ریزش مو در خانمها

ریزش مو در خانمها

سارا موهایی بلند و بور داشت که همیشه مورد حسد دوستان و نزدیکانش بود. اما کم کم موهایش شروع به ریزش کرد تا اینکه عاقبت کاملاً; کچل شد. از دست رفتن موهایش به همینجا ختم نشد....
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

سارا موهایی بلند و بور داشت که همیشه مورد حسد دوستان و نزدیکانش بود. اما کم کم موهایش شروع به ریزش کرد تا اینکه عاقبت کاملاً; کچل شد. از دست رفتن موهایش به همینجا ختم نشد. کم کم همه ی موهای بدنش نیز شروع به ریختن کرد، حتی موهای زیربغل و موهای دست و پایش. او مبتلا به طاسی فراگیر، یکی از شدیدترین انواع طاسی، شده بود.

 

سارا می گوید، "وقتی این مشکل برای من پیش آمد، من اعتماد به نفسم را به کلی از دست دادم. در ابتدا از دست رفتن موهای روی سرم برای من از همه چیز بدتر بود چون همه این قسمت از بدنم را می دیدند. اما از دست رفتن موهای بدنم باعث شد که احساس زنانگی هم در من کاهش پیدا کند."

تینا هم 15 سال بود که دچار طاسی ناحیه ای و تکه تکه شده بود. وقتی این مشکل در او شدت می گیرد، او موهای باقیمانده را هم تراشیده و صبر می کند تا به جای آن مو رشد کند.

او می گوید، "من از این مشکل خسته شده ام. مثل این می ماند که بعضی از قسمت های بدنتان مرده باشد و دیگر هیچ وقت نمی توانید به وضع سابق خود برگردید."

● انواع طاسی

همه ما تقریباً; 100،000 تار مو روی سر خو و 5 میلیون تار روی کل بدنمان داریم. هر تار مو درون فولیکول خود در پوست یا روی سر رشد میکند. هر تار مو تقریباً; سه سال رشد میکند (مرحله آناژن)، پس از آن هر فولیکول به مدت سه ماه استراحت می کند (مرحله تلوژن) که در این دوره ممکن است مو ریخته یا با رویش تار موی جدیدی بیفتد. روی یک سر سالم، تقریباً; %90 تارهای مو در مرحله آناژن هستند و %10 بقیه در مرحله تلوژن می باشند. این حالت توازن در افرادیکه دچار ریزش مو طاسی می شوند، بر هم می خورد، تاجاییکه بسیاری از فولیکول های مو به طور موقت یا دایم درست کار نمی کنند.

طاسی پیشرونده در مردان یکی از متداولترین انواع ریزش مو در مردان است، اما میتواند برای خانم ها هم اتفاق بیفتد. خط مو به شکل M عقب کشیده و کمی هم از این طاسی در فرق سر دیده می شود. این عقب کشیدن خط مو عاقبت تا تکه کچلی فرق سر رسیده و حاشیه ای نعل اسبی شکل از مو در دور پشت و کناره های سر به جا می گذارد.

متداولترین نوع طاسی در خانم ها، طاسی ناحیه ای است که ریزش مو به صورت وصله مانند صورت می گیرد. این مشکل معمولاً; ابتدا در دوران کودکی یا ابتدای بزرگسالی ایجاد شده و ممکن است به خودی خود مداوا شده یا تا طاسی کامل ادامه یابد. دلیل قطعی این مشکل بر کسی هویدا نیست، اما استرس، بیماریها، رژیم های غذایی، و تغیرات هورمونی می تواند در این زمینه دخیل باشد.

طاسی کامل، مثل مورد سارا، ممکن است به خاطر تغییرات سیستم ایمنی بدن باشد که در این شرایط بدن پادتن هایی ترشح می کند که به فولیکول های مو آسیب میرساند.

● ریزش مو

در برخی خانم های میانسال، نازک شدن تارهای مو رخ می دهد که ممکن است با نام جریان تلوژن مزمن نامیده شود. در این مشکل ریزش موی ناحیه ای یا عقب کشیدن خط مو دیده نمی شود، اما بعد از شانه کردن موها یا شامپو کردن آن، ریز موی بیشتری به چشم می خورد. تعدادی از افراد تا طاسی ناحیه ای پیش می روند.

دلیل این مشکل قطعی نیست و تحقیقات و مطالعات انجام گرفته حول این مشکل جدال انگیز هستند. یک تیوری این است که این مشکل ممکن است به خاطر کمبود آهن بدن باشد این کمبود آنقدر نیست که منجر به کم خونی شود و فقط در چرخه طبیعی ریزش و رشد مو اختلال ایجاد می کند. از اینرو خوردن غذاهای سرشار از آهن، مثل جگر و محصولات سویا و مصرف مکمل های آهن، می تواند کمک کننده باشد.

● درمان

هیچ درمان فوری برای ریزش مو و طاسی وجود ندارد و بسیاری از افراد زمان و پول خود را روی درمان هایی صرف می کنند که تاثیر چندان زیادی ندارند.

رگایین (Regaine) (که مینوکسیدیل نیز نامیده می شود) بهترین محصول شناخته شده برای درمان ریزش مو و طاسی است. این دارو مایعی است که مستقیماً; روی پوست سر مالیده می شود و در مراحل اولیه بیماری نتیجه بهتری می دهد.

کسی دقیقاً; نمی داند که رگایین چطور عمل می کند. این دارو که ابتدا برای درمان فشارخون مورد استفاده قرار می گرفت، در عوارض جانبی آن رشد موی زاید دیده شد و محققان نتیجه گیری کردند که می توان از آن برای درمان ریزش مو نیز استفاده کرد.

درصورت اثربخشی، این دارو باید در چهار تا شش هفته اول استفاده، ریزش مو با کاهش مواجه شود. این دارو باید حداقل تا چهار ماه قبل از هرگونه رشد دوباره مو، مورد استفاده قرار گیرد و برای حفظ رشد مو باید بطور مداوم مصرف شود. اگر درمان متوقف شود، پوست سر تا سه الی چهار ماه به حالت سابق خود برمی گردد.

داروی جدیدتری فیناسترید (پروپشیا= Propecia) نام دارد که برای آقایونی که موهایشان شروع به ریزش کرده است، استفاده می شود. این دارو نباید برای خانم ها مورد استفاده قرار گیرد چون اگر حامله شوند روی جنین آنها تاثیر منفی خواهد داشت.

تزریق استیرویید به پوست سر به نظر دردناک می آید اما برخی افراد آمادگی انجام آن را دارند. از آنجا که استیروییدها، سیستم ایمنی بدن را سرکوب میکنند، هدف از این تزریق ها جلوگیری از آسیب رسانی پادتن ها به فولیکول های مو می باشد. تا مو بتواند دوباره رشد کند. این درمان نیز در مراحل اولیه از دست رفتن مو بهتر عمل میکند.

● استفاده از کلاه گیس

خرید و استفاده از کلاه گیس را نباید آخرین راه چاره خود فرض کنید. 6 مورد از هر 10 مورد از کلاه گیس ها توسط افرادی خریداری می شوند که موهایی کاملاً; سالم روی سرشان دارند. خیلی از خانم ها از کلاه گیس بعنوان تزیین استفاده می کنند. خانم هایی که دچار طاسی و کم مویی هستند معمولاً; انواع و اقسام کلاه گیس ها را برای خود خریده اند.

سارا می گوید که خرید کلاه گیس به هیچ عنوان برای او مسیله ی ناراحت کننده ای نیست و همیشه دوست دارد انواع و اقسام کلاه گیس ها را امتحان کند. همسر او میگوید که در طول زندگی مشترکشان او با زنی بلوند، مو مشکی، مو قرمز، و مو قهوه ای همبستر شده که این مسیله رابطه آنها را بسیار مفرح می کند و باعث می شود مسیله طاسی سارا برایشان قابل تحمل تر شود.

اگر قصد خرید کلاه گیس را دارید، به یک مرکز تخصصی کلاه گیس بروید که صدها مدل برایانتخاب پیش رویتان باشد. افرادیکه موهای سرشان به طور کامل نریخته و طاس کامل نیستند، با کلاه گیس های تکه ای و هر اکستنشن مشکلشان رفع می شود.

می توانید از کلاه گیس های دایمی استفاده کنید که با چسب های پزشکی به پوست سر شما چسبانده می شوند و می توانید هنگام شب آنرا از روی سرتان بردارید. این نوع کلاه گیس های دربرابر فشار آب موقه دوش گرفتن، یا شنا کردن، یا حین فعالیت های ورزشی مقاوم است؟


آرمند
سایت مردمان پورتال جوانان

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر