مطالعه جهش‌های ژنتیکی کرونا در کشور نیازمند حمایت است

مطالعه جهش‌های ژنتیکی کرونا در کشور نیازمند حمایت است

رئیس انجمن بیوتکنولوژی با بیان اینکه هنوز به صورت هدفمند جهش های ژنتیکی ویروس در کشور مورد بررسی قرار نگرفته گفت: مطالعه جهش های ژنتیکی ویروس کرونا نیاز به حمایت دارد
1399/5/26
2 نظر

دکتر سیروس زینلی در خصوص جهش ژنتیکی ویروس کرونا با تاکید بر اینکه تغییرات در این ویروس دائمی است، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تغییرات این ویروس کور است به دلیل اینکه تغییر ویروس مشخص نیست به آن تغییرات کور می‌گویند. جهش‌های ژنتیکی نیز در همه موجودات زنده وجود دارد.

زینلی افزود: تغییرات ژنتیکی یعنی در یک سلول در یک جایی جهش اتفاق می‌افتد که یک سلول در کنار سلول‌های دیگر قدرت بیشتری دارد و یا اینکه ویروس خیلی ضعیف می‌شود که این موضوع در ویروس کرونا مستثنی نیست و شاهد جهش‌های آن هستیم.

مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه هنوز به صورت هدفمند جهش‌های ژنتیکی ویروس در کشور مورد بررسی قرار نگرفته است، بیان کرد: متأسفانه تا کنون ۵ نمونه توالی ویروس انجام شده که ۴ نمونه این توالی یابی توسط تیم ما و دیگری توسط یکی از همکاران ما در انستیتو پاستور انجام گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه مطالعه جهش‌های ژنتیکی ویروس کرونا نیاز به حمایت دارد، عنوان کرد: ما باید صدها نمونه را از مکان‌ها و در زمان‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم و بعد قضاوت کنیم که جهش ژنتیکی در کشور چگونه است.

زینلی افزود: البته جهش خاصی از ویروس در جمعیت ایرانی نمی‌بینیم اما جهش ویروس کرونا در اروپا تا ۷۰ درصد شدت بیماری را افزایش داده است؛ منطقی نیست بگوییم جهش قطعی در ایران هست یا نیست زیرا باید مطالعات دائمی صورت بگیرد و سپس اظهار نظر کنیم.

وی با بیان اینکه وجود تغییر در ویروس یک واقعیت است و بیش از هزار تغییر تاکنون در دنیا گزارش و در سایت‌های مختلف کاملاً به صورت شکلی و غیر شکلی نشان داده شده است، بیان کرد: زمانی این تغییرات برای دانشمندان و مسئولان بهداشتی مهم است که باعث تغییر رفتار ویروس شود و بیماری را شدید تر یا شدت بیماری را کمتر کند.

وی ادامه داد: آخرین مطالعات در کشور ما در زمینه توالی یابی مربوط به اردیبهشت ماه می‌شود که انتظار داشتیم از آن موقع تاکنون دهها نمونه توسط محققان کشور مورد مطالعه قرار بگیرد که موردی ندیدم.

رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران با تاکید بر اینکه تحقیقات دائمی از ویروس در کشور ضروری است، بیان کرد: علاوه بر اینها باید برای تولید دارو، واکسن، چرخش ویروس مورد مطالعه قرار بگیرد که در این راستا نیاز به ساختارهای حمایتی هستیم.

وی گفت: ۳ ماه گذشته در همین راستا، ۱۳۰ میلیون از مرکز تحقیقات پزشکی «نیماد» درخواست کردیم که اکنون تنها ۲۰ میلیون در اختیار ما قرار خواهند داد قطعاً باید روی این مسئله کار اساسی صورت بگیرد زیرا بررسی نمونه‌ها هزینه بر است و باید نهادهای کشور برای به نتیجه رسیدن در این مسیر هزینه کنند.

به نقل از خبرگزاری مهر .

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم0
مخالفم0
فاطمه  (چهارشنبه 5 آذر 1399)
با سلام مثل همیشه عالی
پرسش
موافقم0
مخالفم0
طاهره  (پنج شنبه 6 آذر 1399)
سلام مطالب جالبی بود