راهنمای سرویس بهداشتی مناسب برای کودکان به همراه نکات ضروری

راهنمای سرویس بهداشتی مناسب برای کودکان به همراه نکات ضروری

آموزش کامل استفاده از سرویس بهداشتی مناسب کودکان به همراه نکات مهم برای شما فراهم کرده ایم_هر پدر و مادری می‌داند که حمام و سرویس بهداشتی یکی از مستعدترین مکان‌های خانه برای آسیب زدن به بچه‌هاست. به همین دلیل لازم است بدانید برای مراقبت از بچه‌ها در محیط سرویس بهداشتی چه کارهایی انجام دهید. در ادامه فهرستی از کارهای ایمن‌ساز مهم را برایتان آورده‌ایم. شما هم اگر ایده تازه‌ای دارید با ما در میان بگذارید.
گروه سیسمونی گوپی
1399/11/27
0 نظر

اهمیت دستگیره ها

نقطه ورود بچه‌ها که می‌تواند جلوی بروز هر اتفاق ناخوشایندی را بگیرد، دستگیره در حمام و دستشویی است. به همین دلیل لازم است برای این در از قفل کودک استفاده کنید. اگر این ایده به کارتان نمی‌آید در دستشویی را با کلید از بیرون قفل کنید و کلید را جایی بگذارید که دست بچه‌ها به آن نرسد . دستگیره‌هایی که برای باز شدن نیاز به انرژی زیادی دارند هم بچه‌ها را از تلاش برای وارد شدن بازمی‌دارند. انتخاب با توجه به شرایط بر عهده خودتان است.

قفل برای توالت فرنگی

حتماً از قفل کودک برای توالت فرنگی استفاده کنید. برای توالت ایرانی هم می‌توانید سفارش ساخت یک لایه محافظ بدهید که روی آن را می‌پوشاند، مثلاً یک تخته چوب ضخیم. بچه‌ها به‌خصوص علاقه زیادی به انداختن اشیا داخل توالت دارند و داشتن درپوش یا پوشانده شدن با یک تخته مانع این اتفاق می‌شود .

دمپایی استاندارد

همان‌قدر که به ترمز دار بودن پادری دقت می‌کنید به سُر نبودن دمپایی هم توجه داشته باشید. مطمئن باشید دمپایی‌های عاج دار نسبت به مدل‌های معمولی و صاف به‌مراتب مطمئن‌تر هستند .

ُرویس بهداشتی امن برای بچه ها
بیشتر بخوانید(( نکاتی برای خرید تخت نوزاد ))

شیر آب

موقع شستن یا حمام کردن بچه‌ها مراقب شیرهای آب باشید. هر آن ممکن است بچه در دستتان جا‌به‌جا شود و سرش به دوش آب بخورد. برای جلوگیری از این مشکل روی دوش آب و نقاط تیز حمام و دستشویی را با حوله یا پارچه خیلی ضخیم بپوشانید

جعبه‌ای دور از دسترس

داشتن قفسه کمک‌های اولیه برای هر خانه‌ای واجب است و دور از دسترس بودن آن برای خانه‌ای که در آن بچه زندگی می‌کند، واجب‌تر. به همین دلیل جعبه کمک‌های اولیه را جایی دور از دسترس قرار دهید، مثلاً آن را در ارتفاع بالایی نصب کنید که بچه‌ها نتوانند سراغش بروند. قرص‌های رنگارنگ برای بچه‌ها جذابیت دارند و هیچ‌کس دوست ندارد به خاطر سهل‌انگاری فرزندش را به دردسر بیندازد. همچنین انواع شامپو، نرم‌کننده، کرم، لوازم‌آرایشی و بهداشتی، رنگ مو، صابون، خمیردندان، نخ دندان و دهان‌شویه‌ها را هم از دسترس بچه‌ها دور کنید .

سطل زباله

یکی از خطرناک‌ترین وسایل برای بچه‌ها سطل زباله موجود در حمام و دستشویی است. خیلی مراقب باشید که اشیای نوک‌تیز و برنده‌ای مثل تیغ را داخل سطل نیندازید و وسایل کوچک و ریز را هم از سطل خارج کنید. سعی کنید سطل زباله را دور از دسترس بچه‌ها نگه دارید یا تمام مدت حواستان به فرزندتان باشد . ایده‌آل‌ترین مدل برای بچه‌ها، سطل دارای قفل محافظ است. اگر توانستید این مدل را پیدا کنید به خاطر داشته باشید بعد از استفاده از قفل شدن آن مطمئن شوید.

دمای آب

همیشه و همیشه قبل از اینکه بچه را داخل وان حمام بگذارید، دمای آب را چک کنید. برای این کار آرنجتان را داخل آب فرو ببرید. اگر خیلی داغ یا سرد بود از قرار دادن بچه در وان خودداری کنید .

نکات مهم برای خرید پادری

کافی است بچه‌ای با پاهای خیس قصد ورجه‌وورجه کردن کند تا دل مادر و پدرش هری بریزد پایین که مبادا فرزندم سُر بخورد. برای اینکه ریسک سرخوردن را پایین بیاورید برای جلوی در حمام پادری ترمز دار بخرید. اگر در حمام وان دارید، جلوی وان هم یک پادری ترمز دار بیندازید. قبل از حرکت کردن خوب پاهایتان را خشک کنید و بچه را برای ایستادن روی پادری قرار دهید تا پاهای او هم خشک شود .

غرق شدن در عمق کم

شاید باور کردنش سخت باشد ولی بچه‌ها در آبی با عمق کمتر از سه سانتی‌متر هم غرق می‌شوند! کافی است مراقب نباشید و وان را پر کنید و بچه با صورت داخل آب بیفتد. حتماً توجه داشته باشید که بعد از تمام شدن کارتان با دستشویی و وان، آب داخلشان را خالی کنید و هرگز بچه‌ها را کنار آب کم‌عمق تنها نگذارید .

ضد قارچ بودن

محیط مرطوب دستشویی و حمام محل مناسبی برای رشد انواع کپک و قارچ است. با انجام دادن کارهای زیر جلوی ایجاد مشکلات را بگیرید :

  • از تهویه مناسب محیط حمام و دستشویی مطمئن شوید. بگذارید هوا در این محیط جریان داشته باشد .
  • اسباب‌بازی‌های مخصوص حمام بچه‌ها را هر بار بعد از تمام شدن استحمام، خوب تکان دهید و جایی بگذارید که هوا بخورند و خشک شوند. اگر در محیط بسته‌ای مثل کیسه بمانند یا خیس باشند، ممکن است قارچ بزنند .
  • به نظافت اهمیت دهید و به‌خصوص گوشه و کنارهایی را که می‌دانید دست فرزندتان به آن‌ها می‌رسد، خوب تمیز کنید .
  • حوله‌ها را در معرض گردش هوا و نور خورشید قرار دهید و نگذارید داخل حمام بمانند .

نردبان‌های خطرناک

اگر فرزند شما هم علاقه زیادی به بالا رفتن از سطوح دارد، حواستان به خشک‌کن حوله و لباس داخل حمام یا حتی صندلی باشد. او به‌راحتی می‌تواند از این نردبان‌های بالقوه استفاده کند و خودش را به دستشویی، آینه و قفسه‌ها برساند. بهترین کار خارج کردن وسایل نردبان شو از حمام و دستشویی است .

اشیای تیز

ممکن است چشمتان به دیدن قیچی، ناخن‌گیر و تیغ اصلاح عادت کرده باشد . نگذارید عادت شما، بچه‌ها را با خطر مواجه کند. این وسایل را از حمام و دستشویی و به طور کلی از دسترس بچه‌ها دور کنید.

از پریز بیرون بکشید

لوازم برقی مثل اتوی مو، سشوار، ماشین اصلاح و ماشین ریش‌تراش را بلافاصله بعد از استفاده از برق بکشید و جایی دور از دسترس بچه ها قرار دهید. این وسایل علاوه بر اینکه ریسک بریدگی و سوختگی را بالا می‌برند، درصورتی‌که داخل آب بیفتند منجر به برق‌گرفتگی و خدای‌نکرده مرگ خواهند شد .

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر