این 7 مانع تمایل جامعه ایرانی را به فرزند آوری کم می کند .

این 7 مانع تمایل جامعه ایرانی را به فرزند آوری کم می کند .

این 7 مانع تمایل جامعه ایرانی را به فرزند آوری کم می کند .

کشور در سه دهه آینده باافت شدید شاخصه‌های جمعیتی رو‌به‌رو خواهد شد؛ با وجود اینکه جامعه ایرانی بیش از تعداد فرزندانی که دارد مایل به فرزندآوری است اما هفت موضوع در حوزه جمعیت مانع هستند و متأسفانه این موضوعات از سوی مسئولان این حوزه نیز رها شده‌‌اند
1399/5/15
1 نظر

 بر اساس دو مطالعه ملی نگرش‌سنجی که در سال‌های 82 و 94 انجام گرفت، مشخص شده که جامعه ایرانی بیش از تعداد فرزندانی که دارد، مایل به فرزندآوری است؛ این نکته نشان می‌دهد که موانعی بر سر راه زوجین قرار دارد که مانع از برآورده شدن این تمایل می‌شود.

البته برخی از موانع به‌راحتی رفع‌شدنی است، اما برخی دیگر نیاز به مطالعه دارد؛ بر این اساس، جامعه ایران دو سال دیرتر از تمایل خود ازدواج می‌کند! سیاست‌گذاران باید از طریق سیاست‌گذاری‌های صحیح، این روند را تسهیل کنند تا جوانان در زمانی که تمایل دارند، قادر به ازدواج و فرزندآوری باشند.

از سوی دیگر باید توجه داشت که 20 درصد جمعیت کشور که ظرفیت باروری دارد با "ناباروری" درگیر است! مسئله افزایش طلاق و توجه به جایگاه و شأن مادری میان مردم نیز از مواردی است که حتماً باید در مسئله فرزندآوری و جمعیت مورد توجه قرار گیرد.

کشور در سه دهه آینده با افت شاخصه‌های جمعیتی رو‌به‌رو خواهد شد و امروز زمانی است که می‌توان به مسئله "افزایش جمعیت" پرداخت و آن را اصلاح کرد، همان امری که در دیگر کشورهای جهان نیز این اتفاق افتاده است.

در ادامه با بررسی معضلات اجتماعی‌ای که در کشور با آن روبه‌رو هستیم؛ چند فاکتور مهم مؤثر بر مقوله "جمعیت" شناسایی شده است که حل آنها، سهم عمده‌ای در تغییرات و افزایش جمعیت ایفا می‌کند؛ بر  این اساس رسیدگی به موضوعات زیر باید مورد توجه دولت، مجلس و ارگان‌های مربوطه قرار گیرد:

1 ــ کاهش سن ازدواج

ــ وام ازدواج (افزایش هدفمند با وجود منابع عالی کشور)

ــ ترغیب و حمایت از جوانان قائل به تأخیر ازدواج

2 ــ  مشوق‌های فرزندآوری

ــ وام فرزندآوری (بر اساس پژوهش‌ها، هزینه سالانه آن فقط 1.300 میلیارد تومان است)

ــ کمک‌هزینه فرزندآوری و بیمه هزینه‌های بارداری و زایمان

3 ــ بیمه ناباروری

ــ مجموع هزینه سالانه درمان ناباروری 200میلیارد تومان است که در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد اما محل هزینه‌کرد آن نامعلوم است!

ــ تعداد کل متخصصان این حوزه در سطح کشور تنها 135 نفر است!!

4 ــ حفظ ارزش مادری

ــ ارج ‌نهادن به زحمت مادران و جلوگیری از تحقیر آنان

5 ــ کنترل طلاق

ــ در این رابطه باید دخالت پیشگیرانه داشته باشیم نه عارضی!

6 ــ سقط جنین

ــ ارائه آمار و اطلاعات صحیح درباره سقط جنین، تشریح  پیامد‌های وخیم جسمی و روحی سقط برای توده مردم و برجسته‌کردن حرمت سقط فرزند، جلوگیری از انتشار آزادانه مطالب در فضای مجازی با محوریت آموزش روش‌های سقط جنین!

7 ــ رصد کارشناسی وضعیت جمعیت

ــ ایجاد ساختارهای ضدفساد در رصد وضعیت جمعیت

ــ جلب مشارکت مردم در درک مسئله جمعیت

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم0
مخالفم0
حشمتی  (دوشنبه 1 دی 1399)
مرسی از مجله مادر و کودک گوپی