چگونه از سکته قلبی جان سالم در ببریم

چگونه از سکته قلبی جان سالم در ببریم

سکته قلبی یک علامت است. و از آنجا که بسیاری از مردم هنگام دچار شدن به سکته قلبی تنها هستند اغلب پزشکان توصیه می کنند که این افراد قبل از آن که از حال بروند با انجام چند اقدام ساده خود را از مرگ احتمالی نجات دهند
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

سکته قلبی یک علامت است. و از آنجا که بسیاری از مردم هنگام دچار شدن به سکته قلبی تنها هستند اغلب پزشکان توصیه می کنند که این افراد قبل از آن که از حال بروند با انجام چند اقدام ساده خود را از مرگ احتمالی نجات دهند. سرفه کردن مداوم و شدید به همراه نفس کشیدن عمیق قبل از هر سرفه و اینکه سرفه ها باید عمیق و طولانی باشد مثل اینکه می خواهید خلط داخل سینه را صاف کنید از جمله اقداماتی است که می تواند ضربان قلب را به حالت طبیعی بازگرداند.به طور کلی سکته قلبی در کشور ما جزء شایع ترین بیماریها محسوب می شود، به همین جهت اغلب پزشکان پیشگیری از بروز این عارضه را بسیار مهم توصیف می کنند، چرا که عوارض پس از سکته قلبی در مورد افراد مختلف متفاوت بوده و به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست. در واقع سکته قلبی در یک بیمار می تواند باعث مرگ شود و در مورد فرد دیگر این گونه نباشد بنابراین توصیه متخصصان بر این است که فرد بیمار و اطرافیانش همواره با آگاهی از مختصر اطلاعات پزشکی بتوانند اقدام موثری در جهت پیشگیری انجام دهند.

 

دکتر محمود شهزادی جراح و فوق تخصص قلب و عروق در این خصوص به خبرنگار ما می گوید: کسانی که احساس می کنند در وضعیت نامناسبی هستند و شاید مرگ تا لحظاتی دیگر به سراغشان بیاید می توانند با انجام این حرکت برای دقایقی خود را نجات دهند. وی خاطرنشان می کند: البته باید گفت همهء کسانی که مبتلا به سکته قلبی می شوند قابل نجات نیستند اما به هر حال آگاهی داشتن از برخی مسایل امدادی از سوی فرد و حتی اطرافیان می تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند.

● علایم سکته قلبی

این متخصص قلب و عروق علایم سکته قلبی را این گونه عنوان می کند: درد شدید قفسه سینه، درد در بازو، قاعدهء گردن و جلوی قلب، درد در بالای شکم و سمت راست قفسهء سینه، درد بین دو کتف از مهمترین علایم سکته قلبی هستند و چنانچه فردی برای مدتی چنین دردی را بدن خود احساس کرد بهتر است که به پزشک مراجعه کند.وی می افزاید: البته افرادی که دیابت پیشرفته دارند ممکن است که درد شدیدی را به هنگام بروز سکته احساس نکنند بنابراین این افراد بهتر است که هر از گاهی به پزشک مراجعه کرده، تحت معاینات پزشکی قرار گیرند وی ادامه می دهد: افت فشار خون نیز از دیگر علایم سکته قلبی است که طی آن فرد دچار عرق بسیار شدید می شود به طوری که تمامی بدنش خیس می شود، درست مانند افرادی که زیر باران قرار گرفته یا داخل حوض افتاده اند. به علاوه رنگ پریدگی و هیجان بسیار شدید به طوری که بیمار گمان می کند در چند قدمی مرگ قرار گرفته از دیگر علایم سکته قلبی است و بیمار باید بداند که این هیجان و ترس شدید خطرات بیشتری را برای وی ایجاد می کند. در اغلب موارد دیده شده است که دلهرهء ناشی از ترس در بیمار باعث ایجاد شوک و از حال رفتگی بیمار شده است. بنابراین چنانچه فردی دچار چنین وضعیتی شد بهترین اقدام از سوی اطرافیان وی ایجاد آرامش جسمی و روحی در فرد است.

وی اظهار می دارد: سکته قلبی عبارت است از مسدود شدن رگها و عدم خون رسانی به بخشی از قلب، بنابراین با توجه به این که چه مقدار از قلب از خون رسانی محروم شده باشد شدت سکته نیز متفاوت است و چنانچه رگ اصلی قلب مسدود شود در این صورت فرد پس از دقایقی دچار مرگ خواهد شد. اما ممکن است فردی به دفعات دچار سکته شود مثلا" 4 یا 5 بار در این صورت هر بار بروز سکته ممکن است باعث عدم خون رسانی به بخشی از قلب وی شود چنانچه این وضعیت ادامه یافته و هر بار در قسمت بیشتری از قلب گسترش یابد بیمار در وضعیت بحرانی بوده و باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

● عوامل موثر در بروز سکته قلبی

به گفته دکترشهزادی اولین عامل ثابت شده و موثر در بروز سکته قلبی، مصرف سیگار است و پس از آن نیز عواملی همچون چربی خون، دیابت یا مرض قند، فشار خون، چاقی ،استرس های مکرر و عصبانیت از مواردی هستند که فرد را برای مواجهه به سکته قلبی مستعدتر می کنند.

البته ناگفته نماند که در برخی از خانواده ها سکته قلبی ازمینهء ارثی یا ژنتیکی داردلذا این افراد نیز نه تنها باید از عوامل خطرزا نظیر چربی خون-سیگار- استرس و... دوری کنند بلکه باید تحت معاینات پزشکی به صورت دوره ای یعنی هر 3تا 6ماه یکبار نیز قرار گیرند.

● راههای پیشگیری

این فوق تخصص قلب و عروق درخصوص راههای پیشگیری از بروز سکته قلبی می گوید: کسانی که علایم سکته قلبی از قبیل درد قفسه سینه، درد کمر و... را در خود احساس می کنند این افراد باید خود را جزو گروه پرخطر قرار دهند چون هر لحظه امکان بروز سکته در آنها وجود دارد بنابراین باید تحت نظر پزشک باشند. از سوی دیگر افراد دچار اضافه وزن باید ورزش را از برنامه زندگی خود دور نکنند، سیگاریها نیز باید سیگار را ترک کنندو فشار خون نیز عاملی است که باید تحت کنترل قرار گیرد. وی درخصوص وضعیت سکته قلبی در کشور می گوید: متأ;سفانه میزان ابتلا به سکته قلبی در کشور ما بیش از سایر نقاط دنیا است و این در حالی است که امکانات درمانی مناسبی در کشور از این حیث وجود دارد.

وی توصیه می کند: کلیهء افراد مسن و کسانی که دچار ناراحتی قلبی هستند و یا افرادی که سابقهء دردهای خفیف را در ناحیهء قلب خود دارند این افراد نباید در ساختمانها تنها زندگی کنند بلکه توصیه می شود این افراد دایما" در کنار خویشاوندان خود حضور داشته باشند تا در صورت لزوم به آنها کمک شود. به علاوه بهتر است که بیماران شماره تلفن های اورژانس محل زندگی خود را همیشه در ذهن داشته باشند و در صورت احساس خطر با این شماره تلفن ها تماس بگیرند و همچنین چنانچه این افراد ناچار هستند که به تنهایی زندگی کنند باید همسایگان مجاور خود را نسبت به بیماری خود آگاه کنند. سرفه کردن مداوم و شدید به همراه نفس کشیدن عمیق قبل از هر سرفه از جمله اقداماتی که می تواند ضربان قلب را به حالت طبیعی بازگرداند کسانی که علایم سکته قلبی از قبیل درد قفسه سینه، درد کمر در ناحیه بین دو کتف و... را در خود احساس می کنند، این افراد باید خود را جزو گروه پرخطر قرار دهند، چون هر لحظه امکان بروز سکته در آنها وجود دارد، بنابراین باید تحت نظر پزشک باشند


موسسه رژیم درمانی تن سالم

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر