استیوپروز، تشخیص، پیشگیری و درمان

استیوپروز، تشخیص، پیشگیری و درمان

پوکی استخوان بیماری است که با کاهش تراکم استخوان و از دست رفتن کیفیت ریزساختار استخوان شناخته می شود که خود منجر به افزایش خطر شکستگی می شود.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

پوکی استخوان بیماری است که با کاهش تراکم استخوان و از دست رفتن کیفیت ریزساختار استخوان شناخته می شود که خود منجر به افزایش خطر شکستگی می شود. این بیماری یکی از دلایل مهم ناتوانی و مرگ در افراد مسن است. میزان مرگ و میر ناشی از شکستگی لگن (سر استخوان ران) در سال اول بعد از شکستگی، در افراد مسن، به حدود 20% می رسد و نیمی از این افراد در باقیمانده عمر خویش دچار درجاتی از ناتوانی خواهند بود. تراکم اولیه استخوان که در سال های نوجوانی و جوانی به حداکثر می رسد و سرعت کاهش تراکم استخوان در سال های بعدی عمر، دو عامل مهم در بروز پوکی استخوان هستند. عارضه مهم پوکی استخوان، شکستگی پاتولوژیک می باشد که در برخی موارد می تواند کشنده باشد. امروزه روش های پیشگیری و درمانی مختلفی در دسترس بوده یا در حال ارایه هستند. پیشگیری و درمان پوکی استخوان شامل روش های دارویی و غیردارویی است. در هر دو مرحله پیشگیری و درمان، هدف انجام هر چه زودتر اقداماتی است که منجر به حفظ تراکم استخوان و مانع از دست رفتن یک دستی و صحت ساختار استخوانی شود، تا به این ترتیب از بروز شکستگی های پاتولوژیک جلوگیری شود. داروهای اصلی در حال حاضر داروهای ضد جذب هستند و عملکرد اصلی آنها کاهش سرعت وا گردش استخوانی است. درمان های جدیدتری که موجب افزایش تولید استخوان می شوند نیز در حال بررسی هستند و ممکن است به زودی مورد استفاده گسترده قرار گیرند.

 

این مقاله مروری به بررسی جوانب مختلف بیماری پوکی استخوان اولیه در بالغین از جمله عوامل خطر، تشخیص، پیشگیری و درمان آن در جهان و ایران می پردازد.

استیوپروز تشخیص پیشگیری و درمان osteoproz pdf 347 KB application pdf
محمدباقر اردشیرلاریجانی محمدرضا مهاجری تهرانی زهره حمیدی محمد سلطانی اکبر پژوهی
پایگاه اطلاعات علمی

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر