چه رابطه ای پیش از ازدواج صحیح است؟

چه رابطه ای پیش از ازدواج صحیح است؟

این گونه تعاملات بین دختر و پسر به راحتی و با توجیهات اسلامی مثل « در اسلام گفته شده است دو نفر که یکدیگر را دوست داشته باشند، به هم محرم‏اند! » صورت می پذیرد ، پسر و دختر در این گونه دوستی ها بدون اطلاع خانواده ها و به قول خودشان برای شناخت قبل از ازدواج با هم صحبت می کنند در صورتی که به هم محرم نیستند .این گونه دوستی ها به گفته خود جوانان باب آشنایی بیشترشان با جنس مخالف و به قول خودشان برای آشنایی قبل از ازدواج و پر کردن اوقات فراغت صورت می گیرد .
گروه روانشناسی گوپی
1399/8/28
3 نظر

دختران و پسران پیش از ازدواج

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج
  
علت دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج چیست؟
علت برقراری رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج
برای تعامل سالم و عفیف میان مردان و زنان نامحرم در خانواده و جامعه از همان آغاز بلوغ و تمایلات جنسی دستورالعمل هایی لحاظ شده است . دستورالعمل هایی که زن را در حجاب و مرد را با نگاهی عاری از شهوت به حضور در جامعه فرا می خواند. اما با گسترش فرهنگ غربی و تعاملات اجتماعی هر روزه در کمال ناباوری شاهد ناهنجاری های شدید ارتباطی و تعاملات خارج از عرف دختران و پسران هستیم . آیا می دانید علت گرایش به چنین دوستی هایی در دختر و پسر چیست ؟ و راه جلوگیری از این رفتار ناهنجار اجتماعی را می دانید؟
 در اینگونه دوستی ها جوانان بی هیچ واهمه و شرمندگی دست به کارهای ناشایست می زنند و از حد و مرز متعارف خارج می شوند و در جلوی چشم همه با یکدیگر ارتباطاتی مانند حرف زدن و قدم زدن و... برقرار می کنند.برخی از جوانان دوستی های خیابانی را مجاز و عادی می دانند و بدان مباهات می کنند و در این عرصه با دوستانشان رقابت می کنند و روز به روز به سمت بی راهه حرکت می کنند . اما روابط پسران و دختران که بسیاری از اوقات زشت و ناپسند است، ناشی از چیست؟
 
عدم ارضای صحیح غریزه جنسی
 
جوانی ایام بیداری غریزه جنسی و گرایش به جنس مخالف است که در آن شوق جنسی و احساسات بر روان آدمی سایه می افکند و در رفتار، سخن و نگاه جوان در برخورد با جنس مخالف مشهود می گردد . این نیاز طبیعی در این ایام باید به طور صحیح و مطلوب ارضا و تأمین شود که راه قابل قبول آن نیز ازدواج است.
اما در جامعه به دلیل بالا رفتن سطح انتظارت و توقعات خانواده‏ها و معضل اشتغال و آینده شغلی جوانان، نبودن شرایط لازم برای ازدواج مانند عدم وجود امکانات و شرایط مالی مناسب ، سن ازدواج افزایش یافته و این غرایز در این دوران به علت مهیا نبودن شرایط ازدواج جوانان به انحراف کشیده می شود. این رفتار های ناهنجار در جامعه ما روز به روز به دلیل فراهم نکردن زمینه ازدواج جوانان توسط نظام اجتماعی گسترش یافته و به یک « معضل اجتماعی » تبدیل شده است.
 
 خواستگاری
 
 
احساس نیاز به محبت
 
اگر نیاز به محبت و ابراز محبت و برقراری ارتباط دوستانه در خانواده به خوبی تأمین نشود ، جوانان در محیط بیرون از خانواده نیازهای خود را برطرف می کنند و با جنس مخالفشان روابط دوستانه برقرار می کنند . جوان در این مرحله می‏خواهد ارزشمندترین و مهم‏ترین هستی و دارایی‏اش را به فردی دیگر هدیه دهدو در پی یافتن هویتی جدید است .
جوانان به بهانه‏ های مختلف از قبیل آشنایی برای ازدواج و تبادل نظر درباره مسائل علمی و درسی آگاهانه یا ناخودآگاه در جهت تأمین و ارضای این نیازشان به روشی غلط گام برمی دارند.
 
الگو گرفتن از جوامع غیر خودی‏
 
بسیاری از جوانان از محیطهای غیرخودی مانند جوامع غربی الگو برداری می کنند و ارزش‏ها و هنجارهای اجتماعی خود را از آنجا می گیرند . این خودباختگی و روی آوردن به فرهنگ بیگانه با گسترش ارتباطات اجتماعی و توسعه تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی و... افزایش یافته است . بسیاری از جوانان به تقلید کورکورانه از جوامع دیگر می پردازند و می پندارند این تقلید سبب رشد و نشانه کمال و وسیله ابراز شخصیت است.

در این میان، مسئله رقابت جوانان و به رخ کشیدن خود برای همسالان نقشی عمده ایفا میکند. برخی از جوانان در جمع دوستان به دلیل دوستی با جنس مخالف مورد تحسین قرار می
 ؟گیرند و یا به این دلیل که با کسی دوست نیستند ،بی عرضه و بی جرأت خوانده می شوند. اما در وضعیت حاضر، در برابر چنین معضل اجتماعی چه باید کرد
 
خواستگاری 
 
داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج 
تقلید و رقابت از دوستان برای روابط قبل از ازدواج
راه های پیشگیری از رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج
 
الف) ارضای صحیح غریزه جنسی
 
معقول‏ترین راه برای نجات یافتن از این گونه رفتارهای نابهنجار یا کج‏روانه ارضای صحیح و مشروع این غریزه است. اگر ازدواج در سنین مناسب انجام گیرد بیماری‏های روانی و انحرافات جنسی در جامعه نیز کمتر می شوند و حتی به نصف کاهش می یابند در حالت کلی می توان گفت :ازدواج از بسیاری انحرافات اخلاقی و جنسی و روابط ناسالم و غیر مشروع دو جنس پیشگیری می کند.این موضوع به تلاش همگانی خانواده‏ها و مسۆولان و اصلاح نگرش‏ها و آداب و رسوم نادرست و فراهم کردن تسهیلات و امکانات ازدواج بستگی دارد و همه افراد، خانواده‏ها و حکومت باید در مسیر تحقق مقدمات ازدواج جوانان بکوشند.
 
ب) تقویت روابط خانوادگی
 
اگر در فضای خانواده بین فرزندان و پدر و مادر رابطه صمیمانه ای ایجاد شود و فرزندان احساس امنیت و آرامش نمایند و نیاز عاطفی آنان در خانواده تامین شود ، دیگر به سمت دوستی ها و روابط بی بند و بار کشیده نمی شوند .وقتی جوانان در خانه با محبت و توجه کافی روبرو نشوند، در بیرون از خانه این محبت و رابطه عاطفی را جست و جو میکنند و متناسب با دوران بلوغو اوجگیری احساسات غریزی، رابطه خود را با جنس مخالف افزایش می‏دهند.
 
ج) خود کنترلی‏
 
یکی از روش هایی که می تواند از برقراری روابط ناسالم با جنس مخالف جلوگیری کند خود کنترلی یعنی کنترل چشم، گوش و دیگر حواس و نیز کنترل افکار، است که میتواند جوانان جویای رشد و کمال و عفت و پاکی را در این فضای آلوده حفظ کند.برای اینکه ذهن خود را از این مسیر دور سازیم بهتراست اوقات فراغت خودرا با برنامه ‏ریزی صحیح پرکنیم تا از بیکاری و تنها ماندن جلوگیری کنیم.
دخترها با پسرها این طوری رفتار کنید!
زوج مناسب از پشت کوه نمی آید عنوان کتابی است نوشته کیهان نیا ، این کتاب در دو جلد برای دخترها و پسرها منتشر شده است. کیهان نیا در ابتدای کتاب خود نوشته است: دوست عزیز قرار نیست با خواندن این کتاب معجزه ای رخ دهد مسئول سرنوشت تو خودت هستی من فقط سعی در یادآوری این واقعیت کرده ام که آخر کار تو هستی که برای خودت تصمیم می گیری و آینده ات را به صورت دلخواهت شکل می دهی .کتاب زوج مناسب … هم از جذابیت زیادی برخوردار است و هم برای دختران جوان کاربرد فراوانی دارد. قسمت هایی از این کتاب را در زیر می خوانید.
آیا متوجه شدی که هرچی بیشتر آرایش می کنی ، موهایت را رنگ می کنی و زیر ابرویت را باریک می کنی بیشتر جلب توجه می کنی؟
البته پسرهایی که متوجه ات می شوند قصد زندگی با تو را ندارند و به درد زندگی هم نمی خورند.
در ضمن هر چی بیشتر صورتت را دست کاری کنی زودتر آن را خراب می کنی.
یادت باشه ، تو این صورت را یک عمر احتیاج داری، پسرهایی هم که تازیگی ها موهایشان را بلند می کنند و به ریشهایشان مدل می دهند خوب جلب توجه می کنند.
ولی وقتی درعمق زندگیشان فرو بروی متوجه سه عیب می شود.
دائم در خیابان بهشان گیر می دهند.
کمترشان کار مفیدی دارند و به درد زندگی می خورند.
به خاطر سرو ظاهر گرانشان جیبهایشان همیشه خالیه
پسرها وقتی دور هم جمع اند شوخ طبع می شوند و مسخره بازیشان گل می کند. سعی کن در چنین شرایطی حتی اگر یکی از آن ها را هم می شناسی سر حرف را با او باز نکنی. چون یا شروع به مسخره بازی می کنند یا از خجالت پشت گوشهایشان قرمز می شود.
ولی زیر نظر رفتن وشناسایی روابطشان بین یکدیگر کار اشتباهی نیست. مخصوصاً اگر پسری را پسندیدی و برای دوستهایت تعریف کردی مطمئن باش که آن ها با ادا و اطوارشان کار را خراب می کنند. آخرسرش هم برای دست انداختنت دائم از تو می پرسند . پس چی شد؟ چرا جور نشد؟ در ضمن اسمت هم بد در می ره، آش نخورده و دهان سوخته. دوستانت هم اگر هم ازدواج کرده اند یا نامزد دارند، دلیل بر این نیست که تو هم حتماً باید برای خودت کسی را دست وپا کنی!
عشق با عجله و زورکی مثل سیگار و اعتیاد می ماند. ناخواسته گریبانگیرت شده و شاید تا آخر عمر رهایت نکند. عاشق دلباخته تو روزی بدون این که به فکرش باشی جلوی پایت سبز خواهند شد. در خیابان ها اتومبیل های شیکی پیدا می شه. پسرهای خوش تیپی هم پشت آن نشسته اند. اگر دعوت به سوار شدنت کردند یادت باشه. اگر یک بار سوار شدی عادتت میشه. چیزی که راحت به دست میاد، راحت از دست می ره و اتفاقات ناگواری که تعریف می شه در همین کوچه و خیابان ها رخ می دهد. پسرهای زیادی هستند که از شماره تلفنشان کارت ویزیت می سازند که نشانه باکلاسی نیست.
در ضمن پشت تلفن آدم داستان های زیاید می تونه تعریف بکنه . خلاصه که می خواهم بگویم اگر از پسری خوشت آمد لطفا همان اول ببین که آیا تصورش را می کنی و روزی با این مرد زندگی کنی ؟
وگرنه تکلیفت را سریع با او مشخص کن و سرکارش نگذار چون که:
زن ها ومردهای زیادی در این دنیا هستند که همیشه فکر می کنند اگر آن زمان آن اشتباه را نمی کردیم امروز سرنوشتمان این نمی شد که داریم.
درضمن در دوران نامزدی دو نکته را همیشه در نظر داشته باش و به او هم یادآور شو:
شما نامزد همدیگر ید نه مالک یکدیگر
خاتمه نامزدیتان ( به هر دلیل) خاتمه زندگیتان نیست.
تا هم در این زمان با هم بهتر کنار بیاید و هم در زندگی آینده تان از این مشکلات نداشته باشید. پسرهای امروزی درست نمی دانند که تا چه حد باید اخلاق پدر را به ارث ببرند. همه جا پول خرج کنند وکسی روی حرفشان نیاید اما چیزی که مشخصه این است که دخترهای امروزی مادرهای سابق نیستند. الحق که برابری در روابط هم خیلی قشنگتره و از لحاظ تحصیلات باید حداقل هم سطح تر باشد. نه این که من به قابلیت های او اعتماد ندارم. این تویی که پایین تر از خودت را قبول نداری، اگر هم داری روزی به همسری خودت چنین شخصی را پذیرفتی کافیست که یک بار تیکه ای در این مورد بیندازی مطمئن باش که هیچ وقت این تیکه از یادش نمی ره.
 
خواستگاری 
 
در روز خواستگاری 
 
لباس رسمی بپوش که خیلی زرق وبرق نداشته باشه. وقت را قبلا با هم تعیین کنید تا اتفاق ناگواری نیفتد ! اگر می خواهی در حین چای آوردن دستت نلرزد سعی کن خودت باشی بدون هیچ گونه تزویر و ریایی. خجالت و رودربایستی هم اشتباه است . اینجا بالاخره تصمیم راجع به زندگی ات گرفته می شود. می دانم که دوست داری بهترین مراسم ازدواج را داشته باشی . والدینتان هم همین طور.
این یک واقعه ای است که فقط یک بار در زندگی رخ می دهد. ولی در جامعه ای که مشکلات اقتصادی بالایی داره برای یک خاطره به یاد ماندنی و یک آلبوم عکس نباید دست کمی زیر تیغ قرض و فشار برود.
 
به اندازه بود، باید نمود
 
شما برای اثبات چیزی به دوست و فامیل با هم ازدواج نمی کنید. سال اول ازدواج سال مهمیه. در این سال روابط واقعیتان مشخص می شود جمله ای که در این سال در هر صورت غلطه. حالا که زن و شوهر شده ایم. انگار به علت ازدواج ، رابطه تان عوض شده . در ضمن برای بچه دار شدن هم دست نگه دار، تا بنیه مالیتان قوی تر شود.
 
 PAPP_A جالب است بدانید: کاربرد های تشخیصی مارکر ها 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم1
مخالفم0
محمد عسگری  (چهارشنبه 28 آبان 1399)
مفید بود
پرسش
موافقم1
مخالفم0
رضا صابری  (دوشنبه 3 آذر 1399)
مطلب خوبی بود
پرسش
موافقم1
مخالفم0
نعمت  (دوشنبه 10 آذر 1399)
تشکر بابت زحمات شما