آشنایی با آکنه وروشهای خلاصی از آن

آشنایی با آکنه وروشهای خلاصی از آن

آکنه اغلب به صورت نقاط سرسیاه، نقاط سرسفید و جوش های چرکی بروز می کند.جوش صورت یا آکنه یکی از بزرگترین مشکلاتی است که نوجوانان را گرفتار می کند و متاسفانه درست زمانی به سراغ آنها می آید که بیش از هر وقت دیگر نگران زیبایی وضع ظاهر خود هستند.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

آکنه اغلب به صورت نقاط سرسیاه، نقاط سرسفید و جوش های چرکی بروز می کند.جوش صورت یا آکنه یکی از بزرگترین مشکلاتی است که نوجوانان را گرفتار می کند و متاسفانه درست زمانی به سراغ آنها می آید که بیش از هر وقت دیگر نگران زیبایی وضع ظاهر خود هستند.

 

آکنه یک بیماری التهابی مزمن پوست است که اکثرا در دوران نوجوانی مزاحمت ایجاد می کند اما گاهی به طور متناوب در سراسر زندگی بارها و بارها فرد را گرفتار می کند. آکنه در دختران در سنین پایین تری نسبت به پسران بروز می کند ولی در پسران معمولا تظاهرات بسیار شدیدتری دارد.

به طور کلی علایم و نشانه های آکنه در افراد مختلف متفاوت است و می تواند از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد.

اگر والدین یا اقوام نزدیک شما در دوره ای از زندگی خود دچار نوع شدید آکنه شده باشند به شما توصیه می کنیم که بیشتر مراقب پوست خود باشید چون در آن صورت احتمال درگیری شدید پوستی در شما از بقیه بیشتر خواهد بود. نقطه های سرسفید، نقطه های سرسیاه آکنه اغلب به صورت نقاط سرسیاه، نقاط سرسفید و جوش های چرکی بروز می کند.

غدد چربی در تمام سطوح پوست شما به غیر از کف پا و دست وجود دارد. اما بیشترین تراکم آنها در صورت، سینه، پشت و شانه ها است. کار این غدد، ترشح چربی است. چربی تولید شده توسط مجاری چربی به سطح پوست راه یافته و به طور طبیعی روی پوست را می پوشاند. در دوران نوجوانی به علت تغییرات ناگهانی که در سطح هورمو ن های جنسی رخ می دهد، غدد سباسه، تحریک می شوند و چربی بیش از حد تولید می کنند.

این چربی زیادی مجاری انتقال چربی را مسدود می کند و به این ترتیب جوش های سرسیاه تولید می شوند. وقتی که چربی باقیمانده و لایه های مرده پوست نتوانند به بیرون پوست راه یابند، توسط باکتری هایش که به طور طبیعی در غده وجود دارند، عفونی می شوند و جوش های سرسفید را ایجاد می کنند.

گاهی نیز چربی ترشح شده فضای اطراف فولیکول مو را اشغال می کند در نتیجه مو نمی تواند از پوست خارج شود و باکتری های موجود در پوست داخل منافذ مسدود شده و آنجا ایجاد عفونت و التهاب و جوش های چرکی می کند.در آکنه شدید ممکن است کیست و آبسه هم دیده شود. کیست توری بزرگ تر، سفت تر و عمیق تر از جوش معمولی است و در اغلب موارد خطرناک است. ب

عضی از کیست ها تا زیر سطح پوست انتشار می یابند و پاره می شوند و به این طریق عفونت را در زیر پوست منتشر می کنند. جای این جوش ها معمولا روی پوست باقی می ماند.آبسه یک ناحیه عفونی متورم و ملتهب وبسیار دردناک است که حاوی چرک فراوان است.

خوردنی ها و نخوردنی های آکنه <آیا تغذیه در ایجاد آکنه تاثیری دارد؟> شاید این شایع ترین سوِ;الی باشد که یک متخصص پوست از بیمار خود می شنود. <با این همه جوش چرا شکلات می خوری؟> و شاید این شایع ترین گوشزدی باشد که افراد مبتلا به آکنه از دیگران می شنوند. واقعیت این است که نقش رژیم غذایی در ایجاد یا تشدید آکنه هنوز به اثبات نرسیده است .

گرچه گزارشاتی نیز موجود است که خوردن مداوم غذاهای خیلی چرب، شیرینی زیاد، سس مایونز، خامه، شکلات، گردو، بادام، فندق، خرمالو، موز، پسته، تخمه، چیپس، پفک، نوشابه، نارگیل، تخم مرغ و به تعبیری، همه آنچه که در قنادی و بقالی یافت می شود، را در بروز و تشدید آکنه موِ;ثر دانسته است. اگر از دست این جوش های لعنتی به ستوه آمده اید،برای احتیاط به جای خوردن اینها از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید.

استفاده از اسفناج، هویج، شاهی و گوجه فرنگی را به شما توصیه می کنیم. سعی کنید خوردن چای و ادویه جات را بسیار محدود کنید. عامل مهم دیگری که اثر آن در تشدید آکنه به اثبات رسیده، تماس های شغلی است.

آکنه در کسانی که به علت شغلشان با روغن های حیوانی و یا معدنی تماس دارند و یا در معرض هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد هستند با شدت بیشتری بروز می کند.افرادی که شغل های پر استرس دارند یا اینکه اصولا از نظر تیپ شخصیتی مضطرب محسوب می شوند معمولا دچار آکنه های شدید می شوند. اگر خود استرس عامل این تشدید نباشد، حداقل این است که افراد مضطرب معمولا بیش از حد صورت خود را دستکاری می کنند و این امر خود باعث تشدید بیماری می شود.

از دیگر عوامل موثر، لوازم آرایشی، اختلال غدد درون ریز، تعریق زیاد، برخی داروها مانند کورتیزول، هورمون های مردانه، قرص های ضدبارداری، لیتیوم و باربیتورات ها را می توان نام برد. خلاصه اینکه شاید بتوان گفت که قسمت خیلی ها این طور مقرر شده که در سنین نوجوانی گرفتار این معضل پوستی شوند (منظورم نقش ژنتیک است

روش برای خلا ص شدن از شر آکنه اگر پوستتان چرب است روزی 1 بار به آرامی پوست خود را با صابون غیرمعطر (ترجیحا صابون های آنتی باکتریال) بشویید . به این ترتیب که صورت خود را از کف بپوشانید و ماساژ دهید تا صابون در منافذ پوست نفوذ کند و چربی های تجمع یافته و آلودگی ها را از بین ببرد. پوست خود را ماساژ دهید. ماساژ باعث تخلیه چربی پوست می شود و از تجمع آن جلوگیری می کند. علاوه بر این ماساژ جریان خون پوست را بهبود می بخشد.

بعد از ماساژ صورت خود را با آب گرم بشویید تا چربی آن گرفته شود و بعد بلافاصله مقداری آب سرد به پوست خود بپاشید تا منافذ آن بسته شود. پس از این کار پنبه ای را به گلاب یا آبلیمو آغشته کنید و سطح پوستتان را با آن پاک کنید. گلاب و آبلیمو اثر قابض دارند و باعث افزایش گردش خون می شوند. اگر پوستتان خیلی چرب است هفته ای یک بار از ماساژ با سرکه سیب استفاده کنید تا چربی پوست کاهش یابد. برای این کار سرکه سیب را با همان مقدار آب مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید و ماساژ دهید و بعد از چند دقیقه پوستتان را بشویید. آسودگی روانی داشته باشید.

خواب خوب و مرتب داشته باشید، به میزان لازم استراحت کنید و از عصبانیت بپرهیزید. از مالیدن یا ترکاندن جوش ها و آکنه ها خودداری کنید. جوش های چرکی را نباید با فشار خالی کرد. برای خالی کردن آنها دستگاه های مکنده ای وجود دارد که جوش ها را در شرایط کاملاً; استریل تخلیه می کند. موهایتان را حداقل 2 بار در هفته با شامپو بشویید. اجازه ندهید که موهایتان روی صورت بیاید.

حتی در شب و به هنگام خواب موی کثیف و چرب باعث پخش چربی و باکتری ها می شود. تعریق در 15درصد افراد باعث تشدید آکنه می شود. پس از کار کردن در هوای گرم و مرطوب و پختن غذا و ورزش، عرقتان را بشویید و در اسرع وقت چربی را از بدن و صورتتان پاک کنید.

برای آرایش کردن از مواد آرایشی روغنی و چرب استفاده نکنید. زیرا این مواد می توانند فولیکول های مو را مسدود کنند و باعث ایجاد و یا تشدید آکنه شوند. خصوصاً; افرادی که پوست چربی دارند باید از کرم های مرطوب کننده و حتی ضدآفتابی استفاده کنند که فاقدچربی باشد. آرایش را روزی 2 بار از صورت خود با آب و شیرپاک کن های فاقد چربی و سازگار با پوست پاک کنید. قبل از استفاده از مارک جدید لوازم حتما آن را روی بازوی خود تست کنید تا مطمین شوید که پوستتان به آن حساسیت ندارد.

اشعه ماوراء بنفش خورشید، باعث بهبود ضایعات می شود اما در 10 درصد افراد باعث تشدید علایم می شود. در زمان قاعدگی حساسیت غدد چربی دختران نسبت به هورمون های جنسی مردانه افزایش می یابد و این باعث افزایش چربی پوست در آنها می شود. برای جلوگیری از بروز یا تشدید آکنه در این زمان باید پوست خود را با صابون بشویید و پس از شستشو پوستتان را با پنبه آغشته به محلول های الکلی موجود در بازار که حاوی آنتی بیوتیک هستند پاک کنید.

حوله صورتتان را هر روز عوض کنید و همیشه از حوله تمیز و خشک استفاده کنید زیرا باکتری ها این توانایی را دارند که به سرعت در حوله های مرطوب رشد کنید. از ورزش و پیاده روی غفلت نکنید. اگر هر روز صبح 3 کیلومتر پیاده روی کنید و بعد از آن دوش بگیرید متوجه می شوید که پس از مدت کوتاهی بسیاری از جوش ها برطرف شده و پوستتان بسیار شاداب تر می شود.

حرف آخر آکنه را نباید یک عارضه جزیی و کم اهمیت تلقی کنید زیرا می تواند فشارهای عصبی فراوانی را برای فرد ایجاد کند. حتی ملایم ترین انواع آکنه دست کم یک سال باقی می ماند. مدت بیماری در برخی افراد به 15 سال و حتی تا آخر عمر نیز رسیده است. در صورت طولانی شدن مدت آکنه فرد اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و تصور بدی از ظاهر خود پیدا می کند. درمان در اغلب موارد موثر است اما نیاز به حوصله و صرف وقت فراوان دارد. در بسیاری از افراد بیماری پس از دوران بلوغ و نوجوانی خودبه خود برطرف می شود.

آکنه اغلب به صورت نقاط سرسیاه، نقاط سرسفید و جوش های چرکی بروز می کند. از مالیدن یا ترکاندن جوش ها و آکنه ها خودداری کنید. جوش های چرکی را نباید با فشار خالی کرد. برای خالی کردن آنها دستگاه های مکنده ای وجود دارد که جوش ها را در شرایط کاملاً; استریل تخلیه می کند

● پِ;یلینگ

موِ;ثرترین عامل در زیبایی چهره، بی تردید شادابی و طراوت پوست است. شما اگر پوست خرابی داشته باشید، هر چقدر هم کرم پودر و انواع و اقسام آرایش را روی صورتتان بمالید، فایده ای ندارد و همه می فهمند که پوست شما خراب است. برای حفظ شادابی و طراوت پوست، نکات زیادی وجود دارد، مثل تغذیه خوب، نکشیدن سیگار، قرار نگرفتن در معرض آفتاب، عدم استفاده از وسایل آرایشی نامناسب و... اما همه این ها برای قبل از خراب شدن پوست است. اگر پوست شما خراب شده، علاوه بر رعایت موارد فوق، باید به دنبال روش های دیگری هم باشید که پوست شما را تا حد امکان، صاف و شاداب کنند(پیلینگ) یکی از این روش هاست.

● چرا پیلینگ؟

در سنین نوجوانی و جوانی معمولا پوست محتوای چربی بالاتری نسبت به سنین کهنسالی دارد.

با افزایش ترشح غدد، چربی ها در معرض هوا اکسیده می شوند و ایجاد جوش های سرسیاه به نام کومدون می کنند. اگر کومدون ها را به طور خودسرانه تخلیه کنید ممکن است به التهاب و بروز جوش های ملتهب چرکی منجر شود. لذا این کار را به شما توصیه نمی کنیم.

واژه جرم گیری پوست که امروزه توسط برخی افراد غیر پزشک و غیر متخصص به کار می رود نیز در واقع کندن و تخلیه نمودن کومدون ها و غدد چربی بسته شده است که می تواند به بروز آکنه یا جوش های غرور منجر شود.

شما می توانید پوسته های شاخی شده و سطحی پوست را به راحتی با صابون های لایه بردار (در پوست های چرب) و با شیرپاک کن (در پوست های خشک) تمیز کنید. در واقع اگر بهداشت پوست به خوبی رعایت شود، نیازی به جرم گیری خشن و دوره ای نخواهید داشت.

لایه برداری یا پیلینگ که امروزه توسط متخصصین پوست اجرا می شود، برداشت قسمت های سطحی پوست بیمار و شاداب سازی پوست سالخورده است. پیلینگ در برخی موارد بسیار مفید است و نیاز به جراحی در جهت درمان ضایعات پوستی را مرتفع می سازد. از جمله این موارد می توان جوش صورت، لک صورت یا ملاسما و کک و مک را نام برد. همچنین پیلینگ برای از بین بردن اسکارهای ناشی از سوختگی و به طور کلی لک های باقی مانده از التهابات قبلی پوست، روش مناسبی است.,

● روش های پیلینگ

انتخاب پوست مناسب جهت هر نوع پیلینگ در نتیجه عمل، دخالت بسزایی دارد. در ضمن باید توجه داشته باشید که نمی توان هر نوع پیلینگی را برای هر نوع پوستی انتخاب کرد. مسیله مهم دیگری که باید به آن توجه شود، این است که قبل از انجام پیلینگ، پزشک باید مطمین شود که بیمار اصول مراقبت های پوستی بعد از عمل را نظیر مصرف ضدآفتاب، خودداری از کندن دلمه های ایجاد شده روی سطح پوست و استفاده از صابون های ملایم با PH خنثی که کمترین اثر تحریکی روی پوست دارند، به دقت رعایت می کند. این نکته هم لازم به توضیح نیست که اگر عملیات پاکسازی و لایه برداری پوست توسط افراد ناآشنا و بی تجربه صورت گیرد، نتایج ناگواری نظیر لکه های قهوه ای رنگ روی سطح پوست و حساسیت پوست در برابر آ فتاب را باعث می شود.

لایه برداری از پوست را می توان به روش های گوناگون انجام داد:

▪ لایه برداری شیمیایی:

لایه برداری شیمیایی به وسیله مواد شیمیایی که عمدتا از اسید با درصدهای متفاوت تشکیل شده اند، انجام می شود. معمولا در این محلول های شیمیایی از آلفا هیدروکسی اسید )AHA( و تری کلرواستیک اسید )TCA( و فنل با درصدهای متفاوت استفاده می شود.

AHA که از عصاره نیشکر تهیه می شود، خفیف ترین شکل پیل های شیمیایی است و اغلب برای درمان آسیب های خفیف پوستی در اثر آفتاب استفاده می شود. چین و چروک های عمیق تر و تیره تر و دانه های ناشی از تابش آ فتاب، معمولا با یک پیل TCA درمان می شوند.

به غیر از روش مرسوم انجام پیلینگ در چند جلسه، روش پیلینگ به صورت طولانی و مداوم هم وجود دارد. به این صورت که فرد باید کرم های دارای %15 AHA و یا کمتر را هر شب بر روی جاهایی که می خواهد لایه برداری کند بمالد. AHA پوست را پوسته پوسته می کند و این مسیله سبب تحریک پوست در لایه های پایینی می شوند و به این ترتیب چروک های ریز و نافرمی های پوست صاف شده و از بین می روند. نکته مهم که باید به آن توجه کنید این است که پس از استفاده از این کرم ها باید از نورخورشید اجتناب نمایید و در مواقع خروج از منزل باید حتما از ضد آ فتاب قوی استفاده کنید.

▪ لایه برداری مکانیکی:

در لایه برداری به روش مکانیکی، به وسیله ابزارهای تراشنده، لایه سطحی پوست تراشیده می شود. مثلا می توان این کار را توسط یک دستگاه دوار تراشنده به نام <درم ابرشن> و یا توسط سمباده انجام داد. دستگاه جدیدی هم به تازگی وارد بازار شده که <میکرودرم ابرشن> نام دارد و از کریستال های آلومینیوم به عنوان ساینده استفاده می کند و پوست را با ظرافت بسیار زیادی می تراشد.

▪ لایه برداری لیزری:

در لایه برداری به روش لیزر، از لیزر دی اکسید کربن برای این منظور استفاده می شود. با اولین عبور لیزر، لایه سطحی یا اپیدرم پوست برداشته می شود. نفوذ عمقی، باعث از بین رفتن ساختمان ضمایم پوست می شود و در این صورت خطر ایجاد اسکار دایمی یا جوشگاه در ناحیه درمان شده وجود دارد.

● پیلینگ در منزل

ست پیلینگ مدیپیل (Medipeel) محصولی ایده آل جهت انجام پیلینگ پوست در منزل است. در این روش عوارضی از قبیل ایجاد حساسیت، خارش، سرخی و التهاب وجود ندارد و طی 12 هفته درمان با این ست، لایه های فرسوده و سطحی رویی پوست از بین می رود و شما شاهد کاهش پف و چروک زیر چشم، کاهش لک های ناشی از تابش نور آفتاب و امراض کبدی و یا کهولت سن خواهید بود. مدیپیل، همچنین قادر است، خطوط عمیق خنده دور لب ها را کاهش دهد.

در مدیپیل محصولی به نام سرم پیلینگ صورت مدیپیل هم وجود دارد. این سرم حاوی اسید گلیکولیک است که باعث لایه برداری پوست و با طراوت کردن آن می شودو تاثیر بسزایی در کاهش خطوط سطحی پوست و لک های ناشی از کهولت و آفتاب دارد. محصول دیگر این ست، پاک کننده عمیق پوست مدیپیل است که حاوی چندین نوع مختلف از اسیدهای فعال میوه از قبیل: اسید گلیکولیک، اسید مالیک، اسید سیتریک، اسید لاکتیک، اسید سالیسیک، عصاره بابونه و الورا است. این اسیدها لایه های فرسوده سطحی روی پوست را از بین می برند و بدین ترتیب منجر به شکل گیری پوستی شاداب و تازه می شوند.

● پیلینگ و چروک های پوستی

کلاژن مسیول نگه داشتن قوام پوست شما است. حال به هر علتی در روند کلاژن سازی اختلالی به وجود آید، می تواند باعث ایجاد چین و چروک پوست شود. با افزایش سن کلاژن سازی دچار وقفه می شود و افرادی با سن بالا پوستی افتاده خواهند داشت.

علاوه بر کلاژن سازی، علل دیگری نیز در ایجاد چروک پوست دخالت دارند مثل قرارگیری طولانی مدت در معرض نور آفتاب.

علت دیگر، اسپاسم عضلانی زیر پوست است. افراد عصبی و اخمو به علت استفاده زیاد عضلات صورت، دچار این حالت می شوند. افرادی که قبلا چاق بوده اند ولی اکنون لاغر شده اند نیز به علت از دست دادن چربی زیر پوستی، دچار افتادگی پوست و چروک می شوند.

سیگار کشیدن و داشتن پوست خشک هم از عوامل دیگری هستند که باعث چروک زودرس می شوند.

برای پیشگیری از ایجاد چروک، پیش از هر چیز باید عامل ایجادکننده را از بین ببرید، مثلا تغذیه مناسب داشته باشید، از سیگار و مواد مخدر استفاده نکنید، اعصاب آرام داشته باشید، زیاد در معرض آفتاب قرار نگیرید و...

اما اگر دچار چین و چروک شده اید، ما چند روش موِ;ثر را به شما معرفی می کنیم. روش اول، پیلینگ شیمیایی است که چه به صورت تدریجی با مصرف کرم های حاوی AHA با درصدهای پایین و چه به صورت پیلینگ در مطب با داروهای با درصد بالا، قابل انجام است. با این روش ها، کلاژن سازی تحریک می شود.

روش دیگر، به کار بردن لیزر است. با پیلینگ لیزری توسط لیزر CO2 اولتراپالس، رشته های آسیب دیده کلاژن بازسازی می شوند و کلاژن جدید هم در پوست به وجود می آید در نتیجه با از بین رفتن چین و چروک ها، فرد 5 تا 10 سال جوانتر به نظر می رسد که در صورت مراقبت صحیح از پوست و قرار نگرفتن در معرض آفتاب، آثار سودمند این عمل تا سالیان سال باقی می ماند.

● فقط دو هفته صبر کنید

در مورد طول عمل پیلینگ، ظاهر پوست بلافاصله پس از عمل و مدت زمان بهبودی و مراقبت های پس از عمل، بروشورهای ساده و قابل فهمی وجود دارد که مراکز درمانی پوست در اختیارتان می گذارند. بلافاصله پس از پیلینگ، پوست برافروخته و به رنگ صورتی پررنگ یا قرمز در می آید. احساس سوختگی یا خارش پس از پیلینگ هم دردسر دیگری است که برای رفع آن، بسته به نظر پزشک از پماد وازلین و پماد ترکیبی روی پوست و یا روش پانسمان بسته یا گاز نیمه تراوا استفاده می شود. به مدت 2 تا 5 روز هم ترشحات روشن یا کمی زرد رنگ خواهید داشت. تورم صورت بین روزهای 2 تا 4 و قرمزی پوست بین روزهای 7 تا 10 طبیعی است .


محمدرضا مهاجر دکتر هانیه زایررضایی
موتورجستجوی حکیم باشی

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر