آنچه راجع به سارس باید بدانیم، علایم SARS چیست ؟

آنچه راجع به سارس باید بدانیم، علایم SARS چیست ؟

علایم اصلی بیماری تب بالای 38 درجه ، سرفه خشک ، گلودرد ، تنفس مشکل یا اختلالات تنفسی و شواهد رادیوگرافیک پنومونی می باشد ، سایر علایم نیز عبارتند از : سردرد ، درد مفاصل و ماهیچه ها ، بی اشتهایی ، اختلال هوشیاری ، راش و اسهال .
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

علایم اصلی بیماری تب بالای 38 درجه ، سرفه خشک ، گلودرد ، تنفس مشکل یا اختلالات تنفسی و شواهد رادیوگرافیک پنومونی می باشد ، سایر علایم نیز عبارتند از : سردرد ، درد مفاصل و ماهیچه ها ، بی اشتهایی ، اختلال هوشیاری ، راش و اسهال .

 

● روش درمان بیماران مبتلا به SARS چگونه است ؟

علیرغم تلاش پزشکان ، فعلا دارویی جهت درمان پیدا نشده است و تا حال آنتی بیوتیکی در این زمینه مؤ;ثر نبوده است ولی داروی ریباورین با یا بدون تجویز استرویید با نتایج نامعلوم مصرف شده است. لذا برای کنترل بیماری در جامعه پیشگیری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

● سرعت گسترش بیماری چگونه است ؟

SARS نسبت به آنفلونزا کمتر عفونی است دوره کمون آن 7-2 روز ( بطور متوسط 5-3 روز ) می باشد مسافرت های بین المللی ریسک گسترش سریع بیماری را افزایش می دهد.

تا به حال تعداد مبتلایان به بیماری و پراکندگی جغرافیایی آن چگونه بوده است؟

تا 28 آوریل 2003 ، 5050 نفر مبتلا شده و از این تعداد 321 نفر فوت کرده اند و تا حال این بیماری از کشورهای چین ، هنگ گنگ ، مالزی ، کانادا ، تایوان ، فرانسه ، آلمان ، اندونزی ، ایتالیا ، تایلند ، سنگاپور ، استرالیا ، برزیل ، بلغارستان ، هندوستان ، ژاپن ، کویت ، مغولستان ، جمهوری ایرلند ، رومانی ، فیلیپین ، آفریقای جنوبی ، اسپانیا ، انگلستان ، ایالات متحده ، سوید ، سوییس و ویتنام گزارش شده است.

● آیا SARS می تواند نتیجه بیوتروریسم باشد؟

هیچگونه دلیلی برای تأ;یید یا رد این ادعا وجود ندارد.

● تا چه حد باید نگران بود ؟

بیماری علاوه براینکه می تواند شدید باشد می تواند در مسافرت به کشورهای آلوده از سرعت انتشار بالایی بر خوردار باشد ولی درصد کشندگی آن پایین است ( حدود 4 % ) این میزان با افزایش سن و وجود بیماریهای مزمن در فرد بالا می رود .

● سفر تا چه حد می تواند مخاطره آمیز باشد؟

WHO سفرهای غیرضروری به مناطق آلوده ( مناطقی که زنجیره انتقال ویروس در آنجا مشاهده شده است ) بخصوص مناطق آلوده چین و تورنتو کانادا را منع می نماید ضمناً; تمامی مسافرین باید از علایم اصلی بیماری آگاه گردند و از تماس نزدیک با افرادی که آلوده شده اند یا سابقه سفر اخیر به نواحی آلوده را داشته اند اجتناب نمایند و مسافرانی که دچار این علایم شده اند تا وقتی که بطور کامل بررسی نگردیده اند نباید آن کشور را ترک کنند . اما باتوجه به کنترل بیماری و عدم مشاهده موارد جدید طی فصل سرد جاری نگرانی زیادی از انتشار آن وجود ندارد.

WHo چه اهدافی را دنبال می کند ؟

1) پیشگیری و کنترل شیوع بیماری

2) مشخص نمودن عامل بیماری

3) مشخص نمودن رژیم درمانی مؤ;ثر

4) حمایت کشورهای درگیر در صورت نیاز از طریق اعزام کارکنان بهداشتی

● عامل بیماری چیست؟

عامل بیماری ویروسی از خانواده کروناویروسها می باشد .

● روش انتقال بیماری چگونه است ؟

انتقال از شخص به شخص از طریق قطرات تنفسی و ترشحات بدن فرد بیمار بوده و بیشتر در افرادی که در بیمارستان یا در خانه با بیمار تماس نزدیک داشته اند صورت می گیرد بنابراین در صورت مراقبت از بیمار ، زندگی با وی و یا تماس نزدیک با ترشحات تنفسی ، مایعات بدن یا مدفوع بیماران ، احتمال انتقال بیماری وجود دارد.

● نحوه برخورد با بیماران مبتلا به SARS چگونه است ؟

بیمار باید از نظر تنفسی و سایر ترشحات ایزوله شود. معاینه بیماران توسط کارکنان و پزشکان باید با ماسک و عینک و پوشش سر و دستکش صورت گیردInfection control guidance) (Hospital . دست ها قبل و بعد از تماس با فرد بیمار می بایستی شسته شود. بیمار باید در اتاق در بسته با فشار منفی نگهداری شده ولی پنجره ها را می توان برای تهویه خوب باز گذاشت ( ولی این پنجره ها نباید به محل های عمومی باز شود ).

روش بر خورد در موارد تماس احتمالی چگونه است ؟

1)دادن اطلاعات در خصوص تابلو بالینی به بیمار

2) ایزولاسیون در منزل بمدت 10 روز

3) ویزیت حضوری یا با تلفن بطور روزانه توسط یکی از اعضای تیم مراقبت (Public health Care team)

4) کنترل روزانه تب ( شایعترین علامتی که در ابتدا ظاهر می شود تب است )

چه اقداماتی در درمان بیماران مبتلا به SARS صورت می گیرد ؟

1) ایزولاسیون

2) گرفتن نمونه خلط ، خون و ادرار برای سایر علل معمول پنومونی بخصوص انواع آتیپیکال و یا مواردی که همراه با عاملSARS ممکن است وجود داشته باشند .

3) شمارش گلبول های سفید با افتراق ، شمارش پلاکت ، تست های کبدی و کلیوی ، الکترولیت ها و سی آر پی .

4) تجویز آنتی بیوتیک برای درمان پنومونی اکتسابی آتیپیکال

5) استفاده از نبولایزر با یک برونکودیلاتور ، فیزیوتراپی سینه ، برونکوسکوپی

تعاریف تشخیصی بیماری چیست؟

▪ مورد مظنون :

هر فردی که بعداز اول نوامبر 2002 (10 آبان 1381) باسابقه تب بالای 38درجه و سرفه و مشکلات تنفسی و حداقل یکی از موارد زیر در فاصله 10 روز قبل از شروع علایم را داشته باشد :

- تماس نزدیک یا زندگی کردن با هم، پرستاری کردن و یا تماس مستقیم با ترشحات تنفسی یا مایعات بدن بیمار مظنون .

- سابقه مسافرت به منطقه آلوده

- اقامت در یک منطقه آلوده

▪ مورد محتمل:

1) یک مورد مظنون که در رادیوگرافی ریه نمای پنومونی یا سندرم دیسترس تنفسی (RDS ) داشته باشد.

2) یک مورد مظنون که در اتوپسی ریه یافته های سندرم دیسترس تنفسی ( RDS ) بدون عامل قابل شناسایی داشته باشد.

طبق آخرین دستورالعمل مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تا زمان تهیه ماسک مخصوص برای استفاده در مواجهه احتمالی با موارد بیماری ، پرسنل بهداشتی درمانی می توانند از ماسک های معمولی که در داخل آن ده تا بیست لایه گاز معمولی قرار داده شده است استفاده نمایند.


تو ماه دات کام

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر