بستنی نباید جایگزین لبنیات شود

بستنی نباید جایگزین لبنیات شود

یک متخصص تغذیه گفت: بستی حاوی شکر و چربی زیادی است و نباید به عنوان جایگزین شیر و لبنیات به خصوص در کودکانی که مستعد اضافه وزن و چاقی هستند، استفاده شود.
1400/6/13
0 نظر

گلبن سهراب، با اشاره به اینکه بهتر است غلات سبوس دار جایگزین انواع تصفیه شده آن شود، افزود: سبوس غلات حاوی مقدار زیادی از انواع ویتامین‌ها و املاح است و جایگزین کردن آنها به جای انواع تصفیه شده علاوه بر اینکه به تأمین این عناصر که ضروری برای سلامت و رشد کودکان هستند کمک می‌کند در پیشگیری از چاقی هم مؤثر است، غلات تصفیه نشده (سبوس دار) باعث افزایش احساس سیری در کودکان می‌شوند و جلوی پرخوری آنها را می‌گیرند.
وی با بیان اینکه متغیرهای خانوادگی بر چاقی کودکان مؤثر است ادامه داد: کودکانی که والدینشان چاق هستند خطر بیشتری برای ابتلاء به چاقی دارند همچنین چاقی بیشترین شیوع را در میان تک فرزندان و کمترین شیوع را در میان کودکان خانواده‌های شلوغ دارد.
این متخصص تغذیه با بیان اینکه محیطی که غذا در آن صرف می‌شود تأثیر زیادی بر اشتها و روند رشد کودک دارد، خاطرنشان کرد: محیط مناسب برای صرف غذا باید به دور از استرس و نزاع‌های خانوادگی و همراه با آرامش و محبت اعضای خانواده باشد چرا که بدغذایی کودک و یا پرخوری‌های ناشی از استرس خود می‌تواند یک عامل خطر باشد، والدین برای آنکه کودک غذا بخورد کمتر سختگیری می‌کنند و به عنوان مثال به کودک اجازه می‌دهند از غذاهای پرکالری که ارزش غذایی کمتری دارند (مانند سیب زمینی سرخ شده، پیتزا و…) به دفعات زیاد استفاده نمایند یا برای انکه کودک تشویق به خوردن شود اجازه می‌دهند کنار غذا از انواع نوشابه‌های صنعتی استفاده کند که خود این موضوع می‌تواند دلیل مهمی برای چاقی کودکان باشد.
اضافه وزن 
وی گفت: والدین به این نکته نیز توجه داشته باشند که زیاده روی در مصرف غذاهای سالم نیز می‌تواند باعث ایجاد اضافه وزن و چاقی در کودکان شود.
سهراب، اهمیت خواب کافی برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی مورد توجه قرار داد و افزود: مطالعات نشان داده کودکانی که به اندازه کافی می‌خوابند، کمتر مبتلا به چاقی می‌شوند.
 
به نقل از خبرگزاری مهر
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر