سوزاک یکی از بیماری های مقاربتی

سوزاک یکی از بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی بیماری هایی هستند که به وسیله ویروس;، باکتری و یا انگل ایجاد می گردند و از طریق تماس جنسی به بدن منتقل می شوند.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

بیماری های مقاربتی بیماری هایی هستند که به وسیله ویروس;، باکتری و یا انگل ایجاد می گردند و از طریق تماس جنسی به بدن منتقل می شوند.

 

برخی از این بیماری ها عوارضی همچون ترشحات تناسلی، درد هنگام ادرار و تورم در ناحیه تناسلی را دارند، اما بسیاری از آنها مانند کلامیدیا ( بیماری عفونی کلامیدیا، ناشی از نوعی باکتری است و موجب عفونت های حاد در اندام تناسلی می شود) در آغاز بدون علامت هستند و عوارض شان ماه ها پس از ابتلا بروز می کند.

سوزاک یا گنوره یکی از این بیماری هاست که دکتر محمدرضا رزاقی، متخصص کلیه و مجاری ادراری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره آن توضیح می دهند:

آقای دکتر! بیماری سوزاک معمولا چه سن و جنسی را درگیر می کند؟

سوزاک عبارت است از یک بیماری عفونی در دستگاه تناسلی که از راه آمیزش منتقل می شود. در کل بیماری های مقاربتی یا بیماری هایی که در اثر تماس جنسی ایجاد می شوند، بیشتر جوان ها را درگیر کرده و سن شیوع این بیماری ها معمولا بین 18 تا 28 سال است و هر دو جنس زن و مرد را درگیر می کند.

سردسته همه این بیماری ها از گذشته، چه در دنیا و چه در کشور ما، بیماری سوزاک یا گنوره است که توسط یک عامل بیماری زا به نام "نایسریا گنوره آ" ، در اثر تماس جنسی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود، بنابراین وقتی ما با یک فرد مبتلا به سوزاک مواجه می شویم، اولین سوالمان این است که آیا تماس مشکوکی داشته است یا نه؟

دوره تظاهر این بیماری نیز کوتاه مدت است و معمولا 3 تا 14 روز پس از تماس مشکوک طول می کشد تا بیماری خودش را نشان دهد.

● خطر انتقال بیماری تا چه میزانی است؟

خطر انتقال بیماری بعد از یک بار مقاربت برای آقایان 10 درصد و برای خانم ها 40 درصد است، یعنی اگر یک مرد سالم با همسرش که آلوده به این بیماری است مقاربت داشته باشد، احتمال آلودگی اش 10 درصد است، ولی اگر یک خانم سالم با همسرش که مبتلا به این بیماری است مقاربت داشته باشد، 40 درصد احتمال آلودگی دارد.

● میزان شیوع سوزاک در دنیا و در کشور ما چگونه است؟

در دنیا میزان شیوع بیماری در قسمت هایی از آسیا، هاوایی و کالیفرنیا بیشتر است. در کشور ما بعد از انقلاب، این بیماری تقریبا ریشه کن شده بود و وجود نداشت، اما اکنون نسبتا زیاد شاهد این بیماری هستیم و متاسفانه تعداد مراجعان با علایم این بیماری، در حال افزایش است.

● علایم بیماری چیست؟

علایمی که در آقایان دیده می شود، بیشتر به صورت خارش، سوزش مجرای ادراری، تکرر ادرار و گاهی دفع خون در ادرار به علت التهاب در مجرا است و چنانچه بیماری درمان نشود، ممکن است میکروب خودش را به قسمت های دیگر مانند مجرای انزال و لوله های حامل اسپرم و کیسه های منی ساز و یا حتی به پروستات برساند و در آن جایگزین شده و التهاب پروستات و علایمی همچون سوزش و تکرر ادرار، حس تخلیه نکردن ادرار و ترشحات غلیظ ایجاد کند که نشانه این ها، ترشحی به صورت خود به خود و بدون اینکه همراه با ادرار کردن باشد، است و افراد آلوده از اینکه لباس زیرشان همیشه از این ترشحات آلوده است شکایت دارند. آلودگی با این میکروب همچنین ممکن است سبب ایجاد خارش و تحریک مقعد شود.

اما علایم سوزاک در خانم ها به صورت ناراحتی واژینال و ناراحتی لگنی است که ممکن است کمی درد داشته باشد، ولی بیشتر به صورت یک حالت ناخوشایند و ناراحتی است و ممکن است گاهی سوزش ادرار و یا سختی در ادرار کردن هم داشته باشند.

تمامی این علایم می توانند به یک عفونت لگنی به خصوص در خانم ها منجر شوند که سبب چسبندگی لوله ها و در نهایت ناباروری گردند. در آقایان هم عفونت در قسمن لوله های حامل اسپرم می تواند ایجاد چسبندگی و در نهایت ناباروری کند.

● بیماری سوزاک به جز دستگاه تناسلی چه جاهای دیگری از بدن را درگیر می کند؟

بیماری سوزاک معمولا با التهاب مفاصل، التهاب ملتحمه چشم و التهاب مجاری ادراری همراه است.

● تشخیص و درمان بیماری چگونه انجام می شود؟

اگر شک داشته باشیم که فردی به سوزاک مبتلا شده است، باید ترشحات ناحیه تناسلی او را در محیط آزمایشگاه کشت دهیم و چنانچه نتیجه آزمایش مثبت شد، باید درمان را سریعا شروع کنیم، زیرا اگر درمان دیر شروع شو،د عوارض جبران ناپذیری چه برای خانم ها و چه برای آقایان در پی دارد.

برای درمان معمولا پزشک از انواع آنتی بیوتیک ها استفاده می کند، ولی آنچه مهم است این است که بعد از پایان دوره درمانی، ترشحات بیمار باید یک بار دیگر کشت آزمایشگاهی شود تا مطمین شویم که درمان به خوبی انجام شده است. ضمنا تا زمانی که فرد بهبود نیافته است، باید از تماس جنسی خودداری کند تا بیماری را منتقل نکند.

● آیا هر دو نفر باید درمان شوند؟

بله، برای درمان فرد آلوده، باید همسرش هم مراجعه کند تا هر دو با هم درمان شوند، اما گاهی ممکن است فرد در یک مسافرت خارج از کشور آلوده شده باشد که در این موارد، درمان را فقط برای فرد مراجعه کننده شروع می کنیم.

● راه پیشگیری از سوزاک چیست؟

داشتن روابط جنسی سالم و مشروع، پرهیز از بی بندوباری های جنسی و روابط خارج از چارچوب خانواده و استفاده از کاندوم.

ضمنا این بیماران باید از نظر سایر بیماری های آمیزشی مورد آزمایش قرار بگیرند.

به هنگام درمان ، باید از ملحفه و روانداز مجزا استفاده شود.

بیماران باید دستان خود را به خصوص پس از اجابت مزاج بشویند و از دست زدن به چشمان شان خودداری کنند.


مصاحبه کننده مریم منصوری
تبیان www tebyan net

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر