ستاره هایی که خاموش می شوند

ستاره هایی که خاموش می شوند

پاتریک استوارت، بازیگر مشهور سینمای امریکا می گوید: مسوولیت بخشی از خشونت هایی که در سراسر جهان بر زنان روا داشته میشود، به عهده صنعت فیلم و سینما ست و به همین دلیل، سینما هم باید در این خصوص سرزنش شود.
گروه زنان گوپی
1399/2/12
2 نظر

پاتریک استوارت، بازیگر مشهور سینمای امریکا می گوید: مسوولیت بخشی از خشونت هایی که در سراسر جهان بر زنان روا داشته میشود، به عهده صنعت فیلم و سینما ست و به همین دلیل، سینما هم باید در این خصوص سرزنش شود.

 

استوارت در آغاز همایش مربوط به مبارزه با خشونت علیه زنان، که روز جمعه 5 مارس از سوی سازمان بین المللی عفو عمومی برگزار شد، صنعت سینما را در ارتباط با اشاعه فرهنگ و کلیشه رفتارهای خشونت آمیز با زنان سرزنش کرد. او می گوید خود در کودکی شاهد بوده چگونه پدرش هر روز مادرش را کتک می زده و در حین کتک زدن مادرش عادت داشته یکی از تکه کلام های، بازیگر فیلم بیل را بکش را بر زبان جاری کند. وی در ادامه می افزاید: در اینجا هر گونه فیلمی را همچون فیلم بیل را بکش تحریم می کنم. گفته شده بود این فیلم در خصوص به قدرت رسیدن زنان است، اما در اصل، نمایش دهنده زنانی بود که پس از به قدرت رسیدن، درصدد کشتن هم جنسان خود بر می آمدند.

استوارت که در فیلم سفر ستاره نقش کاپیتان جان کوک را بازی می کند، زمانی که از دوران کودکی اش که شاهد کتک خوردن های مادرش توسط پدر خود بوده، صحبت می کند ناخودآگاه به گریه می افتد. او می گوید: در کودکی از داد و فریادهای پدر الکلی اش و کتک خوردن های بی امان مادرش و خشونتی که پدرش به مادر او روا می داشته، احساس حقارت و از این که شاهد بی تفاوتی مردم و همسایگانشان بوده ، احساس تنفر می کرده است: من می دیدم که چگونه جامعه، پلیس، دکترها و حتی همسایگانمان سعی می کردند از کنار این همه خشونت بسادگی بگذرند و ساکت بمانند. خشونت به زنان، جوامع بشری را از بین می برد و اگر تک تک ما دستانمان را به نشانه اعتراض بالا نبریم، خودمان بخشی از این مشکل شده ایم.

بنا به گفته مسوولان سازمان عفو عمومی بین الملل، از هر 3 زن در سراسر دنیا یک نفر مورد ضرب و شتم یا هتک حرمت قرار گرفته است. گزارش ها حاکی از آن است که از زمان حمله امریکا به عراق، ماهانه 70 زن از شهر بغداد دزدیده شده و به مراکز تجارت جنسی فروخته شده اند. وی در ادامه می افزاید: آینده این سیاره به خاطر این همه بی حرمتی نسبت به زنان در خطر است.

در همین راستا روزنامه ایندیپندنت نیز در روز 6 مارس گزارشی چاپ کرده است. در این گزارش آمده است: خشونت نسبت به زنان و دختران را نیز باید در فهرست اعمال تروریستی، تبعیض نژادی و شکنجه، که آزادی انسان ها را در سراسر دنیا تهدید می کند، قرار داد. بنا به گفته سازمان حقوق بشر از هر 3 زن در سراسر دنیا یک نفر مورد ضرب و شتم یا سوء استفاده های جنسی قرار می گیرد. در انگلستان از هر 4 زن، یک زن با رفتارهای خشونت آمیز از سوی همسر خود مواجه است.

3 روز پیش از آغاز روز جهانی زن، سازمانی که مرکز اصلی اش در انگلستان قرار دارد، اقدام به جمع آوری مدارک مربوط به انواع خشونت هایی کرده که در سراسر دنیا به زنان و دختران روا داشته می شود، از خشونتی که مردان انگلیسی بر زن خود روا می دارند، تا دختر بچه های سیرالیونی که توسط پدرانشان به مراکز برده داری فروخته می شوند.

خانم کان، دبیر کل سازمان عفو بین الملل در مجمعی که روز جمعه بر پا شد، اعلام داشت: مساله رفتارهای خشونت آمیز با زنان همچون بیماری سرطان است که هسته جوامع بشری را ذره ذره می خورد و از بین می برد.

گزارش 122 صفحه ای سازمان عفو بین الملل هم حاکی از آن است که تعداد زنان اروپایی که قربانی رفتارهای خشونت آمیز شده اند، بسیار بیش از زنانی است که بر اثر کشیدن سیگار یا حوادث خودرو جان خود را از دست داده اند. در ادامه این گزارش آمده است؛ 70 درصد زنانی که در سراسر دنیا به قتل می رسند، از سوی همسران خود قربانی شده اند و سالانه بیش از 2 میلیون دختر زیر 15 سال به بازارهای تجارت جنسی فروخته می شوند.

طبق گزارش صلیب سرخ جهانی در سا ل1994 طی کشتارهای نژادی کشور رواندا صدها هزار تن از زنان به طور کاملاً سازماندهی شده مورد بی حرمتی قرار گرفته اند و بسیاری از این زنان بر اثر همین بی حرمتی به ویروس ایدز مبتلا شده اند و در بسیاری از کشورهایی که هتک حرمت زنان به یکی از ابزارهای مهم جنگ بدل شد، از جمله کشورهایی چون افریقا، افغانستان یا بوسنی و هرزگوین، دختران و زنان بسیاری از سوی مردان خانواده هایشان کشته شده اند، چرا که به عقیده مردان خانواده، این زنان دیگر مستحق داشتن یک زندگی خوب نیستند و نمی توانند و نباید ازدواج کنند.

جنگها پایان می پذیرند اما با پایان یافتن جنگ، خشونت های ناشی از آن پایان نمی پذیرد. نتایج یک تحقیق از ارتش امریکا حاکی از آن است که میزان خشونتی که افراد ارتشی به زنان خود روا می دارند، 3 برابر مردان معمولی است. در کشوری چون افریقای جنوبی که بیشترین مبتلایان ویروس ایدز را داراست و جایی که بیشترین دخترانش برای اولین بار به زور مورد تجاوز و هتک حرمت قرار می گیرند، در سال 2002، 54 هزار مورد اقدام به تجاوز جنسی گزارش شده است. عمق این فاجعه را زمانی می توان بهتر درک کرد که بدانید در کشوری چون انگلستان که در مقایسه با افریقا بحث بی حرمتی به زنان از قباحت اجتماعی کمتری برخوردار است، تنها یک مورد از 5 مورد بی حرمتی به زنان به پلیس گزارش می شود.

▪ امریکا: در این کشور در هر 90 ثانیه یک زن مورد تجاوز جنسی قرار می گیرد و روزانه 4 زن بر اثر خشونت های خانوادگی جان می بازند.

▪ شیلی: تنها 3 درصد زنانی که مورد بی حرمتی قرار می گیرند، حاضر به بیان گزارش اتفاقی شده اند، که برایشان افتاده است.

▪ مکزیکو: در نزدیکی های خوارز تقریباً 370 زن در 10 سال گذشته به قتل رسیده اند.

▪ روسیه: سالانه 14 هزار مرگ محلی زنانی که به قتل رسیده اند، گزارش شده است.

▪ انگلستان: در هر هفته 2 زن بر اثر خشونت به قتل می رسند و در هر دقیقه یک تلفن به مرکز خدمات فوری پلیس زده می شود و تا سال 2003 بیش از 14 هزار مورد هتک حرمت گزارش شده است که میزانی بالاتر از 8 درصد را نشان می دهد.

▪ پاکستان: حداقل سالانه 1000 زن به خاطر احقاق ارزشهای خانوادگی از سوی مردان خانواده به قتل می رسند.

▪ چین: میزان تولد دختران نسبت به پسران 100 به 119 است که در حالت طبیعی باید تعدادی معادل 100 به 103 باشد.

▪ سیرالیون: بیشتر از نیمی از زنان پس از درگیری هایی که در سال 1999 آغاز شد، از خشونت های جنسی رنج می برند.


مقالات ارسالی به آفتاب

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم0
مخالفم0
زامبی  (چهارشنبه 26 آذر 1399)
واقعا مطالب جالب میزارید ممنونم گوپی
پرسش
موافقم0
مخالفم0
مادر  (شنبه 20 دی 1399)
ممنونم از گوپی بابت توجهتون به زنان