شیوع بیماری عفونی مشابه کرونا در کودکان واقعیت یا شایعه ؟

شیوع بیماری عفونی مشابه کرونا در کودکان واقعیت یا شایعه ؟

شیوع بیماری عفونی مشابه کرونا در کودکان واقعیت یا شایعه ؟

در چند روز گذشته یک خبر عجیب باعث نگرانی والدین شد،‌اینکه بیماری عفونی جدیدی شیوع پیدا کرده که فقط کودکان را مبتلا می کند. اما این خبر واقعیت دارد؟
گروه بیماری های کودک گوپی
1399/9/9
1 نظر

در چند روز گذشته یک خبر عجیب باعث نگرانی والدین شد،‌اینکه بیماری عفونی جدیدی شیوع پیدا کرده که فقط کودکان را مبتلا می کند. اما این خبر واقعیت دارد؟ دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی با تکذیب این خبرو بروز یک بیماری عفونی جدید مشابه کووید 19 که بیشتر کودکان را درگیر می‌کند، توضیح داد:« بعد از گذشت چندماه از آغاز اپیدمی کووید 19 علایم جدیدی از این بیماری بروز یافته که ناشی از تظاهرات غیرمعمول بیماری کروناست و بیماری جدیدی بروز پیدا نکرده است. کرونا هیچ استثنایی برای سن، جنس و نژاد افراد قایل نیست، هر فردی که در معرض ویروس قرار بگیرد مبتلا خواهد شد و هیچ استثنایی برای سن و جنس وجود ندارد.»
این پزشک متخصص با بیان اینکه در ابتدای اپیدمی این فکر وجود داشت که کودکان به کرونا مبتلا نمی‌شوند، به ایسنا گفت:« با گذشت چند وقت از آغاز اپیدمی ثابت شد که کودکان نیز مبتلا می‌شوند ولی از آنجاکه عمدتا فرم کم علامت یا خفیف بیماری را می‌گیرند به همین علت این ذهنیت در مردم ایجاد شده که کودکان مبتلا نمی‌شوند. ‌حتی در مواردی منجر به مرگ اطفال نیز شده است. با این حال درصد مرگ و میر در افراد سالمند بالاتر است به گونه‌ای که درصد مرگ و میر در افراد بالای 70 سال حدود 12 درصد است.»

 
 
کرونا در کودکان
 

دکتر مردانی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر بروز علایم جدیدی مثل علایم پوستی، چشمی و یا درگیری‌ رگ‌های خونی و قلب در کودکان، گفت:« این‌ علایم جدید نه تنها در کودکان بلکه در بزرگسالان نیز ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر بعد از گذشت 3 ماه از آغاز اپیدمی متوجه شده‌اند که این بیماری دارای علایم غیراختصاصی از جمله لرز، درد پاها، کهیر، کاهش حس بویایی و چشایی، ایجاد لخته در عروق مغزی و قلبی و بروز سکته مغزی و یا قلبی و غیره نیز می‌باشد.»

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه این علایم جدید مربوط به همین بیماری کووید 19 می‌باشد و بیماری عفونی جدیدی بروز پیدا نکرده است، توضیح داد:« این علایم همان کووید 19 است ولی با نشانه‌های غیرمعمول که ممکن است در کودکان هم بروز کند. به عنوان نمونه در برخی گزارش‌ها، این بیماری تنها با یک تب در کودکان تشخیص داده می‌شود. این نوع بیماری اصلا تفاوتی با نوع قبلی ندارد وفقط به دلیل گذشت چند ماه از آغاز اپیدمی و افزایش موارد بیماری، علایم و تظاهرات جدید بیماری بروز پیدا کرده، تا جایی که سازمان جهان بهداشت علایم جدیدی را به این بیماری اضافه کرده است.»
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم0
مخالفم0
کرونا  (یک شنبه 16 آذر 1399)
سلام مطالب جالبی بود مرسی از گروه کودک گوپی