توصیه های برای درمان شب ادراری کودکان از نگاه طب سنتی | مجله ی مادر و کودک گوپی

توصیه های برای درمان شب ادراری کودکان از نگاه طب سنتی | مجله ی مادر و کودک گوپی

توصیه های برای درمان شب ادراری کودکان از نگاه طب سنتی | مجله ی مادر و کودک گوپی

براساس طب سنتی شب ادراری، بیشتر به دلیل رطوبت مزاج بالاست که باعث خواب و عدم کنترل و ضعف مثانه می‌شود، لذا خانواده‌ها به هیچ وجه نباید نگران این مشکل باشند.
گروه اخبار گوپی
1400/6/21
0 نظر

به گزارش بهداشت نیوز ،منیره سادات مطهری فرد عنوان کرد: براساس طب سنتی این مشکل بیشتر به دلیل رطوبت مزاج بالاست که باعث خواب و عدم کنترل و ضعف مثانه می‌شود، لذا خانواده‌ها به هیچ وجه نباید نگران این مشکل باشند.

 
این متخصص طب سنتی در تعریف شب ادراری گفت: کودک معمولاً از سن دو تا چهارسالگی آمادگی رفتن به دستشویی را پیدا می‌کند، تعریف شب ادراری سن پنج سال تمام را شامل می‌شود به شکلی که دفع بی‌اختیاری ادرار را به صورت شبانه و به تعداد دو بار در هفته و به مدت سه ماه داشته باشد، یعنی این تعریف شامل قبل از پنج سالگی نمی‌شود، نکته مهم دیگر این است که شب ادراری کاملاً غیرارادی بوده و با اختیار کودک نیست لذا به هیچ وجه نباید در این خصوص او را تنبیه یا سرزنش کنیم.
وی افزود: همچنین شب ادراری هم به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود نوع اولیه این است که کودک هیچ‌گاه خشکی بستر را تجربه نکرده و نوع دوم هم این است که کودک خوب بوده ولی به دلیل یک سری عوامل جسمی یا روحی شب ادراری آغاز شده که درصد آن کمتر است. همچنین شیوع شب ادراری در پسرها بیشتر از دختران است و درصد زیادی هم علت‌های ژنتیکی دارد و اگر دو والد دچار شب ادراری بودند تا ۸۰ درصد شانس این قضیه در کودک هم بیشتر خواهد بود.
مطهری فرد تصریح کرد: در طب جدید یک سری علت‌هایی برای آن درنظر گرفته شده مثل تکامل نیافتن دستگاه عصبی و ادراری، اختلالات هورمونی، یبوست، سنگینی خواب، مشکلات تنفسی مثل لوزه بزرگ و یا دیابت، لذا والدین برای درمان ابتدا باید نزد متخصص اطفال یا اورولوژی بروند تا علت مشخص شود، با ارائه شرح حال کامل، معاینه به لحاظ وجود مشکلات آناتومیک و یک آزمایش ساده و کشت ادرار پزشک متوجه نوع اولیه و یا ثانویه آن شده و آن زمان است که درمان آغاز می‌شود.
وی با اشاره به درمان‌های طب سنتی در این خصوص گفت: براساس طب سنتی این مشکل بیشتر به دلیل رطوبت مزاج بالاست که باعث خواب و عدم کنترل و ضعف مثانه می‌شود، لذا در ابتدا یک شرح حال کامل گرفته می‌شود، چون ممکن است مزاج کلی بچه سرد و تر نباشد ولی قسمت مثانه و کلیه دچار سردی و تری داشته باشد که در این موارد کودک را از یک سری خوراکی‌های سرد، تر و آبدار مثل هندوانه، خربزه، خیار، هلو، شلیل، انار ترش و سبزیجاتی مثل گشنیز، کاهو، کدو و اسفناج پرهیز داده و توصیه می‌کنیم که بیشتر از خوراکی‌های گرم و خشک مثل کرفس، هویج، پیاز، تره، سیر، زیتون، پونه و نعناع و میوه‌های شیرین مثل سیب، انجیر، انبه، موز و نارگیل و میوه‌های خشک استفاده کنند.
وی عنوان کرد: همچنین باید از مصرف غذاهایی مثل سوپ و آش در وعده شب پرهیز شده و بیشتر از غذاهای بخارپز، کبابی و سفت‌تر و یا از ادویه‌جات گرم مثل زعفران و زنجبیل و دارچین در غذاها استفاده شود، همچنین باید از مصرف تنقلاتی مثل لواشک پرهیز شد و بیشتر از مغزها یا پودر آنها، نخوچی، گندم برشته و شاهدانه استفاده شود، یکی از درمان‌های مهم مخلوط پودر نارگیل و گردو به همراه شکر است، البته در این رژیم‌ها باید مراقب یبوست بچه نیز باشیم.
 
شب ادراری در کودکان 
این متخصص طب سنتی با تأکید براینکه همچنین کودکان نباید در ساعت‌های پایانی شب باید مایعات بنوشند، افزود: در صورت تشنگی باید از شربت‌های زعفران یا شیره انگور و آب عسل استفاده کنند و در مرحله بعد اگر بهتر نشدند به سمت درمان‌های خوراکی یا موضعی و آب‌زن می‌رویم تا حالت قبض یا تقویت مثانه داشته باشند مثل ماساژ قسمت‌های زیر شکم، پهلوها و پشت با روغن‌های گرم مثل بابونه، مورد و نارگیل.
وی در پایان خاطرنشان کرد: تغییر رفتار و پرهیز از عادات اشتباه نیز از دیگر راه‌های درمان است، مثل دستشویی رفتن قبل از خواب، مصرف شام سبک، نخوابیدن در نقاط سرد، گرم نگه داشتن پهلوها و شکم در زمان خواب، بیدار کردن کودک در میانه شب و تشویق مداوم کودکان برای تلاش و همکاری در مسیر درمان.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر