5 نسخه برای 5 لب بیمار

5 نسخه برای 5 لب بیمار

اگر دست دندان داشته باشید که چندان برای دهانتان مناسب نباشد، حتما ترک های گوشه های لب هایتان را تجربه کرده اید. ترک های گوشه لب اغلب خیلی می سوزند و شما را کلافه می کنند. بدتر از آن اینکه وقتی غذاهای ترش و تند و تیزی می خورید و یا حتی نمک میل می کنید این زخم ها درد تند و تیزی را برای شما به ارمغان می آورند.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

نوازندگی حرفه ای است که شما باید از دست هایتان بسیار دقیق و ظریف استفاده کنید و حتی در برخی از سازها مانند فلوت و نی باید انگشتان دست شما با دهان و حتی عضلات تنفسی شما هماهنگ عمل کنند ولی آیا تاکنون فکر کرده اید که به خصوص در نواختن سازهای بادی، فرم لب ها و فرم دندان ها و زبان و فک هم در اینکه شما نوازنده ای چیره دست باشید، موثر هستند؟ در این میان نقش لب ها را به هیچ وجه نمی توان نادیده گرفت. از دهان و دندان زیاد گفته ایم ولی بیایید گاهی به لب هایمان توجه کنیم و کمی به نقش آنها در سلامت، زیبایی و زندگی روزمرمان توجه کنیم...

 

● نسخه ای برای تبخال

بیشتر اوقات وقتی یاد لب هایتان می افتید که دچار تب خال شوید. حتما برایتان پیش آمده است که یکی از اعضای خانواده تان دچار تبخال شود و شما هم در اثر استفاده از لیوان او دچار تبخال شوید. خوب این طبیعی است. تبخال ویروسی است و به راحتی سرایت می کند. کار وقتی خراب تر می شود که در همین نزدیکی ها هم به یک مهمانی دعوت باشید و آن وقت شاید تصمیم بگیرید با ماسک به مهمانی بروید.

نکته اصلی که در درمان تبخال باید به یاد داشته باشید این است که اگر احساس می کنید قرار است تبخال بزنید و برای مثال یک نقطه لبتان می سوزد خیلی زود به داروخانه بروید و داروی تبخال را بخرید و روی آن محل قرار دهید. اگر خوش شانس باشید ممکن است تبخال به صورت حاد و با زخم و آن شکل نازیبا سر و کله اش روی لب شما پید انشود. در 24 ساعت اول پس از ظاهر شدن آنها یک تکه یخ را تا حدود یک ساعت روی محل قرار دهید. فراموش نکنید تبخال را نخارانید و نمالید. می توانید مایعات خنک بنوشید و بستنی یخی بجوید تا ناراحتی شما کمتر شود. باید از غذاهای مایع ولرم استفاده کنید تا لب ها و نواحی اطراف تحریک نشوند. برای پوشاندن تبخال با داروی ضد تبخال یا همان آسیکلویر از یک گوش پاک کن تمیز استفاده کنید. مصرف لبنیات و سیب زمینی مانع رشد ویروس این بیماری می شوند. خوردن شکلات، کاکایو، غلات و بادام زمینی و ژله را فراموش کنید.

● چاره خشکی لب

برخلاف کویر که آب و هوای گرمی دارد خیلی ها در فصل سرد سال لب هایشان ترک برمی دارد و خشکی می زند. لب ها مستعد ترک خوردن و خشک شدن در هوای سرد هستند. برای رفع خشکی لب هایتان می توانید با یک مسواک نو و تمیز و نرم آغشته به گلاب و یا عرق نعناع، لانولین (از داروخانه ها بخرید) و یا عسل و حتی بادام زمینی شیرین، لب هایتان را چند دقیقه ماساژ دهید. پیش از آرایش لب ها حتما از کرم مرطوب کننده یا فرآورده های آب رسانی مخصوص لب ها استفاده کنید و روی آن کرم پودر مایع زده و سپس آرایش کنید. این امر سبب محافظت لب ها، یک دست شدن و زیبایی آنها می شود. حتما در هنگام خرید رژلب دقت کنید و انواع تازه، استاندارد و معتبر را بخرید. بهتر است این فرآورده ها بدون بو و عطر بوده و خیلی چرب یا خشک نباشند. از گاز گرفتن و کندن پوست لب هایتان پرهیز کنید.

● با کیست بادکنکی روی لب چه کار کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک کیست بادکنکی روی لب و یا سطح داخل لبتان پیدا شده باشد که رنگ آن ارغوانی است. اگر خیلی عادت داشته باشید که لبتان را گاز نگیرید، حتما تجربه آن را داشته اید. اسمش موکوسل است و در واقع در اثر آسیب مجرای غدد بزاقی فرعی روی لبتان به وجود می آید. وقتی شما عادت دارید لبتان را دایم گاز بگیرید ممکن است مجرای یکی از غدد بزاقی فرعی مخاط لبتان آسیب ببیند و این موجب می شود بزاق در خود غده بزاقی و یا مجرای آن جمع شود و سر و کله یک کیست روی لبتان پیدا شود که مانند یک بادکنک است. اگر دچار این دردسر شده اید، نباید چندان به فکر دارو باشید چون راه حلش جراحی است. به یک دندانپزشک مراجعه کنید. او این کیست را از روی لبتان برخواهد داشت. این بیماری یکی از بیماری های غدد بزاقی است و برای پیشگیری از آن نباید به لبتان فشار اضافه وارد کنید برای مثال آن راگاز نگیرید.

● حکایت آفتاب و سرطان

اگر شما کشاورز هستید و یا مهندس ساختمان و کارگر ساختمانی و یا راننده باید خیلی بیشتر از دیگران مراقب لب هایتان باشید چون یکی از شایع ترین سرطان های سر و صورت به نام سرطان سلول های سنگفرشی یا اس.سی.سی ممکن است سر و کله اش روی لب شما پیدا شود. تابش مستقیم نور خورشید می تواند سلول های لب شما را سرطانی کند که خودش را در ابتدا به شکل تغییر رنگ و یا حتی زخم نشان می دهد که بهبود پیدا نمی کند. این سرطان یکی از سرطان های بدخیم است. برای اینکه دچار این سرطان نشوید باید تلاش کنید که پوست بدن، صورت و لب هایتان را در برابر نور خورشید محافظت کنید. پوشیدن کلاه های لبه دار در این امر بسیار کمک کننده است. نکته دیگر اینکه مصرف نکردن سیگار و نوشابه های الکلی و مصرف نکردن توام سیگار و الکل می تواند از بسیاری از سرطان های دهان پیشگیری کند. فراموش نکنید شایع ترین محل تومورهای بدخیم حفره دهان، لب ها و به ویژه لب تحتانی است. علتش هم این است که لب پایینی بیشتر در معرض تابش نور خورشید است.

● وقتی گوشه لب ترک برمی دارد

اگر دست دندان داشته باشید که چندان برای دهانتان مناسب نباشد، حتما ترک های گوشه های لب هایتان را تجربه کرده اید. ترک های گوشه لب اغلب خیلی می سوزند و شما را کلافه می کنند. بدتر از آن اینکه وقتی غذاهای ترش و تند و تیزی می خورید و یا حتی نمک میل می کنید این زخم ها درد تند و تیزی را برای شما به ارمغان می آورند.

برای اینکه از شر این ترک ها خلاص شوید باید نزد دندانپزشک بروید و از او بخواهید که دست دندان شما را اصلاح کند. اغلب ارتفاع دست دندان هایتان کوتاه است و موجب می شود لب ها روی هم فشرده شوند. اگر شما عادت دارید دایم گوشه لبتان را زبان بزنید چون این ناحیه دایم مرطوب خواهد شد، بعید نیست که دچار این دردسر شوید. میوه های ترش مانند لیمو و پرتقال و لوازم آرایش غیراستاندارد و حتی کمبود ویتامین می توانند موجب این مشکل شوند که باید مدتی مصرف این میوه ها را کنار بگذارید. لوازم آرایشتان را عوض کنید و از مولتی ویتامین ها استفاده کنید.


دکتر شکوفه شجاعی
روزنامه سلامت www salamat ir

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر