راکتور هسته ای در ماه و مریخ در آینده برق تولید می کنند

راکتور هسته ای در ماه و مریخ در آینده برق تولید می کنند

راکتور هسته ای در ماه و مریخ در آینده برق تولید می کنند

وزارت انرژی آمریکا قصد دارد راکتورهای هسته ای کوچکی در ماه و مریخ بسازد که برق تولید و به پروژه های اکتشافی انسان در فضا کمک کنند
1399/5/4
0 نظر

 آمریکا تصمیم دارد واحدهای برق هسته ای را در ماه و مریخ بسازد. در همین راستا روز گذشته درخواستی برای دریافت ایده شرکت های خصوصی درباره شیوه این اجرا منتشر شده است.

وزارت انرژی آمریکا درخواستی رسمی  برای ساخت «سیستم برق هسته ای سطحی»(fission surface power system) منتشر کرده که به انسان کمک می کند مدت طولانی تری در شرایط نامساعد فضایی زندگی کند.

آزمایشگاه ملی آیداهو( یک واحد تحقیقات هسته ای)، وزارت انرژی و ناسا ایده های چنین سیستمی را بررسی می کنند. این آزمایشگاه یکی از پیشروان حوزه راکتورهای هسته ای است که برخی از آنها میکرو راکتور و برخی دیگر بدون آب کار می کنند. 

 وزارت انرژی آمریکا در بیانیه ای نوشته است: راکتورهای هسته ای کوچک می توانند قابلیت مورد نیاز برای ماموریت های فضایی را فراهم کنند.

این طرح دارای دو مرحله است که فاز نخست شامل توسعه طراحی یک راکتور است. در فاز دوم یک راکتور آزمایشی و یک نمونه ثانویه ساخته می شود. نمونه ثانویه این راکتور به ماه فرستاده می شود و همزمان یک سیستم پرواز و لندری توسعه می یابد که راکتور را به ماه ببرد. هدف این پروژه آن است که راکتور، سیستم پرواز و لندر تا پایان ۲۰۲۶ میلادی ساخته شوند.

چنین راکتوری باید بتواند  بدون وقفه جریان الکتریسیته ۱۰ کیلوواتی تولید کند. علاوه برآن وزن راکتور نباید بیش از ۳۵۰۰ کیلوگرم باشد و بتواند در فضا به طور خود کار و به مدت ۱۰ سال کار کند.

به گفته وزارت انرژی این اختراع از اکتشافات در قطب جنوب ماه پشتیبانی می کند. منطقه مورد نظر برای اکتشافات در مریخ با کمک چنین راکتوری هنوز مشخص نشده است.

به نقل از خبرگزاری مهر .

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر