تشخیص علت بروز سردرد

تشخیص علت بروز سردرد

عوامل بروز سردرد معمولا به 4 گروه تقسیم می شود.سردردهای عروقی که در اثر حالت های مؤ;ثر از رگ های خوبی بروز می کند. میگرن یکی از اشکال شایع سردردهای عروقی است. سردردهای تنشی که معمولا در نتیجه تنش های ماهیچه ای بروز می کند.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

عوامل بروز سردرد معمولا به 4 گروه تقسیم می شود.سردردهای عروقی که در اثر حالت های مؤ;ثر از رگ های خوبی بروز می کند. میگرن یکی از اشکال شایع سردردهای عروقی است. سردردهای تنشی که معمولا در نتیجه تنش های ماهیچه ای بروز می کند. سردردهای التهابی که در اثر عفونت ها یا ضایعاتی مانند تومورها به وجود می آیند، سردردهایی که مربوط به غیر طبیعی بودن اعصاب جمجمه یا درد عصب جمجمه هستند.

 

اعصاب جمجمه در ناحیه صورت، سر و گردن قرار گرفته اند. در خود مغز هیچ پایانه عصبی وجود ندارد. بنابراین، سردرد یک احساس دردناک در ماهیچه ها، پوست یا یکی از اعضای سر یا نزدیک مغز است. درد ممکن است در ناحیه کوچکی از سر و یا تمام سر بروز کند.

برخی سردردها در پی برخی پیش درآمد و محرک ها که معمولا عوامل نامطلوبی هستند بروز می کنند. این پیش درآمدها شامل صداها، بوها و یا تصاویر غیر معمول هستند.اکثر سردردها خود محدودکن هستند و اغلب خطر جدی فرد را تهدید نمی کند ولیکن برخی سردردها جدی بوده و نیاز به بررسی بیشتر دارند.

● علایم و نشانه های سردرد اغلب عبارتند از:

درد در ناحیه سر، نقص و اختلال در دید مانند تار شدن دید، تهوع و سرگیجه، اختلال در شنوایی، تحریک پذیری، سرگیجه، کسالت و احساس عمومی، عدم راحتی.سردردها دلایل متعددی دارند سردردهای عروقی شامل: سردردهای میگرنی از هر نوع، میگرنهای ساده که معمولا با یک محرک نامطلوب به وجود می آیند.میگرنهای چشمی که اغلب سردردهای شدید در اطراف چشم هستند.سردردهای خوشه ای که شدید هستند و معمولا در یک طرف سر ایجاد می شوند.

سردردهای ناشی از مصرف الکل یا قرار گرفتن در معرض مواد مخدر و سایر مواد سمی هستند.

سردردهای تنشی در اثر فشار روحی و استرس و یا حالت های غیر طبیعی کردن، ماهیچه ها و استخوان ها ایجاد می شوند. این سردردها همچنین در اثر اختلالات تبدیلی بروز می کنند که این امر نتیجه مشکلات روانی است که علایم آن شبیه به حالت های فیزیکی واقعی است سردردهای التهابی اغلب در اثر ضایعاتی از قبیل تومورهای مغزی بروز می کنند.

مننژیت که عفونت یا التهاب بافتی است اغلب مغز و نخاع را در بر می گیرد. اختلالات سیستم ایمنی خودکار یا بیماریهایی که بدن تولید مواد شیمیایی خاصی می کند و این مواد به بافت های خود حمله ور می شوند.

سردردهای ناشی از التهاب در دیواره یک سرخرک نیز در این مجموعه قرار می گیرند. سردردهای جمجمه ای که شامل دردهای شدید در ناحیه صورت چانه و فکر بروز می کنند.بسیاری از عوامل ایجاد کننده سردردها قابل پیشگیری نیستند.

برخی افراد ممکن است در نتیجه مصرف الکل، کافیین، شکلات یا استرس دچار سردرد شوند. پرهیز از این فاکتورها می تواند به پیگشیری از بروز سردردها کمک کند. البته داروهای مختلفی نیز در این موارد تجویز می شوند که همگی بهتر از توصیه پزشک معالج صورت گیرد.

اولین گام برای تشخیص علت بروز سردرد بررسی سابقه کامل پزشکی، آزمایش فیزیکی و جسمی است.

یک مراقبت بهداشتی یا مخصوص اغلب آزمایشاتی را برای فرد بیمار تجویز می کند. از جمله این آزمایش ها تهیه سی تی اسکن جمجمه با تصاویر ویژه سه بعدی با استفاده از اشعه ایکس و یا آزمایش ام.آر.آی از جمجمه است.

اغلب مردم دچار تاثیرات طولانی مدت و جدی از این سردردها نمی شوند و معمولا به طور پراکنده دچار آنها می شوند اما با این حال سردردهای عروقی می توانند تاثیرات نامطلوب و جدی بر نحوه زندگی افراد بر جای گذارند.فردی که مبتلا به تومور مغزی، خونریزی و یا مننژیت باشد در معرض ابتلا به بیماریهای سخت و حتی مرگ قرار دارد.

سردرد یک بیماری مسری نیست و خطری برای اطرافیان بیمار ندارد اما این سردرد در اثر ابتلا به بیماری عفونی مانند مننژیت باشد عفونت این بیماری به شدت مسری است.از سوی دیگر برخی سردردها مانند میگرن ممکن است در میان اعضای یک خانواده شیوع پیدا کند.

برخی از داروهای تسکین دهنده درد از جمله ایبوبروفن، استامینوفن و آسپیرین در بهبود بسیاری از سردردها مؤ;ثر هستند.

با این وجود همین داروها نیز ممکن است اثرات جانبی به همراه داشته باشند. برخی از این داروها باعث سوزش سر دل و یا واکنش های آلرژیک می شوند. سایر اثرات جانبی نیز بستگی به نوع دارو دارد. باید توجه داشت فردی که دچار سردرهای شدید یا متعدد است حتما باید وضعیت خود را به طور روزانه تحت بررسی داشته باشد و در صورت بروز علایم جدید یا وخیم تر با متخصص مشورت کند.


پاراسات

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر