راهکار مبارزه با کرونا تغییر سبک زندگی

راهکار مبارزه با کرونا تغییر سبک زندگی

شاید تا چند ماه پیش، دورکاری، سفر نرفتن، دورهمی نداشتن یا حتی دیدن والدین از پنجره فضای مجازی دور از ذهن یا غیرقابل تصور بود اما با شیوع کرونا، سبک زندگی دستخوش تغییر و رعایت پروتکل های بهداشتی جهت نیافتادن در دام این ویروس جزیی از زندگی امروزه شده است.
1399/4/23
0 نظر

به نقل از خبرگزاری ایرنا :

مفهوم سبک زندگی به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه یا جامعه از جمله مفاهیمی است که پس از شیوع ویروس کرونا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در واقع سالیان سال است که انسان‌ها کوشیده‌اند روش زندگی خود را بشناسند و مدیریت کنند و حتی دولت‌ها تلاش می‌کنند بر روی روش زندگی مردمان خود تأثیر بگذارند اما چندان در این شیوه موفق عمل نشد تا اینکه ویروس کرونا نیامده ساختارهای سبک زندگی را چنان که می خواست تغییر داد.

ویروسی که باعث شده ما هر روزه نگران سلامتی خود و خانواده باشیم و راهکارهایی همچون تغییر سبک زندگی برای رسیدن به تندرستی و سلامت خود به کار گیریم. زیرا به باور یک روانشناس، اصلاح سبک زندگی به مفهوم کلی خود از لحاظ روانی و فیزیکی می‌تواند یکی از بهترین راه ‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در انسان باشد.

ژیلا آهنگرزاده  با تاکید بر این موضوع که ویروس کرونا بسیاری از مردم جهان را خانه‌نشین و سبک زندگی آنان را دستخوش تغییرات کرده، افزود: وقتی ملاقات‌های حضوری جای خود را به تماس‌های اینترنتی داده، کلاس های درس مدارس و دانشگاه ها به صورت غیر حضوری برگزار شده، بسیاری از مشاغل با روش دورکاری و از پشت میزها به پشت رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند انجام شده و گذران تعطیلات در جاده ها به کنج خانه منتقل شده، این یعنی سبک زندگی افراد به دلیل نگرانی از ابتلا به بیماری تغییر پیدا کرده است.

چه کنیم تا این تغییر سبک زندگی به مزاج همه خوش بیاید؟

آهنگرزاده توضیح داد: تاثیر کرونا بر روند زندگی اجتناب ناپذیر است اما یادمان نرود این تغییر سبک زندگی و در خانه ماندن، نیازمند ایجاد سرگرمی و نوعی تغییر روش برای گذران اوقات است تا حوصله ها سر نرود و نزاع ها بالا نگیرد.

وی افزود: بهترین حالت این است که افراد در این خانه نشینی و تغییر سبک زندگی، نکاتی را لحاظ کنند که باعث تنگ تر شدن حلقه های ارتباطات شود. انسان موجودی درونگرا و برونگرا است اما در زندگی کرونایی، تلاش کنیم با تقویت برونگرایی، در جمع بودن را افزایش دهیم.

آهنگرازده تصریح کرد: تا حدودی خفا و خلوت خصوصی خود را کنار بگذاریم مثلا وقتی اعضای خانواده کنار هم هستند گوشی موبایل را در دست نگیریم و بدانیم اگر هر کسی به فکر کار خود باشد برخوردها و نزاع ها افزایش پیدا می کند پس بهتر است نخست توجه به جمع و اطرافیان داشته و گوش شنوای همدیگر باشیم.

این روانشناس به زنان هم توصیه کرد: در این روزهای کرونایی که مردان بیشتر اوقات را در منزل می گذرانند حواسمان باشد که ممکن است بخواهند به آشپزی یا نظافت بپردازند، با این کار آنان مخالفت نکنیم و نگوییم این آشپزی، تمیز کاری بیشتری برای من می تراشد.

وی با تاکید بر این که دوران خانه نشینی کرونا، بهترین فرصت برای کتاب خواندن یا دیدن فیلم یا هنر آموختن است، گفت: باید از این فرصت استفاده بهینه کرد.

تغییر سبک ارتباطات 

آهنگرزاده با یادآوری اینکه یکی دیگر از تغییرات مشهود کرونا بر سبک زندگی، تغییر سبک ارتباطات است، خاطرنشان کرد: از کرونا بیاموزیم که می توان بجای دست دادن و روبوسی به تکان دادن سر یا از واژه های محبت آمیز استفاده کرد. مثلا بجای روبوسی، با نگاه و کلام محبت آمیز از واژه چقدر ماه شدی امروز یا چقدر سرحالی بهره ببریم.

رعایت امروز زندگی عادی در پسا کرونا

وی ادامه داد: شست وشوی دست، ماسک زدن و استفاده از دستکش تغییراتی است که در ظاهر ایجاد شده و در باطن هم هرچقدر روابط بسته تر شود روی روان ما تاثیر می گذارد اما یادمان نرود این موقتی است به این معنا که انسان موجودی است که خود را با شرایط وفق می دهد و بعد از کرونا دقیقا همانند قبل خواهیم شد.

آهنگرزاده توضیح داد: پیچیدگی های رفتاری انسان به خاطر این است که می تواند با هر جغرافیا یا شرایط سخت و آسان خود را وفق دهد. به همین دلیل می گوییم اکثر افراد بعد از کرونا، به زندگی قبل بازمی گردند و دعوت به میهمانی را به سرعت می پذیرند و آن را موکول به بعد نمی کنند یا فرصت سفر را از دست نمی دهند.

به گفته این روانشناس بالینی، چه بسا شرایط کنونی باعث شده افراد قدر زندگی عادی و ارتباطات را بیشتر بدانند زیرا به این باور رسیده اند معلوم نیست فردا چه می شود. در واقع مهمترین درس کرونا به جهانیان این بود که در حال زندگی کنند و حال را به همه زمان ها ترجیح دهند.

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر