راهنمایی کامل برای خرید صندلی غذاخوری کودک

راهنمایی کامل برای خرید صندلی غذاخوری کودک

همانطور که یک تخت مناسب نوزاد می‌تواند شرایط خواب راحت او را فراهم کند، استفاده از صندلی غذا خوری مناسب برای کودک می‌تواند لذت غذا خوردن را برای شما و فرزندتان دوچندان کند
گروه سیسمونی گوپی
1399/6/4
1 نظر

 صندلی غذا خوری، مکانی امن است که کودک در آن با انواع طعم‌های جدید و سبک تازه‌ای از برقراری ارتباط با سایر اعضای خانواده آشنا می‌شود. ازآنجایی‌که امروزه صندلی‌های غذا خوری همانند کالسکه نوزاد ، در انواع طرح‌ها، ویژگی‌ها و مواد اولیه با قیمت‌های متفاوت در بازار موجود هستند، انتخاب صندلی مناسب، دشوار و گیج‌کننده به نظر می‌رسد. در انتخاب صندلی غذا خوری عوامل مختلفی مثل سن و وزن کودک، سبک زندگی خانواده، میزان فضای موجود در منزل و بودجه دخیل هستند. لازم است که این صندلی از دوام بالایی برخوردار باشد و به‌راحتی شستشو و تمیز شود.

سنتی یا استاندارد

این صندلی از طراحی ساده‌ای برخوردار است و از جنس‌های مختلف مثل پلاستیک، چوب، فلز و یا ترکیبی از آن‌ها ساخته می‌شود. صندلی‌های غذا خوری سنتی اغلب فاقد تجهیزات صندلی‌های مدرن هستند. آن‌ها تا نمی‌شوند و معمولاً در یک‌شکل ثابت باقی می‌مانند. بااین‌حال، پیچیدگی کمتری دارند و احتمال خراب شدن بخش‌های مختلف در آن‌ها کمتر است. همچنین نسبت به مدل‌های دیگر از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند. البته بعضی از انواع صندلی‌های سنتی با ویژگی‌های مدرن همراه شده و قیمت بالاتری دارند. این صندلی‌ها برای سفر مناسب نیستند.

صندلی چندکاره

این صندلی‌ها طوری طراحی‌شده‌اند که هم‌زمان با رشد کودک، تغییر شکل ‌دهند. اغلب آن‌ها را می‌توان تا 3 سالگی مورداستفاده قرار داد. صندلی‌های چندکاره با نام 3 در 1 یا 4 در 1 نیز شناخته می‌شوند. درواقع آن‌ها را می‌توان به صندلی غذا خوری، صندلی بوستر و صندلی خردسال با میز بازی تبدیل کرد. این صندلی‌ها اغلب از 3 بخش تشکیل‌شده‌اند: پایه، نشیمنگاه و سینی. صندلی غذا خوری چندکاره را می‌توان از پایه جدا کرد و با کمک کمربند روی صندلی غذا خوری بزرگ‌سالان نصب کرد. به‌این‌ترتیب یک صندلی بوستر یا حمایتی خواهید داشت. البته در بعضی مدل‌ها، پایه از نشیمنگاه جدا نمی‌شود. با بزرگ شدن کودک هم می‌توان سینی صندلی را جدا کرد تا کودک بتواند همراه با دیگران روی میز غذا بخورد. صندلی‌های غذا خوری چندکاره معمولاً جاگیر هستند و به‌راحتی تا نمی‌شوند. اما برای خرید آن‌ها درمجموع نسبت به خرید جداگانه هر یک از صندلی‌های مذکور، هزینه کمتری لازم است.  

صندلی قابل تنظیم

این صندلی‌ها از قابلیت تغییر ارتفاع صندلی، سینی و محل قرارگیری پا و همچنین تغییر شیب صندلی و پشتی برخوردار هستند. بنابراین می‌توان از نوزادی تا حدود 5 سالگی از آن‌ها در هرکجای خانه اعم از مقابل تلویزیون یا کنار میز غذا خوری استفاده کرد. حتی بعضی از مدل‌های آن، سنین و وزن‌های بالاتر را نیز در خود جای می‌دهند. این تغییرات اجازه می‌دهند کودک در زمان غذا خوردن در راحت‌ترین وضعیت ممکن قرار بگیرد. صندلی‌های غذا خوری قابل تنظیم معمولاً جاگیر هستند و روند نصب پیچیده‌تری دارند. همچنین اغلب قیمت بالایی دارند.

صندلی حمایتی یا بوستر

این صندلی به شما اجازه می‌دهد هر یک از صندلی‌های دلخواهتان را در خانه به صندلی غذا خوری کودک تبدیل کنید. فقط کافی است صندلی غذا خوری بوستر را روی صندلی موردنظر قرار دهید و آن را به کمربند صندلی نصب کنید. این صندلی برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است. از معایب آن می‌توان به‌احتمال کثیف شدن صندلی زیرین اشاره کرد. بنابراین بهتر است صندلی بوستر را روی صندلی با پوشش پارچه‌ای قرار ندهید. البته می‌توانید بین صندلی بوستر و صندلی زیرین یک‌تکه حوله یا پارچه محافظ قرار دهید. صندلی‌های بوستر اغلب روی انواع صندلی‌های بزرگ‌سالان قابل‌نصب هستند اما سوار کردن آن‌ها نسبتاً وقت‌گیر است.

صندلی متصل شونده به می ز

این صندلی‌ها به‌راحتی با کمک دو دستگیره از دو طرف به میز ناهارخوری متصل می‌شوند؛ طوری که میز جلوی کودک قرارگرفته و او در هوا معلق می‌ماند. آن‌ها معمولاً تا 16 کیلوگرم وزن را تحمل می‌کنند و بیشتر برای ابتدای دوران نوزادی مناسب هستند. صندلی‌های متصل شونده به میز را می‌توانید برای خارج از منزل و محیط‌هایی مثل رستوران و منزل دوستان نیز استفاده کنید. البته باید از قبل از قابلیت اتصال صندلی به میز موجود در مقصد مطمئن شوید. این صندلی‌ها ممکن است به میزهای شیشه‌ای یا چوبی آسیب برسانند. بنابراین استفاده از آن‌ها بر روی این میزها توصیه نمی‌شود.

صندلی غذاخوری متصل شونده به میز
بیشتر بخوانید(( نکاتی برای خرید تخت نوزاد ))

کمک صندلی پارچه‌ای

این وسیله پارچه‌ای، وزن بسیار کمی دارد و به‌راحتی در ماشین لباسشویی شسته می‌شود. همچنین در سایز بسیار کوچک تا می‌شود و داخل کیف‌دستی جای می‌گیرد. بنابراین انتخاب مناسبی برای سفر به شمار می‌آید. کافی است این پارچه را به پشتی صندلی بزرگ‌سالان وصل کنید و کودک را در آن قرار دهید. کمک صندلی پارچه‌ای، فاقد سینی است. بنابراین بعد از استفاده از آن معمولاً صندلی زیرین کثیف می‌شود. پس بهتر است آن را به صندلی‌های چوبی یا فلزی متصل کنید تا بعد از غذا به‌راحتی صندلی را تمیز کنید. این وسیله، ارتفاع کودک را از سطح صندلی بالاتر نمی‌برد و صرفاً کودک را به پشتی صندلی تکیه می‌دهد. کمک صندلی غذا خوری نمی‌تواند جایگزین صندلی غذا خوری در خانه شود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم0
مخالفم0
پرنیان  (سه شنبه 23 دی 1399)
سلام. مطالبتون واقعا مفید و علمی است.من برای فرزندم استفاده میکنم. ممنون از گوپی