگران عواقب این مهمانی های آبله مرغانی هستند
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

خیلی از ما فکر می کنیم آبله مرغان از آن بیماری هایی است که همه افراد باید به آن مبتلا شوند و چه بهتر که این دوره در سنین کودکی طی شود تا علایمش خفیف تر باشند و اثر جوش ها روی بدن نماند...

 

در همه جای دنیا مادرانی هستند که ترجیح می دهند فرزندان خردسال شان با افراد مبتلا در تماس باشند تا هر چه زودتر آبله مرغان بگیرند و از شر این ویروس خلاص شوند اما در آمریکا بعضی از والدین برای اینکه کودکانشان حتما این ویروس را در خردسالی بگیرند آنها را به مهمانی هایی می برند که به نام مهمانی آبله مرغانی مشهور است!

مهمانی آبله مرغان را والدین کودکانی برگزار می کنند که مایل اند فرزندانشان به جای واکسینه شدن، به طور طبیعی آبله مرغان بگیرند. هر کودکی می تواند در این اجتماع کودکانه شرکت کند. تعدادی اسباب بازی در اختیار آنها قرار می گیرد. می توانند فیلم تماشا کنند و حتی با چند تا آب نبات هم از بچه ها پذیرایی می شود اما نکته ای که این گونه مهمانی ها را از بقیه متمایز می کند وجود یک یا چند کودک مبتلا به آبله مرغان در این مهمانی است.

● آنها چرا در مهمانی آبله مرغان شرکت می کنند؟

کری یکی از مادرانی است که موافق برگزاری این مهمانی ها است. دختر 7 ساله کری تا به حال در 6 تا از این مهمانی ها شرکت کرده است. او یک سایت اینترنتی را هم برای یافتن و سازماندهی این مهمانی ها اداره می کند و البته هنوز موفق نشده خودش یکی از این مهمانی ها را برگزار کند ولی همچنان در جستجوی مهمانی های بیشتر است. از نظر کری، این اجتماع فرق چندانی با بازی های معمولی کودکان ندارد. برخی از والدین به بچه هایشان پفک یا آب میوه می دهند تا با بچه های دیگر سهیم شوند و از این طریق، احتمال مبتلا شدن به این بیماری مسری را که علایمی چون دانه های قرمز، التهاب، تب و سردرد دارند، بالا ببرند.

استفاده از واکسن آبله مرغان سال 1995 در آمریکا به تایید رسید و هم اکنون برای تمام کودکانی که هنوز به سن مدرسه رفتن نرسیده اند، مورد استفاده قرار می گیرد البته به استثنای بچه هایی که ویروس وارد بدنشان شده و نیز خانواده هایی که به دلایل مذهبی حاضر به واکسینه کردن فرزندانشان نیستند. از آنجایی که واکسن آبله مرغان دوبار تزریق می شود، یک بار حدود 15 ماهگی و بار دیگر در سن 3 تا 4 سالگی، بعضی از مادران را نسبت به کارایی این واکسن به شک انداخته است. آنها نگران هستند بچه هایشان در بزرگسالی آبله مرغان بگیرند که علایم شدیدتری دارد. از نظر این دسته از مادران تاثیر واکسن طولانی نیست و در درازمدت کارایی خود را از دست می دهد وگرنه نیازی به تجدید واکسن نبود.

به نظر کری واکسینه کردن بچه ها آنها را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد چون اگر به هر دلیلی مرحله دوم واکسن تزریق نشد یا اینکه تاثیر کافی نداشت، زمانی که آنها به سنین بالاتر برسند این ویروس خیلی خطرناک تر خواهد بود. او می گوید: من ترجیح می دهم دخترم در سنین پایین تر و به طور طبیعی آبله مرغان بگیرد چون خطرش کمتر است و بهبودی سریع تر و آسان تر خواهد بود. اعتقاد کری نسبت به واکسن آبله مرغان از این مساله سرچشمه گرفته است که به چشم خود کودکانی را دیده که با وجود واکسیناسیون باز هم به این ویروس مبتلا شده اند و به همین دلیل ترجیح داده دخترش را واکسینه نکند.

● پزشکان درباره این مهمانی ها چه می گویند؟

واقعیت این است که بیشتر پزشکان آمریکایی نظر دیگری در این باره دارند. آنها نگران رشد فزاینده این مهمانی ها هستند و به اعتقاد متخصصان اطفال، این مهمانی ها سلامت کودکان را به خطر می اندازد. دکتر کوپر که یک متخصص اطفال و سخنگوی انجمن بیماری های عفونی آمریکا است، نسبت به برگزاری این گونه مهمانی ها اظهار شگفتی می کند. دکتر کوپر می گوید: من واقعا افسوس می خورم وقتی می بینم پدر و مادرها کاری را انجام می دهند که درست نیست. آبله مرغان در خیلی موارد یک بیماری ساده است ولی هستند کودکانی که به عوارض نامطلوب این بیماری دچار شده اند. او کودکانی را دیده که با شرایط خطرناکی چون التهاب مغز مواجه شده اند و حتی بچه های کوچکی که از این ویروس جان سالم به در نبرده اند. این عوارض خطرناک ممکن است برای هر کودکی پیش بیاید و ربطی به نقص ایمنی بدن یا سوء تغذیه ندارد. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند که والدین حتما کودکانشان را واکسینه کنند. به نظر دکتر کوپر این کار پدر و مادرها مثل دویل کردن با سلامتی فرزندانشان است. دکتر آفیت، متخصص بیماری های عفونی اطفال، نیز می گوید: بسیاری از والدینی که مخالف واکسیناسیون بچه هایشان هستند تصور می کنند گرفتن ویروس آبله مرغان به طور طبیعی، برای سلامت کودک بهتر است. خیلی از این والدین فکر می کنند که تحریک سطوح بالاتر آنتی بادی ها و مصونیت طولانی مدت بهتر از واکسیناسیون است. این مطلب به طور کلی درست است ولی مشکل این جاست که با این کار در واقع خطرات بعدی را نیز باید بپذیرند که شامل بستری شدن و حتی مرگ افراد مبتلا می شود.

به اعتقاد دکتر کوپر والدینی که از واکسینه کردن فرزندانشان امتناع می کنند با این کارشان سلامت عمومی جامعه را نیز به خطر می اندازند زیرا با گسترش مهمانی های آبله مرغانی ممکن است کودکانی که هنوز در برابر این ویروس ایمن نشده اند در معرض ابتلا قرار بگیرند. ما نمی دانیم کسانی که به این مهمانی می روند در چه شرایطی به سر می برند. ممکن است ایمن شده باشند یا علایم بیماری را داشته باشند یا فقط ناقل ویروس باشند و باعث سرایت ویروس به دیگری شوند. برخی نیز به دلایلی چون مصرف دارو یا بارداری بسیار مستعد ابتلا به بیماری هستند. واکسینه نکردن بچه ها باعث گسترش این خطرات می شود و واکسن آبله مرغان نیز دقیقا به همین منظور تولید شده است. واکسن می تواند باعث ریشه کن شدن ویروس شود، اگر هر فردی آن را بزند.

● واکسن آبله مرغان تا 90 درصد کارآیی دارد

امروزه تحقیقات نشان می دهد که واکسن آبله مرغان می تواند احتمال ابتلا به بیماری را تا 90 درصد کاهش دهد ولی نگرانی های کسانی مثل کری مانع نابودی کامل این ویروس می شود. دکتر آفیت می گوید: اگر استفاده از واکسن آبله مرغان هم مثل استفاده از واکسن سرخک در سال 1963 گسترده باشد، این ویروس هم مانند ویروس سرخک از بین خواهد رفت. زمانی که واکسن سرخک را که در مبتلایان بزرگسال علایم بدی دارد عرضه کردیم، ابتلای به این بیماری به طور چشم گیری کاهش یافت. این اتفاق برای آبله مرغان هم می تواند بیفتد.

با وجود تمام این حرف ها کری همچنان مخالف است. او می گوید: همین که بعضی از بچه ها با وجود واکسیناسیون به این ویروس مبتلا می شوند، بیانگر این است که آبله مرغان هرگز از بین نخواهد رفت. بعضی چیزها مثل این ویروس دایما در حال تغییر هستند و بالقوه بدتر از گذشته خواهند شد، مثل آنتی بیوتیک که استفاده بیش از حد آن افراد را مقاوم می کند. با وجود هشدارهایی که پزشکان درباره خطرات واکسینه نکردن بچه ها می دهند، کری متقاعد نمی شود. او می گوید: هر کاری که شما انجام دهید، ممکن است کودک مرا در خطر قرار دهد. ما می توانیم فقط تصمیم هایی را بگیریم که برای خانواده ما بهتر است و در این زمان این کار بهتر است.


منبع abcNEWS ترجمه سمیه وحدانی
روزنامه سلامت www salamat ir

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر