آلرژی در فصل بهار

آلرژی در فصل بهار

با نزدیک شدن بهار ایا فکری برای ایمنی بدنتان در مقابل آلرژی بهاره کرده اید؟درست است !!روزها شروع به بلند شدن و گرمتر شدن کرده اند و باد بهاری با ملایمت میوزد و بیشتر پرندگان دور هم جمع شده اند. درختان شکوفه داده اند و چمن ها شروع به رشد کرده اند.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

با نزدیک شدن بهار ایا فکری برای ایمنی بدنتان در مقابل آلرژی بهاره کرده اید؟درست است !!روزها شروع به بلند شدن و گرمتر شدن کرده اند و باد بهاری با ملایمت میوزد و بیشتر پرندگان دور هم جمع شده اند. درختان شکوفه داده اند و چمن ها شروع به رشد کرده اند.این زمانیست که ممکن است شما شروع به خاراندن چشمانتان کنید تا جایی که متورم و قرمز شوند.

 

● اگر آب ریزش پیدا کرده اید و احساس خفگی میکنید...

اگر مدام عطسه میکنید و در تمام طول روز چرت میزنین و شبها هم با دهان نفس میکشید

ممکن است که شما به رایج ترین نوع آلرژی که اغلب به ان تب یونجه میگویند دچار شده باشید و علت ان اصولا گرد و خاک و گرده افشانی گیاهان میباشد .

به هر حال تب یونجه فقط یکی از فعل و انفعالاتی است که توسط فاکتور شرایط محیطی یا غذا مردمی را که سیستم ایمنی حساسی دارند مبتلا میکندو ممکن است که برای فرد مبتلا سوزش های شدید و دردناک به بار بیاورد .

این آلرژی در درجه نخست میتواند از شرایط محیطی باشد که در آن زندگی میکنید به طوری که شما در یک مکان دیگر این احساس را ندارید.

دلیل حدود 40 درصد از آسم ها آلرژیست و عوامل اصلی تحریک آن عبارتند از : غذا ، گرد و خاک و گرده افشانی گیاهان بعلاوه نیش و یا گزیدن حشرات و اثرات به جا مانده از آن و فضولاتی که از سوسکها در حمام باقی میماند.

● غذاهای آلرژی زا عبارتند از :

شیر گاو،تخم مرغ،بادام زمینی،گندم ،سبوس،میگو،خرچنگ،صدف

که در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشدو فرد به یک دو یا همه این غذاها حساسیت نشان دهد

مواد حساسیت زا برای سیستم ایمنی بدن بسیار خطرناکند و ممکن است به صورت تورم و خارش و یا ممکن است به صورت گرفتگی و دل درد شدید بروز کند که این درد به حد زیادی میتواند وحشتناک و دردناک باشد.

بسیاری از مردم در درمان آلرژی ناموفق هستند و درد و رنج زیادی را متحمل میشوند تا جایی که در موارد اورژانسی حتی مرگ هم دیده شده است در صورتیکه میتوانستند با یک تزریق ساده از تمام این عوارض جلوگیری کنند.

● مواردی که در آلرژی باید مد نظر داشت این است که

1) آلرژی میتواند تغییر کند

2) آلرژی میتواند به بقیه موادی هم که حساس نبودیم نفوذ کند و بدن حساسیت نشان بدهد مثل عطر ، سیگار کشیدن و یا حتی ممکن است همین مواد باعث کمتر شدنشان بشود .

3) آلرژی ممکن است که موروثی باشد.

4) هیچ دونفری راههای درمان یکسانی ندارند چرا؟ چون پیدایش آلرژی نیاز به دوعامل زمینه ژنتیکی و در معرض عوامل محیطی آلرژی زا به طور مکرر قرار گرفتن است.

علایمی که آلرژی از خودشان به شما نشان میدهند خود یه دکتر واقعی هستند که سه ابزار مهم به ما نشا میدهند :

جلوگیری ،پرهیز و در نهایت دارو درمانی

جلوگیری از الرژی واقعا سخت است و کار میبرد و حتی ممکن است شما نتوانید آلرژی و حساسیت خود را به طور کامل تحت کنترل در آورید.

اما راههایی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا با آنها کنار بیایید و با آن زندگی کنید. از هر چیزی که موجب بروز حساسیت در شما می شود ،دوری کنید به عنوان مثال اگر نسبت به موی حیوانات حساسیت دارید، از ورود حیوانات به اتاق خوابتان جلوگیری کنید.

همچنین می توانید از رو تختی ها مخصوص ضد حساسیت استفاده کرده، ملحفه ها و پتو را در آب داغ شستشو بدهید تا مواد حساسیت زا از بین بروند.

همچنین می توانید از یک دستگاه تصفیه هوا در داخل اتاق استفاده کنید . پاکیزه نگه داشتن اتاق کودک و کل منزل، قراردادن اسباب بازی ها و عروسک های پشمالو در جعبه و تمیز کردن و گردگیری مستمر اتاق نیز می توانند مواد حساسیت زا را از کودک مبتلا به آلرژی دور نگه دارند. اگر شما یا فرزندتان نسبت به یک ماده غذایی حساسیت دارید، همیشه برچسب مواد غذایی را چک کنید تا از مواد و اجزای تشکیل دهنده آن ماده غذایی آگاه باشید.

به خاطر داشته باشید که علایم آلرژی نباید موجب عجز و درماندگی شما بشود. پزشک معالج به شما خواهد آموخت تا با آلرژی ها ارتباط برقرار کرده، از بروز آن ها جلوگیری کنید. ممکن است نوزادانی با زمینه مساعد ژنتیکی برای ابتلا به آلرژِ;ی به دنیا بیایند.

بسیاری از آلرژی ها،به صورت ارثی، توسط ژن ها از پدر و مادر به کودک انتقال یابد. علایم آلرژی می توانند در سنین خرد سالی،کودکی،نوجوانی یا بزرگسالی بروز کنند و این در حالیست که اغلب آلرژی ها در سنین بزرگسالی بهتر شده و کاهش پیدا می کنند.

بسیاری از افراد آلرژی های غذایی را پشت سر می گذارند، اماآلرژی های دیگر می توانند در تمام عمر انسان را همراهی کنند.

بسیاری از اوقات تشخیص سرماخوردگی از آلرژی بسیار سخت است، زیرا علایم هردو می توانند شبیه به هم باشند. اگر علایم سرما خوردگی شما بیش از دو هفته طول کشید به احتمال زیاد شما دچار آلرژی شدید.

بین سرماخوردگی و آلرژی تفاوت هایی وجود دارد که شما می توانید در هنگام بروز علایم به دنبال آن ها باشید. در هنگام بروز علایم حساسیتی بینی و چشمان شما دچار خارش می شود. در صورتی که در سرماخوردگی چنین حالتی بوجود نمی آید. همچنین خلط فرد در هنگام بروز آلرژی مانند آب شفاف است، اما در سرما خوردگی مایل به زرد بوده، غلیظ و تیره تر است.

اگر شما عطسه می کنید،خارش دارید و به خس خس سینه دچار شده اید یا اغلب بعد از خوردن یک ماده غذایی خاص دچار بیماری می شوید، به احتمال زیاد دچار آلرژی هستید و باید از مصرف آن ماده غذایی خودداری کنید.


پارسی طب

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر