معرفی 7 بازی‌ رایانه‌ای برای دوران قرنطینه! | مجله ی مادر و کودک گوپی

معرفی 7 بازی‌ رایانه‌ای برای دوران قرنطینه! | مجله ی مادر و کودک گوپی

معرفی 7 بازی‌ رایانه‌ای برای دوران قرنطینه! | مجله ی مادر و کودک گوپی

بازی‌های رایانه‌ای در شرایط کنونی با توجه به شیوع کرونا و خانه نشینی افزایش یافته، با این وجود بازی های مفیدی برای کودکان وجود دارد.
گروه اخبار گوپی
1400/6/6
1 نظر

اقتصادنیوز: استفاده از بازی‌های رایانه‌ای در شرایط کنونی با توجه به شیوع کرونا و خانه نشینی افزایش یافته با این وجود آیا بازی های مفیدی برای کودکان وجود دارد که آنها را در مسیر  درستی هدایت کنیم؟

 
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا انجام بازی های رایانه ای و آنلاین این روزها جزء لاینفکی از زندگی کودکان و نوجوانان شده و در دنیای امروزی با گسترش تکنولوژی، هر روز شاهد عرضه یک محصول جدید از بازی‌های رایانه‌ای در بازار هستیم جدای از اینکه این بازی ها می تواند منجر به افزایش خلاقیت و هوش آنها شود اما مضرات فراوانی دارد که شاید دیگر جبران ناپذیر باشد چرا که در صورت استفاده نادرست از بازی‌های اینترنتی آسیب‌های جدی روحی و روانی و همچنین جسمی به کودکان وارد می شود.
بازی‌های رایانه‌ای به خصوص بازی‌های آنلاین به شدت اعتیادآور هستند و کاربر خود را از شرایط عادی زندگی دور می‌کند، این موضوع به خصوص در کودکان می‌تواند باعث ایجاد مشکلات رفتاری و آسیب‌های جسمی شود. بازی‌های آنلاین به دلیل طراحی هوشمندانه‌ای که دارند گام به گام مخاطب را جذب می کند و به تدریج با شناسایی نیازهای عاطفی آن ها را مورد هدف قرار می‌دهند.

از دیگر خطرات این بازی ها، کلاهبرداری در قالب بازی‌های رایانه‌ای آنلاین است همان طور که پرنده های بسیاری در این زمینه در پلیس فتا تشکیل شده که برخی از کودکان و نوجوانان در بازی های رایانه ای و به ویژه آنلاین، حساب والدین و سایر نزدیکان خود را خالی کرده اند.
اما در این جا سئوالی مطرح می شود و اینکه آیا می توان فرزندان خود را به برنامه نویسی علاقه مند کرده و بهترین بازی های برنامه نویسی را برای آن ها امتحان کرد تا در مسیر درست هدایت کرد؟  اگر می‌خواهید کودکان را به برنامه نویسی علاقه‌مند کنید، هرچه زودتر این کار را انجام دهید، آنها نیز این مهارت را بهتر و آسان‌تر کسب خواهند کرد. ترفندی که باید به‌کار بگیرید این است که در ابتدا نظر کودکان را به برنامه نویسی جلب کنید. بهتر است آموزش به بچه‌ها را با استفاده از یک بازی لذت‌بخش آغاز کنید تا دلیلی برای یادگیری برنامه نویسی داشته باشند.
در این گزارش به برخی بازی های رایانه ای که منجر به یادگیری برنامه نویسی توسط کودکان شده، اشاره می شود:
Minecraft : نیازی به معرفی ندارد. حتی اگر هرگز بازی را انجام نداده اید، بدون شک در مورد آن چیزی شنیده اید. این بازی تقریباً روی هر دستگاهی که این روزها فکرش را بکنید وجود دارد و بچه ها نمی توانند به اندازه کافی از آن استفاده کنند. این محبوبیت به تنهایی آن را به یکی از بهترین بازی های برنامه نویسی برای کودکان تبدیل می کند. در حالی که Minecraft یک بازی است، همچنین ابزاری برای ساخت بازی در کل بازی ها است. این گزینه را برای بچه ها بسیار مناسب می کند، زیرا احتمالاً آنها قبلاً به آن علاقه مند شده اند. بچه ها از توانایی ایجاد بازی های شخصی خود در بازی مورد علاقه خود برخوردار خواهند بود. همچنین به اندازه کافی ساده است که حتی بچه های کوچکتر نیز می توانند آن را به سرعت انتخاب کنند.
CodeCombat : همانطور که از نامش پیداست یک بازی است که شما را در حال نوشتن کد به منظور کنترل یک قهرمان در یک جستجوی حماسی می بیند. این یک پروژه اجتماعی است که با در نظر گرفتن معلمان ساخته شده است. این باعث می شود این بازی به ویژه برای معرفی برنامه نویسی در مدارس مناسب باشد.
 
 
بازی های رایانه ای کودکان 
 
 
Blockly Games: گذشت زمان، این می تواند به طور بالقوه جرقه ای را در کودکان ایجاد کند تا به طور مستقل به بررسی مفاهیم برنامه نویسی مختلف بپردازند. به عنوان مثال به جای اشاره به اینکه متغیر چیست؟   شروع به استفاده از یکی می کند، سپس بازیکن را دعوت می کند تا نحوه عملکرد آن را بفهمد. این برای همه کسانی که به دنبال معرفی برنامه نویسی برای بچه ها هستند ایده آل نخواهد بود اما این رویکرد اکتشافی بیشتر ارزش امتحان کردن را دارد.
Blockly Games: در وب سایت خود توضیح می دهد که سری بازی ها به صراحت برای کودکانی است که هیچ تجربه برنامه نویسی قبلی ندارند. این برنامه نویسی واقعی را آموزش نمی دهد بلکه بر مفاهیم مرتبط تمرکز می کند. برخی از بازی ها بیشتر شبیه بازی های انتزاعی هستند تا معماهای مربوط به برنامه نویسی. به نظر می رسد برخی از بازی ها مشابه مفاهیم بازی های دیگر در این لیست هستند. بقیه انواع معماهای خودشان هستند. این یک مکان عالی برای شروع برای مبتدیان است، اما به ترتیب به آنها نزدیک می شوید، زیرا مفاهیم به تدریج معرفی می شوند. اگر بچه ها تا انتها یا حتی در وسط حرکت کنند، ممکن است اطلاعات کلیدی را از دست بدهند.
RoboZZle: بازی دیگری است که مفاهیم برنامه نویسی را آموزش می دهد، اما یک زبان واقعی نیست. در این حالت شما با قرار دادن دستورات در یک سری بلوک مراحل ربات را برنامه ریزی می کنید. شما به سادگی شروع می کنید اما بازی به سرعت مفاهیمی مانند دنباله‌ای از دستورات در قالب یک قطعه کد واحد و بازگشت را معرفی می کند. اینها مفاهیم کلیدی برای کسانی است که به دنبال یادگیری برنامه نویسی هستند. این یک بازی بسیار ساده است به طوری که بچه های کوچکتر می توانند آن را به راحتی انتخاب کنند اما هنوز هم برای بچه های بزرگتر سرگرم کننده است حتی بزرگسالانی که از معماهای منطقی لذت می برند ممکن است از آن استفاده کنند. این موضوع به لطف معماهای ارائه شده توسط بازیکن که هسته اصلی بازی را تشکیل می دهند، صورت می گیرد.
CodeMonkey: برخلاف اکثر بازی های موجود در این لیست به نظر می رسد CodeMonkey منحصرا برای معلمان در نظر گرفته شده است. این بازی تقریبا قیمت بالایی دار و بازی گرانتر از Minecraft است. این برنامه  کاملاً در مرورگر کار می کند.
 
شاید برایتان جالب باشد:<< باب اسفنجی در اعماق اقیانوس کشف شد ! >> 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم0
مخالفم0
سروش لشکری   (شنبه 3 مهر 1400)
واقعا دنبال چندتا بازی عالی بودم واسه قرنطینه . با تشکر از مدیر مجله ی گوپی