موخوره و درمان آن

موخوره و درمان آن

موخورهTRICHOPTLOSIS آسیبی است که برس و سشوار به موی سر وارد می کنند. در این آسیب لایه و سطح محافظ مو در انتهای فیبرهای مویی نوک مو از بین می رود. موخوره بیشتر در موهای خشک و شکننده به وجود می آید.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

موخورهTRICHOPTLOSIS آسیبی است که برس و سشوار به موی سر وارد می کنند. در این آسیب لایه و سطح محافظ مو در انتهای فیبرهای مویی نوک مو از بین می رود. موخوره بیشتر در موهای خشک و شکننده به وجود می آید.

 

وقتی سطح محافظت کننده مو از بین می رود و امکان جایگزینی آن به وجود نمی آید، سر ِ; مو چند شاخه می شود.

هرچند سال ها قبل زنان برای مبارزه با موخوره نوک موهای خود را می سوزاندند ولی این کار باعث می شود، سلول های بیشتری نابود شود.در هر حال این مشکل بسیار رایج است.

شامپوهای اسیدی یا قلیایی، فرهای دایمی، رنگ کردن زیاد، دکلره کردن بیش از حد، استفاده از برس های نایلونی و فلزی و شانه هایی که دندانه هایی نوک تیز دارند در به وجود آمدن و تشدید موخوره مؤ;ثر هستند.

● درمان موخوره

راه های متفاوتی برای درمان موخوره وجود دارد:

▪ یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده بریزید و بگذارید 10 دقیقه بجوشد و آرام آرام دم بکشد. بعد از این که سرد شد، آن را صاف کنید و هر روز از این مایع به موی سرتان بمالید. پس از مدت کوتاهی متوجه خواهید شد موخوره تان درمان شده است.

▪ ریشه کنجد را در آب جوش خیس کنید و بگذارید 15 دقیقه به همین حالت بماند. بعد از آن ریشه کنجد را به مدت 30 دقیقه در آب جوش، بجوشانید؛; مایع صاف شده را به موهایتان بمالید.

▪ موهایتان را در آب ِ; جوشانده تخم پیاز قرار دهید.

▪ استفاده از جوشانده گل بابونه و گل ختمی به صورت ماهی یکبار، برای درمان موخوره مفید است.

▪ در یک لگن آب چند قطره آمونیاک بریزید و موهایتان را با آن بشویید.

به مقدار مساوی قهوه خام، نخود خام، روناس و زرده تخم مرغ را مخلوط کنید و به صورت خمیر در آورید و به موهایتان بمالید. صبح موهایتان را بشویید و با روغن زیتون چرب کنید.

▪ گل ریواس، شاه تره و سدر را به میزان مساوی در آب خیس کنید و پس از این که 24 ساعت ماند، مایع صاف شده آن را به سر بمالید.

▪ نیم کیلو آرد نخود خام را با 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا مخلوط کنید، سپس آن را به پنج قسمت تقسیم کنید و پنج شب پشت سر هم با زرده تخم مرغ به سر بمالید.

▪ روغن بادام و بنفشه و کتیرا برای درمان موخوره مفید است.

غیر از درمان های گیاهی ذکر شده برای معالجه موخوره، به موارد زیر توجه کنید:

- نوک موها را چند سانتیمتر کوتاه کنید.

- از برس ها و شانه هایی از جنس مواد طبیعی ( چوب و ...) استفاده کنید.

- از روغن های گیاهی به موهایتان بمالید.

- از شامپو های طبیعی که اسیدی و قلیایی نیستند استفاده کنید.

- هنگام شست و شوی موها از آب خیلی گرم استفاده نکنید.

- کمتر از سشوار استفاده کنید.

- گاهی موهایتان را ببافید.


سایت سیمرغ

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر