علل مشکلات پوست شما چیست؟

علل مشکلات پوست شما چیست؟

مشکلات پوست خشک می توانند ناخوشایند و یا حتی دیوانه کننده باشند. ممکن است احساس کنید پوستتان سفت و دردناک شده است. ممکن است پوستتان تیره، قرمز یا پوسته پوسته به نظر بیاید. بدتر از همه ی این ها احساس خارش است.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

مشکلات پوست خشک می توانند ناخوشایند و یا حتی دیوانه کننده باشند. ممکن است احساس کنید پوستتان سفت و دردناک شده است. ممکن است پوستتان تیره، قرمز یا پوسته پوسته به نظر بیاید. بدتر از همه ی این ها احساس خارش است. یک نوع از طاقت فرساترین خارش ها، مثل این می ماند که کک شما را بگزدو این حالت باعث می شود که شما تمام شب را بیدار بمانید و با خاراندن پوستتان آن را خش بیاندازید.

 

متخصص پوست Barney Konet,MD, از بیمارستان وابسته به کلیسای نیویورک و مرکز پزشکی می گوید: پوست خسک شدیداً; رایج و معمول است . کارشناسان می گویند، تقریباً; نزدیک به 100 میلیون نفر با پوست خشک و خارش دار در حال حاضر در آمریکا وجود دارند و اگر خارش آن ها زیاد هم شدید نباشد، مشکل پوست خشک می تواند بیشتر از یک موضوع سطحی و ظاهری باشد.

Clavde Burton,MD, متخصص پوست در دانشگاه پزشکی Duke می گوید: پوست سالم و بی عیب شما، ابتدایی ترین دفاع بدن در برابر عفونت هاست .

اگر شما اجازه بدهید که پوستتان خشک و ترک خرده شود، می توانید به انواع باکتری های نامطلوب مبتلا شوید که ممکن است مشکلات جدی ای را برای شما به وجود بیاورد.

علت های بسیاری وجود دارد که شما به دلیل آن ها به رفع مشکل پوست خشک و خارش اهمیت دهید. مثلاً; ظاهرتان، سلامت جسمیتان و حتی سلامت روحتان. پس الان وقت آن است که تمام وسایلی را که برای خاراندن استفاده می کردید کنار بگذارید و واقعاً; علل مشکلات پوست خشکتان را کشف کنید.

ساده ترین علل عبارتند از صابون های غیر ملایم، لباس های خارش آور، استفاده نکردن از مرطوب کننده ها و استحمام با آب داغ به مدت طولانی و برخی داروهایی که مثلاً; برای دیابت، تیرویید کم کار و ... مصرف کنید. گاهی اوقات داشتن سوء تغذیه سبب هم ایجاد خشکی شدید پوست می شود.

این ها را بخوانید تا متوجه شوید چرا و چگونه این ها سبب خشکی پوستتان می شوند.

● شناخت پوست خشک

ابتدا با برخی از انواع اساسی پوست شورع می کنیم. پوست سالم و معمولی با یک لایه نازک از چربی طبیعی یا ماده ی چرب مانند پوشیده شده است. این ها رطوبت را نگه می دارند و پوست را نرم و انعطاف پذیر می کنند.

علت پزشکی پوست خسک چیست؟ برخی از شرایط محیطی یا کارهایی که شما با پوستتان می کنید این لایه ی چربی را از بین می برد و پوست شما را بدون محافظت می کند.

به ندرت خشکی پوست دارای علل داخلی است. وضعیت سلامتی یا زمینه ی ژنتیکی هم می تواند باعث خشکی پوستتان شود. مادامی که پوست خشک است، قسمت های خارش دار را در هر قسمتی از بدن می توان مشاهده کرد. (معمول ترین قسمت ها: روی بازوی، دست ها، پایین پاها و شکم است).

پوست خشک اغلب بیشتر از آن که به چشم آید و دیده شود، حس می شود و در بعضی از افراد می تواند قابل توجه بوده و باعث آشفتگی شود. MD-Vesna Petronic-Rosic کمک پروفسور و رییس کلینیک بیماران سرپایی امراض پوستی در دانشکده ی پزشکی شیکاگو می گوید: برای بسیار از آفریقایی آمریکایی ها پوست خشک باعث می شود تا ورقه ها و پولک های پوستی طوسی و خاکستری شود. اگر این مشکل درمان نشده باشد، خشکی پوست منجر به التهاب پوستی و باد کردن پوست و عفونت می شود. خبر خوب این است که بیشترین علل خشکی پوست، علل خارجی است و شما با مراقبت دقیق از پوست خشکتان می توانید مشکلات را حل کنید.

● مشکلات پوست خشک: بد بکار بردن مرطوب کننده ها

اگر شما در حال مقابله با پوست خشک هستید احتمالاً; مرطوب کننده ها را نیز امتحان کردید. اگرچه استفاده از مرطوب کنندها قسمت حیاتی مراقبت از پوست خشک است، متخصصان می گویند که ما از آن ها همیشه بخوبی استفاده نمی کنیم. بزرگترین اشتباه این است که ما از مرطوب کننده ها زمانی بر روی پوست خشک استفاده می کنیم که کمترین احتمال کمک وجود دارد. Kenet نویسنده کتاب چگونه صورتمان را بشوییم می گوید: شما باید مرطوب کننده را زمانی روی پوست بمالید که هنوز نمدار است (مرطوب کننده رطوبت را روی پوست شما به دام می اندازد) پوست شما نباید کاملاً; خیش شود خود شما سپس آن را را حوله ای خشک کنید.

Kenet در ادامه می گوید: اجازه بدید برای چند لحظه خیس بخورد و سپس با خوله آنرا خشک کنید. شما هم چنین رطوبت درستی را بدست آورده اید. متخصصان پیشنهاد می کنند که افراد با پوست خشک مرطوب کننده های ملایم و بدون عطر استفاده کنند. او اضافه می کند: اغلب اجناس ارزانی که در داروخانه ها وجود دارد از گران ترین محصولات بهتر هستند. مرطوب کننده ها هم چنین باید غلیظ و چرب باشند برای یک مراقبت خوب از پوست خشک مرطوب کنندتان را می توانید به آسانی تست کنید. مقداری از مرطوب کننده را در کف دستانتان بریزید سپس کف دستتان را وارونه کنید اگر مرطوب کننده جاری شد و ریخت یا چکه کرد غلظت این مرطوب کننده برای پوست شما کافی نیست.

● علل خشکی پوست:

▪ هوای خشک

Kenet می گوید: هوای خشک شاید از رایج ترین علل خشکی پوست باشد، مخصوصاً; در فصل زمستان. او هم چنین رطوبت پوست را ترسیم می کند. پوست خشک در طول زمستان ممکن به بیماری ای به نام خارش زمستانی مبتلا شود. در طول مدتی که هوای سرد و خشن پوست شما را خشک می کند، بزرگ ترین مشکلی که در داخل خانه وجود دارد چرخش هوای گرم و خشک بخاری یا شومینه و ... است (در طول تابستان هم تهویه مطبوع می تواند همین اثر را داشته باشد) برای مقابله با هوای گرم و خشک می توانید استفاده از مرطوب کننده را شروع کنید.

Kenet می گوید: کم کردن درجه حرارت در زمستان می تواند به شما کمک کند. یک نوع دیگر مراقبت از پوست خشک استفاده از دستگاه بخار (دستگاه مرطوب کننده ی هوا) در اتاق خواب و پوشش به وسیله دستکش، کلاه، روسری، شال و ... زمانی که در بیرون از خانه به سر می برید است.

Petronic-Rosic هم چنین پیشنهاد می کند افراد زمانی که در زمستان به ارتفاعات و در معرض خورشید می روند از جوراب استفاده کنند. او به Web.MD گفت: هوای سرد می تواند به زیر شلوار نیز نفوذ کرده و باعث خشکی پوست پاها شود من این موضوع را بارها دیده ام اما مردم اغلب در موردش فکر نمی کنند

▪ حمام های داغ و طولانی

آب گرم می تواند چربیهای طبیعی محافظتی پوست را از بین ببرد . اگر وقتی از حمام بیرون آمدید احساس کردید پوستتان تنگ و سفت شده، این به خاطر خشک شدن پوست است.

پس شما باید چه کار کنید؟ اول، به جای حمام کردن فقط دوش بگیرید ولی این همه اش نیست. اگر شما به زود بیدار شدن از خواب و دوش گرفتن صبح گاهی عادت کرده اید متخصصان پوست توصیه می کنند که دوشتان را به چند دقیقه محدود کنید و از آب گرم پرهیز داشته باشید.

Kenet می گوید: آب نباید سرد باشد. بهتر است ولرم باشد و نه گرم هم چنین Kenet پیشنهاد می کند که در هنگام صابون زدن خود و شستشو و اصلاح کردن سردوش را به طرف خود نگیرید. این یک راه دیگر برای کاهش دفعات کوبیدگی پوست شما بر اثر آب است. پس از آن با حوله خود را به صورت گذاشتن و برداشتن حوله (نه به صورت مالشی) خشک کنید و از مرطوب کننده درست استفاده کنید.

▪ صابون

Burton می گوید: یکی از بزرگ ترین مشکلات افراد خشکی پوست آن ها به وسیله صابون هایشان است. صابون به صورت سریع پوشش جربی حافظتی روی پوست را می زداید اما ما می توانیم از راه های زیادی برای نگه داری آن استفاده کنیم.

Betronic-Rosi می گوید: به طور میانگین افرادی که در طول روز به مدرسه و سرکار بروند خیلی کثیف نمی شوند اما در دوش گرفتن هایشان پوستشان را طوری می شورند که انگار قسمت ته کفششان بوده است باید توجه کنید تنها قسمت هایی از بدن شما که نیاز به صابون و پاک کننده دارد صورت، دست ها، پاها، کشاله های ران ها و زیر بازوها است بقیه ی قسمت های بدن فقط نیاز به آب کشی با آب دارد. اگر مادر یا پزشکتان به شما بگوید که چندید بار دستتان را بشویید این می تواند منجر به مشکل شود. مثلاً; وقتی شما در جستجوی میکروب ها هستید و می خواهید از آن ها دور شوید، بارها دستتان را می شویید و این باعث خشکی دستانتان می شود و آن ها ممکن است ترک بخورند، خونریزی پیدا کنند و یا حتی ممکن است به عفونت های پوستی مبتلا شوید. تعدادی از شما ممکن است هنگامی که در راهروی صابون های فروشگاه قدم می زنید کار غیر عاقلانه ای را انجام دهید. به سراغ صابون های قوی با کف فراوان بروید که سریع احساس تمیزی به شما می دهند؛; Petronic-Rosic می گوید: کف و حباب های صابون، چربی حافظ پوست را از سطح پوست می شویند و باعث خشکی آن می شوند. برای مراقبت از پوست خشک بدنبال صابون هایی ملایم بدون عطر باشید.

هم چنین از صابون های آنتی باکتریال که قوی هستند و هیچ ارزش پزشکی ندارند دوری کنید. متخصصین می گویند، برای افرادی که پوست خشکی دارند بهترین انتخاب پاک کننده های ملایم فاقد صابون هستند.

▪ لباس های خارش آور

Kenet می گوید: برخی مردم از روی لجاجت از لباس هایی استفاده می کنند که خارش آور هستند. مهم نیست که شما تا چه حد شکل پولیورتان را دوست دارید، این اصلاً; ارزش نداردکه در لباس ناراحتی باشید. Kenet می گوید: اگر وقتی پولیورتان را می پوشید خارش ایجاد می کند هرگز این لباس خارشش کمتر نخواهد شد. در حقیقت ممکن است بیشتر خارش آور شود.

Petronic-Rosic می گوید: پوست های خشک در تماس با مواد آزار دهنده خیلی حساسند، پس اگر به بی محافظت گذاشتن پوستتان در معرض لباس های ناراحت ادامه دهید ممکن است باعث شود پوستتان خشک تر و خارش دارتر شود.

به پوشیدن لباس هایی ادامه دهید که وقتی اولین دفعه می پوشیدشان احساس راحتی می کنید. Kenet می گوید: برای جنس لباس های شما پنبه انتخاب خوبی است. مطمین شوید که لباستان خیلی سفت نیست زیرا در این صورت می تواند بر اثر مالش باعث خشکی پوستتان شود.

▪ تجویز دارو

تعدادی از داروهایی که اثرات جانبی بر خشکی پوست دارند مانند داروهایی که برای درمان فشار بالای خون به کار می روند (ادرارآورها)، داروهایی که برای آلرژی هستند (آنتی هیستامین)،و داروهایی برای پوست و جوش (رتنید) می توانند باعث خشکی پوست شما شوند. اگر پس از استفاده از این داروها متوجه شروع مشکللات خشکی پوست شدید با پزشکان مشورت کنید. آن ها با تعویض دارو یا تغییر در میزان مصرفی دارو می توانند به شما کمک کنند.

▪ وضعیت پزشکی

معمولاً; پوست خشک به علت های خارجی رخ می دهد اما بعضی اوقات خشکی پوست می تواند نشانه ی برخی اختلالات داخلی باشد خواه تغییرات فیزیولوژیکی باشد یا حتی بیماری. بعنوان مثال خشکی پوست با افزایش سن مخصوصاً; در خانم ها، گسترش پیدا می کند.

Petronic-Rosic می گوید: تغییر در سطح هورمون ها می تواند سبب خشکی پوست در 75 درصد از افراد بالای 64 سال شود. بقیه ی افراد صرف نظر از سنشان به صورت ژنتیکی در معرض خشکی پوست هستند.

تعدادی از شرایط پزشکی که می تواند نتیجه اش منجر به خشکی پوست شود.

برخی از رایج ترین علت ها این ها هستند:

▪ بیماری های پوستی مثل اگزما.

Psoriasis: در طول مدت استفاده مستقیم از این دارو برای کمک به خشکی پوست از مرطوب کننده ها کمک بگیرید.

▪ دیابت:

نوسان سطح گلوکز منجر به کم آبی و در نتیجه خشکی پوست می شود. دیابت به طور آهسته درمان می شود اما می تواند ریسک عفونت ها را بالا ببرد. پس خیلی مهم است که افراد پوست خود را سالم نگه دارند.

▪ کم کاری تیرویید:

پایین بودن سطح هورمون تیرویید می تواند باعث کاهش چربی ساخته شده توسط پوست شود. در نتیجه پوست خشک و سفت می شود و مرطوب کننده دیگر فایده ای نخواهد داشت.

Kenet می گوید: کم کاری تیرویید معمولاً; با برخی نشانه ها مثل خستگی و چاقی (اضافه وزن) همراه است

▪ بدغذایی:

نبود مواد مغذی ای که بدن به آن نیاز دارد می تواند سبب خشکی پوست شود.یک دلیل دیگر می تواند خوردن بدون نظم غذاهای باشد.

دیگر بیماری ها چه کوچک و چه جدی می توانند باعث مشکلات خشکی پوست شوند. بهترین روش درمان این مشکلات بستگی به بیماری دارد. برخی اوقات استفاده از دارو برای موارد زیر بصورت مستقیم باعث حل مشکلا خشکی پوست خواهد شد، اما در دیگر موارد شما نیاز دارید تا از انواع مختلف راه های مراقبت از پوست خشک که در بالا گفته شد پیروی کنید.

پوست خشک می تواند نشانه های سلامتی را داشته باشد و معمولاً; چیزی بیشتر از یک پوست معمولی و متوسط نیست، البته صرف نظر از چگونگی احساس ناگوارش.

Kenet می گوید: من افراد زیادی را می بینم که از پوست خشکشان ناراحت هستند چون فکر می کنند که واقعاً; مریض هستند اما آن ها بیمار نیستند و در واقع کمک به آن ها آسان است.

پس اگر مشکلات خشکی پوست شما عذاب آور شده وقت آن رسیده که با دکتر حرف بزنید. او به شما در تشخیص علت خشکی و درمانی که شما به آن نیاز دارید کمک می کند. اگر شما نیاز به دارویی داشته باشید دکتر آن را به شما پیشنهاد می کند.

Petroni-Rosic می گوید: اگر در حال کشمکش با پوست خشکتان هستید و از چیزهایی متنوعی استفاده کرده اید که هیچ کدام کار نکرده و جواب نداده اند باز هم به ملاقات دکتر بروید. هیچ دلیلی ندارد که تا وقتی راه های زیادی برای کمک وجود دارد. شما رنج ببرید و تحمل کنید.


مترجم دکتر مرتضی جلالی فخر
محیا نیوز

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر