5 توصیه زیبا به سرماخورده ها

5 توصیه زیبا به سرماخورده ها

چگونه در سرما خوردگی هم زیبا به نظر برسیم؟
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

حتما شما هم دوست ندارید وقتی سرما خورده اید، با بینی قرمز و چشمان باد کرده سرکارتان حاضر شوید، چون چندان هم زیبا به نظر نمی رسید، همه ما وقتی در این روزهای پاییزی سرما می خوریم، چندان هم راضی نیستم که با آن سر و وضع و صورت به هم ریخته جلوی دیگران ظاهر شویم. خستگی و بی حالی، سردرد و سوزش گلو و بینی دست در دست هم می دهند تا موجب شوند که احساس خوبی درباره خودمان نداشته باشیم. با این حال خیلی هم ناراحت نباشید...

 

پس از اندکی استراحت و میل کردن مایعات حال تان بهتر می شود ولی برای اینکه هنگامی که سرما خورد ه اید همچنان زیبا و جذاب به نظر برسید ما برای شما توصیه های خوبی داریم که حسابی به دردتان می خورد به خصوص که در این فصل خیلی ها سرما خورد ه اند:

1) وقتی دستمال گوشه های بینی تان را زخم می کند

یکی از مشکلات اصلی در زمانی که سرما خورده اید این است که دایم یک دستمال کاغذی دست تان می گیرید و با آن بینی تان را می گیرید، تماس مداوم دستمال با پوست بینی و اطراف آن موجب قرمزی پوست اطراف بینی و حتی به مرور زخم شدن آن می شود. از طرف دیگر اگر شما دچار آب ریزش از چشمان تان شده باشید، این دستمال را روی پلک هایتان هم می کشید که پلک های متورم و ملتهب شما را قرمز هم می کند. همچنین خود سرماخوردگی و بیماری و از دست رفتن آب بدن موجب می شود پوست شما خشک تر به نظر برسد. داشتن پوست شفاف و سالم یکی از نشانه های زیبایی است که سرماخوردگی پاییزی شما را از آن محروم می کند. از یک کرم مرطوب کننده عالی و قوی استفاده کنید و آن را روی پوست صورت و به خصوص زاویه های بینی بمالید. با این کار هم رطوبت از دست رفته پوست تان را به آن باز می گردانید و هم از میزان قرمزی و التهاب پوست شما کاسته می شود. وقتی این التهاب پوست کمتر شود و پوست تان صاف تر شده و کمتر خشک باشد شما راحت تر می توانید از کرم های آرایشی و پودرها و پنکک ها برای پوشاندن قرمزی و التهاب پوست تان استفاده کنید. شما می توانید با یک کانسلر مناسب قرمزی اطراف بینی و چشم هایتان را بپوشانید.

2) راه حل گونه های رنگ پریده

حتما شما هم دیده اید که وقتی کسی سرماخورده است اول از همه رنگ روی رفته اش، شما را از بدحالی اش آگاه می کند. به طور معمول در حالت سلامت گونه های همه ما اندکی برافروخته است و پوست آن اندکی از پوست نواحی دیگر صورت قرمزتر است ولی وقتی سرما می خورید گونه ها بی رنگ می شوند. بنابراین اگر قصد ندارید آرایش کنید حداقل وقتی سرما خورده اید از اندکی رژگونه استفاده کنید، استفاده از رژگونه وقتی سرماخورده اید اندکی صورت شما را سالم تر و تازه تر نشان می دهد. اگر شما پوست روشنی دارید رژگونه ای به رنگ صورتی روشن را انتخاب کنید ولی اگر پوست شما کمی سبزه است و یا خود تان را برنزه کرده اید، رنگ های تمشکی را به شما توصیه می کنیم.

3) کمپرس خیار برای چشم هایتان

وقتی سرما خورده اید هر چه قدر هم وانمود کنید که بیمار نیستید چشم هایتان از فاصله چند متری نشان می دهند که شما حسابی با این ویروس های سمج درگیرید. چشم های قرمز باد کرده و پف کرده نشانه اصلی صورت های سرماخورده هستند. پوست اطراف چشم ها و پلک ها از پوست سایر نقاط صورت ظریف تر و نازک تر است و بافت های زیرین خیلی شل تر به آن متصل هستند به همین خاطر مایعات فضای زیادی در اطراف چشم ها دارند که در آنجا جمع شوند و پلک های شما را پف کرده نشان دهند. انقباض رگ های زیر پوست هم موجب می شود که مایعات نتوانند به راحتی جذب رگ شده و از اطراف پلک ها خارج شوند و این خود موجب می شود که تورم پلک هایتان وقتی سرما خورده اید بیشتر شود. شما برای اینکه از شر تورم چشم هایتان وقتی سرماخورده اید خلاص شوید، یک عدد خیار را داخل یخچال بگذارید تا خنک شود سپس آن را برش داده و برش هایی از آن را روی پلک های بسته تان بگذارید. البته می توانید از هر کمپرس سرد دیگری هم استفاده کنید. استفاده از چای های کیسه ای خنک یک راه حل ساده دیگر برای کاهش پف کردگی پلک های شماست. کافیین هم در کاهش پف کردگی پلک چشم و صاف و کشیده شدن پوست موثر است.

4) لوازم آرایشی تان را ضدعفونی کنید

وقتی سرما خورده اید، باید بیش از هر زمان دیگری بهداشت لوازم آرایشی تان را رعایت کنید. چون میکروب هایی که روی ریمل شما و یا پدهای آرایشی شما می نشینند می توانند به راحتی با مخاط چشم و یا بینی و دهان شما تماس پیدا کرده و دوباره شما را دچار التهاب و عفونت و سرماخوردگی کنند. بنابراین وقتی سرماخورده اید پس از هر بار استفاده از برس های آرایشی و یا فرچه هایی که برای آرایش از آنها استفاده می کنید باید آنها را با یک ماده ضدعفونی کننده مخصوص این برس ها، ضدعفونی کنید تا از انتشار میکروب های سرماخوردگی پیشگیری کنید. محلول های ضدمیکروبی مخصوص ماشین هایی لباس شویی هم برای ضدعفونی لوازم آرایشی شما موثرند. فراموش نکنید به هیچ وجه وقتی سرماخورده اید لوازم و مواد آرایشی خودتان را در اختیار دیگران قرار ندهید چون همین استفاده از لوازم مشترک موجب انتقال میکروب سرماخوردگی خواهد شد. بعضی ها به دنبال سرماخوردگی دچار تبخال هم می شوند بنابراین وقتی سرماخورده اید به آرایشگاه نروید. چون لوازم و مواد آرایشی موجود در آرایشگاه به صورت اشتراکی بین مشتریان استفاده می شود و شما دیگران را نیز دچار خواهید کرد.

5) رنگ هایی برای چشمان سرماخورده

اگر شما هم دچار سرماخوردگی شده اید، باید کمی نحوه آرایش تان را تغییر دهید و از رنگ هایی که قبلا استفاده می کرده اید، کمتر استفاده کنید. فراموش نکنید سایه های تیره و دودی صورت شما را گرفته تر از حالت عادی نشان می دهند. همچنین از سایه های صورتی استفاده نکنید. چون این سایه ها پلک های شما را بیش از پیش صورتی و قرمز و ملتهب نشان می دهند. به جای آن، سراغ سایه هایی به رنگ طبیعی تر مانند قهوه ای و خاکستری روشن بروید.

اگر در اثر سرماخوردگی چشمان تان اشک آلودند، بهتر است کاملا فکر آرایش چشم را از سرتان بیرون کنید ولی اگر اصرار دارید یک خط چشم نازک روی پلک بالایتان بکشید و از یک ریمل ضدآب استفاده کنید، این موجب می شود هم صورت شما از حالت بیمارگونه ناشی از سرماخوردگی بیرون بیاید و هم وقتی از چشمانتان آب می آید آرایش تان پخش نشود.


دکتر گلرخ ثریا
روزنامه سلامت www salamat ir

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر