کاهش کیفیت آموزش در مدارس کشور

کاهش کیفیت آموزش در مدارس کشور

جابه جایی مدیران و تغییرات سریع در نحوه مدیریت در وزارت آموزش و پرورش هم مشکلا ت آموزش و پرورش را حل نکرد. دستورالعمل های ویژه، برنامه های امکان سنجی و پروژه های مقطعی وزیر نه تنها مشکلا ت مدارس را حل نکرد بلکه آن را افزایش داد.
گروه آموزش و پرورش گوپی
1399/2/12
0 نظر

جابه جایی مدیران و تغییرات سریع در نحوه مدیریت در وزارت آموزش و پرورش هم مشکلا ت آموزش و پرورش را حل نکرد. دستورالعمل های ویژه، برنامه های امکان سنجی و پروژه های مقطعی وزیر نه تنها مشکلا ت مدارس را حل نکرد بلکه آن را افزایش داد. همچنان مدارس دو شیفته در سطح کشور فعالیت می کنند، در کنار این مساله حضور بیش از تعداد مجاز دانش آموز در کلا س ها هم به این نگرانی ها اضافه شد. به گزارش مهر، <با اجرای دستورالعمل ساماندهی نیروی انسانی وزیر آموزش و پرورش در سال تحصیلی جاری کلا س های بسیاری از مدارس کشور به 40 و حتی در مواردی به 43 نفر هم رسیده است.>

 

این همان طرحی است که علیرضا علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش وقتی به صندلی مدیریت تکیه داد، آن را با افتخار مکتوب و سپس با سرعت اجرا کرد.

مطابق این دستورالعمل، کلا س ها با یکدیگر ادغام می شوند و در نتیجه اجرای این طرح باعث بالا رفتن جمعیت دانش آموزی در تمامی مقاطع تحصیلی شده است.

این شرایط در مناطق مرکزی و جنوب تهران پررنگ تر دیده می شود، به طوری که کلا س های دبستان در بسیاری از مناطق تهران با 40 یا حتی 43 دانش آموز تشکیل می شود.

فارغ از اینکه فضای کم آموزشی، باید کمی تامل کرد که در چنین کلا س هایی کیفیت آموزشی در چه سطحی ارایه می شود.

مادر یکی از دانش آموزان کلا س چهارم ابتدایی ساکن منطقه 15 تهران با بیان اینکه تعداد دانش آموزان کلا س پسرش 40 نفر است، گفت: <در بیشتر کلا س های درس این مدرسه بیش از 40 نفر دانش آموز حضور دارند و معلم کلا س پسرم عنوان می کرد که با این حجم از دانش آموز قطعا اداره کلا س از دست من خارج می شود و نمی توانم به خوبی تدریس کنم.>

پدر یکی از دانش آموزان ساکن در اسلا مشهر نیز در این مورد گفت: <دخترم را در مدرسه ای ثبت نام کرده بودم که روز اول مهر متوجه شدم کلا س درس او 45 نفره است به همین خاطر مدرسه فرزندم را تغییر دادم. البته در مدرسه جدید هم کلا س درس فرزندم فضای 9 متری دارد که 27 دانش آموز را در آن جای داده اند و دخترم عنوان می کند که حتی برای جابه جا شدن هم اذیت می شویم.>

با اینکه واقعیت نشان از شرایط سخت آموزشی برای دانش آموزان ایران دارد، اما وزیر آموزش و پرورش این موضوع را کتمان کرد.

در مراسم نواختن نمادین زنگ آغاز سال تحصیلی در مدرسه ابتدایی شهید کاظم موسوی در منطقه 12 تهران یکی از مادران دانش آموزان مستقیما به وزیر آموزش و پرورش گلا یه کرد که ادغام 3 مدرسه ابتدایی با یکدیگر در این منطقه باعث تراکم بیش از حد دانش آموز در کلا س های این مدرسه شده است. اما وزیر آموزش و پرورش هم در پاسخ به او گفت: شاخص دانش آموز در کلا س حد معینی دارد و اگر خارج از آن باشد باید کنترل شود تا معلمان ما راحت بتوانند در کلا س درس تدریس کنند.

مادر این دانش آموز هم در پاسخ گفت: مسوولا ن مدارس به ما گفته اند که کلا س ها بالا ی 40 نفر است که وزیر آموزش و پرورش به صراحت پاسخ داد که نه! اشتباه گفته اند، تعداد نیمکت در کلا س های درس این مدرسه 40 نفر نیست پس چگونه این تعداد را در کلا س جای می دهند؟ که والدین معترض به این مساله گفتند در هر نیمکت 3 نفر را جای می دهند. علی احمدی هم در نهایت گفت: این طرح استاندارد دارد و ما این استانداردها را ارایه داده ایم و ادامه بحث را به معاون آموزشی خود محول کرد.

وزیر آموزش و پرورش دو یا شاید هم 3 روز پس از این پاسخ ها به اولیای مدارس با ناراحتی قلبی شدید به بخش مراقبت های ویژه یکی از بیمارستان های تهران منتقل شد و احتمالا همچنان هم همانند آن روز از تبعات دستور خود بی خبر است.

اجرای این دستورالعمل در سال تحصیلی جدید شرایط مدارس مناطق مرکزی و حاشیه شهرهای بزرگ که جمعیت زیادی از دانش آموزان را تحت پوشش قرار می دهند دچار آسیب بیشتری می کند و باز هم قشر محروم جامعه در چگونگی تحصیل فرزندان خود متضرر می شوند.

اما طفره رفتن وزیر آموزش و پرورش تنها به موضوع افزایش جمعیت در کلا س ها ختم نمی شود، چون در کنار این شرایط سخت، همچنان بسیاری از مدارس تهران در دو شیفت فعالیت می کنند.

به گفته محمود بهشتی بازرس کانون صنفی معلمان به ایلنا، در حال حاضر 30 درصد مدارس شهرستان های تهران دو شیفته هستند. او با اشاره به کمبود فضای آموزش گفت: افزایش تعداد دانش آموزان از دو شیفت به تک شیفت نتیجه ای جز افزایش جمعیت دانش آموزی در یک کلا س ندارد. چون آموزش و پرورش بدون توجه به کیفیت آموزش می خواهد دغدغه فرهنگیان را کاهش دهد ولی از این طریق نمی توان به این مهم دست یافت.


روزنامه اعتماد ملی

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر