آنفلوآنزای پرندگان چیست؟

آنفلوآنزای پرندگان چیست؟

آنفلوآنزای پرندگان یک بیماری عفونی پرندگان است که ویروس آنفلوآنزای سویه A بوجود می آورد.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

آنفلوآنزای پرندگان یک بیماری عفونی پرندگان است که ویروس آنفلوآنزای سویه A بوجود می آورد.

 

پرندگان وحشی معمولاً; ناقل سویه های ویروس آنفلوآنزای با بیماری زایی پایین و کم خطر هستند. اما در پرندگان اهلی، این ویروس ها دو شکل متفاوت بیماری را ایجاد میکنند که یکی از آنها شایع و ملایم و دیگری نادر و بسیار کشنده است.

شکل ملایم بیماری اغلب تشخیص داده نمی شود، اما ویژگی سویه های دارای قابلیت بالای بیماری زایی، ایجاد بیماری شدید، ناگهانی و به شدت مسری است که میزان مرگ و میر ناشی از آن در طی 48 ساعت می تواند به 100% برسد. بسیاری از گونه های پرندگان به ویژه پرندگانی که در مناطق دارای آب و هوای مرطوب زندگی می کنند، ناقل ویروس های آنفلوآنزای هستند.اردک، غاز، قو و مرغ دریایی مخازن طبیعی این ویروس به شمار می روند.

ویروس های آنفلوآنزای پرندگان با شیوع کمتر پرندگانی که در محیط زندگی انسان پرورش می یابند، نظیر مرغ های اهلی، بوقلمو ن ها، قرقاول ها و طوطی ها را نیز آلوده می کنند.

تمامی زیرگروه های ویروس آنفلوآنزای نوع A پرندگان وحشی را آلوده می کنند. بیشتر زیرگروه های این ویروس از بیماری زایی پایینی دارند. اما دو زیرگروه H5 و H7 می توانند پس از چرخش در بین پرندگان اهلی به ویروس های بسیار بیماری زا جهش (تغییر ترکیب ژنی) پیدا کنند. این ویروس های آنفلوآنزا تا اواسط سال 2005 عموما برای پرندگان وحشی آبزی بیماری زا نبودند.

اما در آوریل 2005، مرگ بیش از 6000 پرنده مهاجر به دلیل ابتلا به ویروس آنفلوآنزای نوع H5N1 که نوع بسیار کشنده این ویروس است، در سواحل دریاچه ای در چین گزارش شد. این واقعه بسیار غیرمعمول و پیش بینی نشده بود. سپس در بررسی های علمی، ویروس های مشابه از پرندگان بیمار در آفریقا، اروپا و خاورمیانه جدا شدند.کشورهای آلوده همگی در مسیر مهاجرت پرندگان وحشی واقع شده بودند.

● ابتلای انسان به آنفلوآنزای پرندگان

آنفلوآنزای نوع H5N1 در درجه اول بیماری پرندگان اهلی است. بیشتر موارد انسانی مبتلا به آنفلوآنزای پرندگان از نوع H5N1 ،در مناطق روستایی و حومه شهرها که پرندگان اهلی را در منازل خود پرورش می دهند، گزارش شده اند. این ویروس از طریق تماس در زمان سربریدن، پرکندن، و در طی تهیه غذا از پرندگان اهلی به انسان منتقل می شود. انتقال آن از راه دست زدن به پرندگانی که بر اثر این بیماری مرده اند وهمچنین اعضای بدن آنها نظیر پر نیز ممکن است.

مردم می بایست از تماس با پرندگان وحشی مرده پرهیز کنند و هر موردی را به مسیولین گزارش دهند. پر کندن و کشتار پرندگان وحشی مرده به ویژه پرندگان آبزی در مناطقی که شیوع ویروس H5N1 در آنها گزارش شده و یا احتمال دارد وجود داشته باشد (نظیر مسیرهای مهاجرت پرندگان)، کار بسیار خطرناکی است. ویروس آنفلوآنزای H5N1 از شرق کره زمین به سوی غرب در حال گسترش بوده و جهان با تهدید فزاینده عالمگیر شدن آن روبه رو است.

تا کنون بیشترین تعداد مبتلایان به این بیماری از ویتنام(93 مورد) و بیشترین تعداد مرگ ومیر از کشور اندونزی (61 مورد مرگ ازبین 79 مورد ابتلا) گزارش شده اند.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت ، از سال 2003 تا کنون موارد انسانی ابتلا به ویروس H5N1 در کشورهای چین، ویتنام، تایلند، کامبوج، اندتونزی، جیبوتی، مصر وترکیه به طریق آزمایشگاهی به اثبات رسیده است. تعداد موارد قطعی ابتلا تا کنون بالغ بر 267 نفر بوده است که از این میان 161 نفر جان خود را از دست داده اند.

● چگونگی انتقال ویروس H5N1

خوردن و استنشاق مدفوع، بزاق و ترشحات مخاطی پرنده آلوده توسط سایر پرندگان موجب انتشار بیماری در میان آنها می گردد. تماس با مدفوع، بزاق، ترشحات مخاطی و پر پرندگان آلوده و برای نمونه استنشاق مدفوع خشک شده بر روی پرها و یا گرد وغبار آلوده به مدفوع ، می تواند بیماری را در انسان موجب گردد.

سر بریدن پرندگان بیمار، پرورش و تماس با خروس های جنگی، بازی با پرندگان و خوردن خون یا گوشت خام یا نیم پخته پرندگان، ابتلای به این بیماری را به دنبال دارد. خوراندن گوشت خام پرنده آلوده، به گربه های خانگی و نیز ببرها و شیرها در باغ وحش ها، با انتقال بیماری به حیوانات گوشتخوار همراه بوده است. خوردن فراورده های کاملا پخته پرندگان خطری به همراه ندارد.

تاکنون انتقال انسان به انسان بیماری گزارش نشده است. اما نگرانی شدیدی در این مورد وجود دارد. چرا که ویروس H5N1 مرتبا در حال تغییر است و در صورتی که قابلیت انتقال انسان به انسان را پیدا کند، به سرعت در میان جوامع بشری گسترش یافته و یک پاندمی(عالمگیری) را به همراه می آورد.

در این صورت میزان مرگ و میر به میلیون ها تن در سراسر جهان خواهد رسید. همان گونه که ویروس آنفلوآنزای اسپانیایی در سال های 1918 تا 1919، 40 تا 50 میلیون انسان را به کام مرگ فرستاد.

● علایم بیماری آنفلوآنزای پرندگان در انسان

بیشتر مبتلایان به این بیماری را بزرگسالان و کودکانی تشکیل می دهند که قبل از ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار بوده اند. دوره نهفته این بیماری (فاصله زمانی میان تماس با عامل بیماری زا تا شروع علایم) ، طولانی تر از موارد آنفلوآنزای انسانی است. در بیشتر موارد بین 2 تا 4 روز پس از تماس با ویروس علایم ظاهر شده اند. اما دوره نهفته 8 تا 17 روزه نیز گزارش شده است.

علایم اولیه بیماری شامل تب بالا (بالاتر از 38 درجه سانتیگراد)، سردرد، درد عضلانی، آبریزش بینی، گلودرد، سرفه و تنگی نفس است. در مواردی اسهال، استفراغ، درد شکمی، خونریزی از بینی و لثه ها نیز گزارش شده است.

در مقایسه با آنفلوآنزای انسانی، در آنفلوآنزای نوع H5N1 اسهال آبکی بدون خون و بلغم، بیشتر دیده شده و می تواند تا یک هفته قبل از علایم تنفسی ظاهر شود.

● عوارض بیماری آنفلوآنزای پرندگان

پنومونی(ذات الریه)، نارسایی تنفسی، نارسایی اندام های مختلف بدن نظیر کلیه ها و قلب، خونریزی از ریه ها، تجمع هوا در فضای جنب (فضای میان ریه ها و پرده پوشاننده ریه ها) ، کاهش تمامی رده های گلبول های خون(گلبول های سفید و قرمز و پلاکت ها)، سندرم ری (بیماری که با رسوب چربی در کبد و درگیری مغزی مشخص می شود) و سپسیس (عفونت شدید در یک نقطه از بدن یا در خون که علایم التهابی را در سراسر بدن به همراه دارد.)، از عوارض بیماری آنفلوآنزای مرغی هستند.

متاسفانه میزان مرگ و میر با این بیماری بالاست و تاکنون بیش از نیمی از مبتلایان جان خود را از دست داده اند.

● شناسایی مبتلایان به آنفلوآنزای پرندگان

در کشورها و مناطقی که در آنها آنفلوآنزای H5N1 دیده شده است، می بایست در هر بیمار مبتلا به بیماری حاد و شدید دستگاه تنفسی، احتمال بیماری آنفلوآنزای پرندگان را در نظر گرفت.

در مواردی شیوع بیماری در پرندگان پس از مشاهده موارد انسانی گزارش شده است.تشخیص قطعی این بیماری از طریق کشت ویروس H5N1 و یا آزمایش های سرم شناسی انجام می ذیرد.

● درمان

در صورت امکان، زمانی که تعداد مبتلایان هنوز اندک است، بیماران مشکوک به آنفلوآنزای پرندگان و افرادی که ابتلای آنها به این بیماری به اثبات رسیده است، می بایست در بخش ایزوله بیمارستان بستری شوند تا در مورد ایشان آزمایش های لازم، مراقبت های بالینی و درمان ضروری انجام گیرد.

در صورتی که بیمار زودتر از موعد مرخص گردد، می بایست به بیمار و خانواده وی آموزش های بهداشتی لازم داده شود. تاکنون دو داروی اسلتامی ویر (تامیفلو) و زانامی ویر در تخفیف علایم بیماری آنفلوآنزای H5N1 به خصوص در مراحل اولیه بیماری موثر شناخته شده اند.

● پیشگیری

در حال حاضر برای پیشگیری از ابتلای انسان به ویروس H5N1 واکسنی ساخته نشده است. رعایت نکات زیر برای پیشگیری از ابتلا بدین بیماری ضروری است:

▪ از تهیه غذا از پرندگان بیمار خودداری کنید.

▪ از سربریدن و پر کندن پرندگان مرده و یا بیمار در مناطق شیوع بیماری خودداری کنید.

▪ فروش پرندگان زنده وسربریدن، پر کندن و خالی کردن احشای پرندگان در خانه، فرصت خوبی برای تماس با بخش های آلوده بدن پرنده فراهم می کند. لذا پوشیدن دستکش و چکمه و استفاده از ماسک برای پیشگیری از آلودگی در مناطق شیوع بیماری ضروری است.

▪ در مناطق شیوع ویروس H5N1 برخی انواع پرندگان خانگی مانند اردک های اهلی ، و حتی پرندگان واکسینه شده نیز می توانند ناقلین بدون علامت ویروس باشند. در این شرایط در صورت فقدان سیستم نظارتی موثر، از سر بریدن پرندگان در خانه خودداری کنید.

▪ مصرف پرندگان اهلی که به خوبی پخته شده باشند، بدون خطر است. ویروس H5N1 در دمای معممول پخت ( یعنی زمانی که دمای بخش مرکزی گوشت به 70 درجه سانتی گراد میرسد و دیگر هیچ بخشی از آن صورتی نیست)، غیرفعال می شود.

▪ ویروس H5N1 به تمامی بخش های بدن پرنده آلوده شامل گوشت، خون و استخوان گسترش می یابد. این ویروس از طریق گوشت تازه یا منجمد شده قابل انتقال است . ویروس H5N1 به دمای پایین مقاوم است و در مدفوع در دمای 4 درجه سانتی گراد برای حداقل 35 روز و در دمای 37 درجه سانتی گراد برای حداقل 6 روز فعال باقی می ماند. این ویروس در دمای معمولی برای هفته ها بر روی سطوح پایدار می ماند.

▪ در مناطق آلوده به ویروس H5N1 در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، تمیز کردن گوشت یخ زده پرندگان آلوده و یا گوشتی که یخ آن ذوب شده باشد، کار بسیار خطرناکی است.

برای پیشگیری از بیماری این اقدامات را انجام دهید:

▪ سراسر سطح محل کار (ظرفشویی، تخته مخصوص خرد کردن گوشت و...) و تمامی ابزارها و ادوات به کار رفته برای تمیز و خرد کردن گوشت را کاملا شسته و ضد عفونی نموده و پس از پایان کار دستهای خود را بشویید.

▪ گوشت پخته و خام را از یکدیگر جدا کنید.

▪ اطمینان حاصل کنید که گوشت در دمای مناسب پخته شده و دمای تمامی بخش های آن به 70 درجه سانتی گراد رسیده است.

▪ تخم مرغی که توسط مرغ آلوده به ویروس H5N1 گذاشته میشود، می تواند از درون و بیرون(پوسته) آلوده به ویروس باشد. در مناطق آلوده به ویروس H5N1 از خوردن تخم مرغ خام یا نیم پخته خودداری کنید.

▪ تا کنون انتقال مداوم انسان به انسان در مورد ویروس H5N1 گزارش نشده است. در صورتی که ویروس فعلی به گونه ای تغییر یابد که قابلیت انتقال انسان به انسان پیدا کند ، نشانه بروز یک پاندمی خواهد بود.

رعایت بهداشت فردی می تواند انتقال انسان به انسان ویروس را کند و یا متوقف سازد. در این موارد آموزش همگانی الزامی خواهد بود. با این وجود رعایت نکات اصلی و اساسی بهداشتی می تواند میزان گسترش ویروس را در محیط اجتماع و خانه کاهش دهد:

▪ دهان و بینی خود را در زمان عطسه و سرفه با دستمال بپوشانید.

▪ دست های خود را به طور مرتب به ویژه قبل، در حین و پس از تهیه غذا، قبل از خوردن غذا، پس از رفتن به دستشویی، پس از دفع زباله های حیوانی، زمانی که دست ها کثیف هستند، و به ویژه زمانی که فرد بیماری در خانه دارید، بشویید.

▪ از تماس دست ها با چشم، بینی، یا دهان خودداری کنید. عفونت به ویژه زمانی گسترش می یابد که فرد پس از لمس اشیاء آلوده به ویروس، آن را به دهان، چشم و بینی خود می مالد.

▪ تمیز و ضد عفونی کردن تمامی سطوح در منزل که به نظر می رسد به ترشحات عفونی آلوده شده باشند، اقدام بسیار پر ارزش و موثری است.

▪ در صورت بروز همه گیری بیماری آگاه کردن معلمان، دانش آموزان و خانواده های آنها درمورد راه های کاهش گسترش آلودگی اهمیت بسیاری دارد.


دکتر زهرا عباسپور
همشهری آنلاین www hamshahrionline ir

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر