رینوکونژونکتیویت آلرژیک در کودکان

رینوکونژونکتیویت آلرژیک در کودکان

رینوکونژونکتیویت آلرژیک، به خصوص در کشورهای توسعه یافته، بیماری مزمن و شایعی در کودکان است. این بیماری نه تنها باعث علایم در بینی (از جمله احتقان و عطسه) می شود، ممکن است علایم عمومی مانند خستگی و سرفه نیز ایجاد کند (جدول1). این بیماری همچنین می تواند باعث مشکلات یادگیری شود و تأ;ثیر زیادی بر کیفیت زندگی دارد.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

رینوکونژونکتیویت آلرژیک، به خصوص در کشورهای توسعه یافته، بیماری مزمن و شایعی در کودکان است. این بیماری نه تنها باعث علایم در بینی (از جمله احتقان و عطسه) می شود، ممکن است علایم عمومی مانند خستگی و سرفه نیز ایجاد کند (جدول1). این بیماری همچنین می تواند باعث مشکلات یادگیری شود و تأ;ثیر زیادی بر کیفیت زندگی دارد. رینوکونژونکتیویت آلرژیک در صورت کنترل نشدن ممکن است علایم آسم را تشدید کند. هرچند شکل کلاسیک تب یونجه در کودکانی که در فصل گرده افشانی دچار آبریزش بینی، عطسه و خارش چشم ها می شوند به آسانی قابل تشخیص است، رینوکونژونکتیویت آلرژیک در کودکانی که در تمام سال احتقان بینی دارند اغلب تشخیص داده نمی شود.

 

استفاده از عبارت رینوکونژونکتیویت آلرژیک بر رینیت آلرژیک ارجح است، زیرا بیشتر بیماران علایم چشمی نیز دارند. ما در این مقاله مروری، شیوع، علل، چگونگی تشخیص و راه درمان این بیماری را در کودکان مورد بحث قرار می دهیم.

● نابع و معیار انتخاب آنها

ما برای شناسایی مرورهای نظام مند بر روی داروهای مورد استفاده در رینوکونژونکتیویت آلرژیک کودکان از کتابخانه کاکرین استفاده کردیم. همچنین مدلاین با استفاده از واژه های کلیدی rhinoconjunctivitis، review systematic، meta-analysis، diagnosis و treatment برای یافتن مرورهای نظام مند بر روی تشخیص و درمان رینوکونژونکتیویت آلرژیک کودکان مورد جستجو قرار گرفت. ما جستجوی خود را به مطالعاتی که تنها روی کودکان انجام شده بود محدود کردیم. ما همچنین از منابع اضافی که در فایل های شخصی خودمان وجود داشت استفاده کردیم.

● کودکان چقدر مبتلا می شوند؟

شیوع رینوکونژونکتیویت آلرژیک در 20 سال گذشته تقریباً; 2 برابر شده است. شیوع علایم رینیت در کودکان در کشورهای مختلف متفاوت است؛; از 9/14% 8/0% در کودکان 7 6 ساله تا 7/39% 4/1% در سن 14 13 سال. علت این تفاوت ها احتمالاً; عوامل محیطی هستند.

● کدام آلرژن ها دخیل هستند؟

مهم ترین آلرژن های دخیل در رینوکونژونکتیویت آلرژیک کودکان عبارتند از: آلرژن های داخل خانه (که در تمام طول سال وجود دارند، نظیر هیره های گردوخاک خانه و آلرژن های جانوران خانگی) و بیرون خانه (که فصلی هستند، از قبیل گرده ناشی از علف ها و درختان. آلرژن های غذایی باعث رینوکونژونکتیویت آلرژیک نمی شوند. در مطالعات جمعیتی، حدود 40% کودکان دچار علایم چشمی و نازال مزمن نسبت به هیچ آلرژنی حساس نبودند (رینوکونژونکتیویت غیرآلرژیک). تشخیص و درمان این اختلال شبیه نوع آلرژیک است.

● علایم کلیدی رینوکونژونکتیویت آلرژیک در کودکان نازال

▪ انسداد یا احتقان

▪ ترشح آبکی

▪ عطسه

▪ خارش عمومی

▪ سرفه

▪ خستگی، بی حالی، احساس ناخوشی یا ناخوش به نظر رسیدن

▪ گلودرد، گلوصاف کردن های مکرر

▪ هالیتوز (بوی بد دهان)، خرخر، تنفس با دهان باز

● تشخیص های افتراقی این بیماری کدام اند؟

علایم رینوکونژونکتیویت آلرژیک غیراختصاصی هستند. این علایم در هنگام عفونت های ویروسی شایع دستگاه تنفسی فوقانی نیز ظاهر می شوند. طول مدت علایم نازال در سرماخوردگی به صورت غیر دقیق کمتر از 10 روز تعریف شده است. لذا کودکانی که علایم نازال آنها بیش از 10 روز طول می کشد یا آنهایی که به نظر می رسد همیشه سرماخورده باشند، احتمالاً; رینوکونژونکتیویت آلرژیک دارند. علل نادرتر علایم نازال مزمن عبارتند از: محرک های مکانیکی (هیپرتروفی آدنویید، اجسام خارجی، انحراف سپتوم، پولیپ)، و گاهی گرانولوم ها یا بدخیمی ها.

● این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص رینوکونژونکتیویت آلرژیک در کودکان با گرفتن شرح حال میسر می شود. کودکان مبتلا اغلب به خاطر سرفه و بی حالی ویزیت می شوند و رینوکونژونکتیویت آلرژیک تنها زمانی مشخص می گردد که درباره علایمی نظیر احتقان، آبریزش یا خارش بینی پرسش می شود. در بزرگسالانِ; دچار این علایم، احتمال وجود این بیماری در صورت همراهی علایم با محرک های جانوری یا گرده های گیاهی 4 برابر می شود. احتمال وجود سابقه آسم، اگزما، سینوزیت مزمن و اوتیت میانی همراه افیوژن در کودکان مبتلا به این مشکل 2 برابر کودکان سالم است.

● معاینه بالینی

ارزش بالینی یافته های معاینه بالینی در رینوکونژونکتیویت آلرژیک کودکان هیچ گاه به صورت رسمی مورد مطالعه قرار نگرفته است. یافته های کلاسیک عبارتند از:

▪ کبودی آلرژیک (تیرگی پلک های تحتانی به علت ادم زیرحدقه؛; شکل 1)

▪ سلام آلرژیک (مالیدن بینی با کف دست به سمت بالا برای تسکین خارش؛; شکل 2)

 

 
 
▪ شیار آلرژیک (خطی عرضی روی پل بینی که به علت سلام آلرژیک ایجاد می شود؛; شکل 3)

 

 
 
▪ چشم های خیس و قرمز (نشانه کونژونکتیویت؛; شکل 1).

 

● آزمون های مربوط به حساسیت آلرژیک

غربالگری از نظر آلرژن های حساس کننده سودمند است، زیرا می توان به بیماران توصیه کرد که از آنها پرهیز کنند. آزمون های پوستی سوزنی (prick) یا اندازه گیری آنتی بادی های IgE در خون به یک اندازه قابل اعتماد هستند. هردو آزمون در مراقبت های اولیه قابل انجام هستند. با این حال، صحت آزمون سوزنی به مهارت و تجربه فرد انجام دهنده آزمون بستگی دارد. در اروپای غربی، غربالگری باید هیره های گردوخاک خانه، گرده علف ها و درختان، و آلرژن های مربوط به جانوران خانگی را شامل شود. غربالگری برای آلرژن های غذایی لازم نیست.

● سایر بررسی ها

بجز موارد فوق، هیچ بررسی دیگری اندیکاسیون ندارد. ممکن است لازم باشد موارد پیچیده یا آنهایی که به درمان مقاوم هستند به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده شوند، که در این صورت می توان آندوسکوپی بینی و سی تی اسکن سینوس های اطراف بینی را مدنظر قرار داد.

● کیفیت زندگی

رینوکونژونکتیویت آلرژیک می تواند تأ;ثیر شدیدی بر کیفیت زندگی بگذارد. یک گروه سازمان جهانی بهداشت یک سیستم طبقه بندی جدید را برای این مشکل در بزرگسالان و کودکان ارایه کرده است که شامل الگو و نیز شدت علایم می شود (جدول 2). شایع ترین روش مورد استفاده برای سنجش کیفیت زندگی، پرسشنامه کیفیت زندگی در رینوکونژونکتیویت کودکان است. این که آیا این پرسشنامه به درمان رینوکونژونکتیویت آلرژیک کمک می کند یا نه معلوم نیست.

● رینوکونژونکتیویت آلرژیک کودکان چگونه درمان می شود؟

درمان در مراقبت های اولیه شامل آموزش بیمار و والد یا والدین، پرهیز از آلرژن ها و دود سیگار و درمان دارویی است. رویکرد توصیه شده یک رویکرد قدم به قدم است که به شدت اختلال (جدول2)، ترجیحات بیمار و پایبندی به درمان و وجود بیماری های همراه مانند آسم بستگی دارد.

● طبقه بندی رینوکونژونکتیویت آلرژیک در کودکان

الگوی علایم

▪ متناوب: علایم در کمتر از 4 روز در هفته و برای کمتر از 4 هفته وجود دارند

▪ دایمی: علایم در بیش از 4 روز در هفته و برای کمتر از 4 هفته وجود دارند

● شدت علایم

▪ خفیف

هیچ یک از موارد زیر وجود ندارند:

ـ نبود اختلال خواب

ـ عدم آسیب به فعالیت های روزانه، تفریح یا ورزش

ـ عدم آسیب به عملکرد در مدرسه

ـ علایم مشکل ساز نیستند

▪ متوسط تا شدید

ـ یکی یا تعداد بیشتری از موارد زیر وجود دارند:

ـ اختلال خواب

ـ آسیب به فعالیت های روزانه، تفریح یا ورزش

ـ آسیب به عملکرد در مدرسه

▪ علایم مشکل ساز یا پرهیز از آلرژن سودمند است؟

داده های کمی در مورد تأ;ثیر پرهیز از آلرژن در کودکان مبتلا به رینوکونژونکتیویت آلرژیک موجود است. پرهیز کامل از آلرژن ها بدون شک مؤ;ثر است، به طوری که کودکان مبتلا به رینوکونژونکتیویت آلرژیک فصلی در فصول غیر از فصل گرده افشانی فاقد علامت هستند. با این حال، این که مواجهه با آلرژن چقدر باید کاهش یابد تا اثری سودمند داشته باشد معلوم نیست و این که آیا در زندگی واقعی می توان مواجهه با آلرژن را به طور عمده کاهش داد یا نه واضح نیست.

اخیراً; یک مقاله شواهد مربوط به اثربخشیِ; اقداماتِ; کنترلِ; عوامل محیطی را در درمان رینوکونژونکتیویت آلرژیک و آسم خلاصه کرده است. پرهیز از آلرژن هیره ها در آن دسته از کودکان مبتلا به آسم که به هیره های گردوخاک خانگی حساس هستند مؤ;ثر است (منبع شواهد چندین کارآزمایی تصادفی شده شاهددار هستند). یک مداخله جامع به منظور کاستن از مواجهه به آلرژن های هیره ها، آلرژن های سوسک های حمام، آلرژن های جانوران خانگی و دود سیگار در کودکان در ایالات متحده علایم آسم را بهبود بخشید. داده ای مبنی بر علایم رینوکونژونکتیویت در این کودکان موجود نیست.

در یک مرور نظام مند (4 مطالعه کوچک با کیفیت پایین)، پرهیز از هیره ها در رینوکونژونکتیویت آلرژیک کودکان، تأ;ثیری نداشت. در یک کارآزمایی تصادفی شده شاهددار روی 279 کودک و بزرگسال، مواجهه با آلرژن های هیره ها 30% کاهش یافت ولی علایم رینیت بهبود نیافتند.

تنها 2 مطالعه کوچک آثار پرهیز از آلرژن های جانوران خانگی را در کودکان مبتلا به رینوکونژونکتیویت آلرژیک بررسی کرده اند، که در یکی از آنها اثری مشاهده نشد و در دیگری ترکیبی از پرهیز از هیره ها و جانوران خانگی مقداری مؤ;ثر بود.

هرچند هیچ مطالعه ای اثر کاهش مواجهه با دود سیگار محیط را بررسی نکرده است، به علت وجود بیماری های همراه باید از آن پرهیز کرد.

● داروها

تعداد مطالعات انجام شده روی کودکان اندک است؛; لذا داده های به دست آمده از بزرگسالان به کودکان تعمیم داده می شوند، و فرض بر این است که مبانی درمان در هردو جمعیت یکسان هستند. الگوریتم درمانی توصیه شده برای کودکان مبتلا به رینوکونژونکتیویت آلرژیک نیز برگرفته از الگوریتم بزرگسالان است (شکل 4). این الگوریتم در صورت انجام کارآزمایی های بالینیِ; بیشتر در کودکان احتمالاً; تغییر می کند.

● گلوکوکورتیکواستروییدهای داخل بینی

یک مرور نظام مند نشان داده است که گلوکوکورتیکواستروییدهای داخل بینی مؤ;ثرترین درمان برای رینوکونژونکتیویت آلرژیک کودکان هستند. این داروها علایم نازال و چشمی و استفاده از داروهای دیگر را کاهش می دهند و عملکرد کلی روزانه را بهبود می بخشند. این داروها از آنتی هیستامین ها مؤ;ثرترهستنند (شواهد از یک مرور نظام مند روی کارآزمایی های تصادفی شده شاهددار به دست آمده اند). یک مرور نظام مند درباره استفاده از کورتیکواستروییدهای داخل بینی در کودکان مبتلا به رینوکونژونکتیویت آلرژیک از چنان معیارهای سختی استفاده کرده است که تنها 3 مطالعه قدیمی کوچک با نقایص روش شناختی وارد مرور شده اند.

شایع ترین عارضه موضعی این داروها اپیستاکسی است که در 23% 17% بیماران رخ می دهد، هرچند این عارضه در بیمارانِ; درمان شده با دارونما در کارآزمایی های بالینی نیز شایع است (15% 10%). بنابراین، احتمالاً; ترومای موضعی ناشی از نوک اسپری بینی علت اپیستاکسی در بسیاری از موارد است تا خود دارو. استفاده از یک کرم بینی حاوی وازلین معمولاً; مشکل را حل می کند.

دوزهای عادی روزانه گلوکوکورتیکواستروییدهای داخل بینی در کودکان عارضه سیستمیکی ایجاد نمی کنند. عقب ماندگی رشد با یک سال درمان با فلوتیکازون، مومتازون، بادزونید یا تریامسینولون دیده نشده است (شواهد از کارآزمایی های تصادفی شده شاهددار جداگانه به دست آمده اند). استفاده همزمان فلوتیکازون داخل بینی و نوع استنشاقی عملکرد محور هیپوتالاموس ـ هیپوفیز ـ آدرنال را تحت تأ;ثیر قرار نداد (شواهد از کارآزمایی های شاهددار تصادفی شده جداگانه به دست آمده اند). با این حال، استفاده از بکلومتازون داخل بینی به مدت 1 سال با کاهش میزان رشد همراه بود، لذا در کودکان نباید از این دارو استفاده کرد.

● نکاتی برای غیرمتخصصان

▪ به بیمار توصیه کنید که با یک متخصص (متخصص آلرژی، متخصصص آلرژی اطفال، متخصص گوش و حلق و بینی) مشورت نماید، در صورتی که :

بیمار شکایات شدیدی دارد که به پرهیز از آلرژن و درمان دارویی پاسخ نمی دهند

▪ عوارض رینیت (سینوزیت، پولیپ ها یا اوتیت) وجود دارد

▪ توصیه هایی درباره پرهیز از آلرژن مفیداند

▪ ایمنی درمانی ممکن است یک گزینه منطقی باشد

▪ آنتی هیستامین ها

داروهای آنتی هیستامینی H1 نسل دوم (مانند [لوو]ستیریزین و [دس]لوراتادین) برای درمان رینوکونژونکتیویت آلرژیک در کودکان مؤ;ثر و بی خطر هستند. این داروها بی حالی را کاهش می دهند و ممکن است توانایی یادگیری را بهبود بخشند (شواهد از کارآزمایی های تصادفی شده شاهددار جداگانه به دست آمده اند). از آنتی هیستامین های H1 نسل اول به خاطر آثار آنها بر دستگاه عصبی مرکزی نباید استفاده کرد. آنتی هیستامین های سطحی این مزیت را دارند که شروع اثر آنها سریع است. این داروها علایم نازال و چشمی را کاهش می دهند ولی بر موارد دیگر اثر کمی دارند (شواهد از کارآزمایی های تصادفی شده شاهددار جداگانه به دست آمده اند). این داروها برای کودکان دچار علایم محدود به بینی یا چشم ها مفید هستند.

● دیگر داروها

در حال حاضر هیچ داروی دیگری توصیه نمی شود. کروموگلیکات دی سدیم به صورت بدون نسخه موجود است اما اثربخشی آن از استروییدهای داخل بینی یا آنتی هیستامین ها کمتر است. یک مشکل دیگر آن این است که باید 6-4 بار در روز مصرف شود.

مونته لوکاست که یک آنتاگونیست مسدودکننده لکوترین به شمار می آید از دارونما مؤ;ثرتر بوده است. این دارو به اندازه آنتی هیستامین های H1 مؤ;ثر اما از استروییدهای داخل بینی کم اثرتر است. استفاده از این دارو در مراقبت های اولیه، به علت هزینه و نبود داده درباره آثار درازمدت توصیه نمی شود.

اومالیزوماب (ضدIgE) علایم و کیفیت زندگی را در نوجوانان سن بلوغ و بزرگسالان مبتلا به رینوکونژونکتیویت آلرژیک بهبود می بخشد. با این حال، درمان با آن گران است و به علت نیاز به تزریق های ماهانه بار زیادی را به بیمار تحمیل می کند. در اروپا این دارو برای درمان رینوکونژونکتیویت آلرژیک کودکان مجوز ندارد.

ضداحتقان های داخل بینی احتقان بینی را، گذشته از این که علت آن چه باشد، برای دوره زمانی کوتاهی کاهش می دهند اما خارش بینی، عطسه و رینوره را بهبود نمی بخشد. استفاده طولانی (بیش از 10 روز) به علت تورم برگشتی مخاط توصیه نمی شود.

● وضعیت ایمنی درمانی زیرزبانی در کودکان چگونه است؟

در مرورهای نظام مند روی ایمنی درمانی در کودکان و نوجوانانِ; سن بلوغِ; مبتلا به رینوکونژونکتیویت آلرژیک شواهد قانع کننده ای مبنی بر این که هیچ شکلی از ایمنی درمانی علایم یا استفاده از داروها را کاهش دهد، یافت نشده است. در یک کارآزمایی تصادفی دوسوکور با شاهد دارونما، دو سال استفاده از ایمنی درمانی زیرزبانی با عصاره گرده علف در 861 کودک 18 - 6 ساله مبتلا به رینوکونژونکتیویت آلرژیک و آلرژی به گرده علف در مراقبت های اولیه هیچ اثری نداشته است (شواهد از کارآزمایی های تصادفی شده شاهددار جداگانه به دست آمده اند).

● خلاصه نکات مهم

بیشتر شواهد مربوط به تشخیص و درمان رینیت آلرژیک و راهکارهای ارایه شده برای این بیماری بر مطالعات انجام شده روی بزرگسالان مبتنی است.

شیوع این بیماری بالاست و تأ;ثیر زیادی بر کیفیت زندگی و عملکرد کودک در مدرسه دارد و نیز می تواند آسم آلرژیک را تشدید کند.

درمان اولیه در مراقبت های اولیه باید ترکیبی از پرهیز از آلرژن و درمان دارویی باشد و برای هر بیمار به طور اختصاصی تنظیم شود.

کورتیکواستروییدهای داخل بینی داروی خط اول برای درمان نگهدارنده در انواع دایمی یا شدید بیماری هستند.

ایمنی درمانی زیرزبانی نباید در کودکان استفاده شود، مگر این که فواید آن واضحاً; مشخص شوند.


مترجم دکتر کیوان شلیله
هفته نامه نوین پزشکی
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر