درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

اگر بیمار به موقع مراجعه کند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، در اکثر این بیماران با دادن داروهای شل کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می شود.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

● راه های درمان بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر کدام است؟

 

▪ اگر بیمار به موقع مراجعه کند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، در اکثر این بیماران با دادن داروهای شل کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می شود.

مرحله بعدی درمان، انجام فیزیوتراپی می باشد. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریکات الکتریکی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را کم می کنیم تا مشکل بیماری کاهش یابد. ولی اگر بیماری دیسک کمر در مراحل پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بیرون زدگی و فشار روی ریشه عصبی شده باشد، در این مرحله نمی توان از روش های ذکر شده استفاده کرد. به عبارتی هر کدام از روش های درمانی، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود؛; به طور مثال زمانی که دیسک به ریشه عصبی فشار می آورد، ممکن است فیزیوتراپی و ورزش کردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج های مختلفی شود، بنابراین در این مرحله حتما باید از عمل جراحی استفاده کرد.

● آیا بعد از درمان دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد؟

▪ در تمام روش های درمانی دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد، ولی معمولاً; عودها در سطوح بالا تر و پایین تر دیسک درمان شده ی قبلی اتفاق می افتد. البته گاهی ممکن است در همان سطح قبلی هم اتفاق بیفتد. اگر بیمار مراحل درمان را به خوبی انجام دهد و ورزش هایی را که برایش تجویز شده ادامه دهد و وزن خود را نیز کاهش دهد، ممکن است تا آخر عمر هیچ مشکل برایش پیش نیاید، ولی اگر مراحل درمانی را کامل انجام ندهد، امکان عود مجدد وجود دارد. در روش های جراحی هم به همین ترتیب می باشد. وقتی بیمار عمل می شود، به او توصیه می شود که به تقویت عضلات بپردازد و در کنار تقویت عضلات فیزیوتراپی را هم ادامه بدهد. نباید وزنه های سنگین را بلند کند و کارهای اشتباهی را که قبلا انجام می داده تکرار کند. در غیر این صورت ممکن است در همان سطح اولیه و یا سطوح دیگر دچار در رفتگی دیسک شود. روش های عمل جراحی نیز متفاوت است و از عمل های کوچک و بسته تا عمل های باز و بزرگ انجام می شود.

به عنوان مثال اگر سطح در رفته فقط یک سطح باشد و بیمار لاغر باشد و میزان در رفتگی نیز کم باشد، در این موقع از روش های عمل بسته می توان استفاده کرد. اگر کمی شدیدتر باشد، از روش های میکروسکوپی استفاده می کنیم و اگر خیلی شدید باشد و چندین سطح را گرفتار کرده باشد و بیمار چاق نیز باشد، ناچارا باید از روش های باز و وسیع استفاده شود.

چگونگی درمان و نوع عمل توسط پزشک تشخیص داده می شود و برای هر بیمار، عمل جراحی متناسب با شرایط وی در نظر گرفته می شود.

● عدم درمان به موقع دیسک کمر چه عواقبی ممکن داشته باشد؟

▪ عدم درمان به موقع دیسک کمر باعث بدتر شدن وضعیت بیمار خواهد شد و درد بیمار را تشدید خواهد کرد. ممکن است به خاطر یک عمل کوچک، مجبور شویم عمل های بزرگ تری را انجام دهیم و حتی ممکن است باعث تخریب دیسک و تخریب خود مهره و سرخوردگی مهره شود و در نتیجه مجبور شویم که از یک عمل کاملا وسیع، با کار گذاشتن پلاتین و وسایل خاص فلزی در کمر بیمار استفاده کنیم. عدم درمان به موقع ممکن است باعث عوارضی مانند بی حس های دایمی یا اختلالات حرکتی شود که این عوارض باعث افتادگی پا و کشیدن و لنگی پا خواهد شد.

همچنین عدم درمان به موقع ممکن است باعث ایجاد مشکلات ادراری و مثانه ای شود و یا مشکلات اسفنکتر مقعد به وجود بیاورد و بیمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد. این مشکلات در آقایان باعث ایجاد ناتوانی های جنسی هم می شود. به علت این که اعصاب مانند دیگر نسوج و پوست قابل ترمیم نمی باشند و اگر صدمه ای به آنها برسد، دیگر به حالت اولیه بر نمی گردند، بنابراین قبل از صدمه شدید، باید حتما نسبت به درمان اقدام کرد.

● در درمان این بیماران با چه مشکلاتی مواجه هستید؟

▪ خوشبختانه اکنون در درمان این بیماران با مشکل خاصی مواجه نیستیم و بسیاری از امکانات و وسایل، چه تشخیصی و چه زمانی، موجود می باشد. حتی یک سری امکانات قابل حمل و نقل وجود دارد که برای بعضی از بیماران، که نیاز به یک سری وسایل خاص دارند، توسط شرکت ها و تکنسین های آنها فراهم می شود.

● توصیه کلی شما به افراد مبتلا و دیگر افراد کدام است؟

▪ بهترین توصیه این است که پیش گیری بهتر از درمان می باشد. پس در مرحله اول باید سعی کنیم که اصلا مبتلا به این بیماری نشویم. می بایستی در این ارتباط تمام مواردی که باعث پیش گیری از ایجاد این بیماری می شود را رعایت کنیم؛; از جمله ورزش کردن، کاهش وزن، عدم بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل یا بلند کردن اتومبیل.

ورزش ملایم روزانه داشته باشیم تا بدنمان همیشه در فرم ایده ال قرار گیرد و عضلات وضعیت طبیعی را حفظ نمایند و استخوان ها دچار پوکی نشوند.

همچنین باید تغذیه مناسبی داشته باشیم (تغذیه مناسب به معنی زیاد خوردن نیست، بلکه به معنی درست خوردن می باشد). از میوه جات و سبزی جات و لبنیات حتماً; در وعده های غذایی استفاده کنیم. در معرض نور خورشید به مقدار لازم قرار گیریم. درست بنشینیم یا بخوابیم یا راه برویم؛; مثلا موقع مطالعه، پشت میز و صندلی قرار بگیریم و اگر می خواهیم تلویزیون نگاه کنیم، لم ندهیم یا کج نشویم و یا در تخت خواب و به حالت نیم خیز مطالعه نکنیم. رعایت این موارد باعث می شود فشار بر روی دیسک های مختلف از جمله دیسک کمر، دیسک گردن و سایر قسمت ها، وارد نشود.

برای درمان حتما به موقع اقدام شود، و پزشک طرف مشاوره، فردی باشد که تبحر و اطلاعات کافی داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که تنها علت کمردرد، دیسک کمر نمی باشد و کمر درد علل بسیار متفاوتی دارد و بر حسب مورد، باید بیماران درمان شوند.

ممکن است علت های درد کمر، مشکلات تغذیه ای و متابولیکی مانند بیماری دیابت، نقرس یا تمام بیماری های التهابی و عفونی و حتی بدخیمی ها باشند. بنابراین در صورت بروز کمردرد حتما به پزشک مراجعه کنید تا بر حسب مورد خاص، کمردرد درمان شود.

گروهی از بیماران، اظهار می نمایند که نگران فلجی شدن بعد از عمل جراحی هستند، بنابراین باید گفت که به هیچ وجه به اظهارات ناآگاهانه و غیرعلمی اطرافیان توجه نکنند و مطمین باشند چنان چه برای درمان این بیماری به موقع اقدام کنند، امکان فلجی وجود ندارد. اصولا با پیشرفت هایی که در علم پزشکی انجام گرفته (پیشرفت های تشخیصی و درمانی)، اصلا فلج بعد از عمل پیش نمی آید و به هیچ وجه نباید نگران باشند. ولی اگر خیلی دیر به پزشک مراجعه کنند، امکان آسیب جدی به ریشه های عصبی در اثر بیرون زدگی ها و پاره شدگی ها وجود خواهد داشت و ممکن است علایمی مثل افتادگی پا و لنگی پا برایشان ایجاد شود. البته قابل ذکر است چنان چه بیماری افتادگی و لنگی پا و حالت فلج ایجاد شود، مسلما نباید این انتظار باشد که بعد از عمل کاملاً; سالم شوند و مانند بقیه افراد راه برود.

به طور کلی باید گفت: دیسک کمر بیماری ای نیست که افراد نگران شوند و چنان چه به موقع درمان گردد، حتماً; از سلامتی کامل برخوردار خواهند شد.


دکتر فرزین هاشمیان متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات استادیار دانشگاه علوم پزشکی همدان
تبیان

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر