نیاز معلولان C.P به تقویت مهارت های ارتباطی

نیاز معلولان C.P به تقویت مهارت های ارتباطی

معلولیت ها مسایل مختلفی را به همراه دارند؛; تجربه نشان داده که افراد معلول با اراده و تلاش می توانند زندگی موفقی داشته باشند.
گروه بیماریها گوپی
1399/2/12
0 نظر

معلولیت ها مسایل مختلفی را به همراه دارند؛; تجربه نشان داده که افراد معلول با اراده و تلاش می توانند زندگی موفقی داشته باشند.

 

افراد معلول با هر میزان معلولیت می توانند در عرصه های مختلف اجتماعی حضور داشته و زندگی پویا و مفیدی داشته باشند. اگر فرزند شما معلول c.p است با کسب اطلاعات مناسب و کافی، در زمان نیاز می توانید او را یاری کنید.فراموش نکنیم که فرد دارای معلولیت C.P برای باز توانی بیش از هر چیز به توجه برای تقویت مهارت های ارتباطی نیاز دارد.

c.p مخفف palsy cerebral (که در فارسی فلج مغزی ترجمه شده) معلولیتی است که به دلیل آسیب رسیدن به مغز، قبل از تولد یا حین تولد یا زمان کمی بعد از تولد رخ می دهد.

مشخصات اولیهc.p اختلال در کنترل ماهیچه ای و حرکت است. این معلولیت پیشرونده نیست ولی در طول زمان دستخوش تغییراتی می شود. توجه به تاریخچه سلامت مادر و جنین در آن مهم است. اغلب تشخیصc.p بعد از تولد یا در زمان کودکی امکان پذیر است و نشانه های متعددی دارد که از آن جمله عبارتند از تشنج، اسپاسم، اختلالات شنوایی و بینایی، و در مواردی اختلالات یادگیری.

● انواع c.p

نوع اسپاستیک [Spastic] شایع ترین فرم این معلولیت است که تقریباً; 70 درصد موارد را در بر می گیرد که در آن عضلات به طور دایم سفت و منقبض می شوندکه روی حرکت فرد اثر می گذارد و تغییر وضعیت دادن را برای فرد مشکل می کند. نوع اسپاستیک به چند زیرگروه تقسیم می شود:

- Diplegia دو دست و دو پا را در بر می گیرد.

- Hemiplegia دست و پای راست یا چپ را در بر می گیرد.

- Quadplegia تمام عضلات دست ها و پاها را شامل می شود.

- Monoplegia یک دست یا یک پا را در بر می گیرد.

- Triplegiaسه عضله و پاها را در بر می گیرد.

نوع اتاکسیک [Ataxic] در 10تا 15 درصد موارد دیده می شود. تعادل دچار اختلال می شود و هماهنگی اندام ها کاهش می یابد که این ناهماهنگی در زمان راه رفتن قابل مشاهده است. انجام حرکات دقیق برای فرد مشکل است.

مشخصه دیگر اتاکسیک لرزش در اندام هاست که با انجام حرکت ارادی به عنوان مثال روشن کردن یک چراغ آغاز می شود.

نوع اتتویید [Athtoid] شامل 10تا 15 درصد موارد است که در آن حرکات آهسته و کنترل نشده در دست و پا و در مواردی درصورت مشاهده می شود. این وضعیت باعث حرکات ناخواسته درصورت و آبریزش از دهان می شود که می تواند برای فرد معلول استرس زا باشد.

به دلیل وجود ناهماهنگی در عضلاتی که در صحبت کردن به کار می روند این افراد راحت صحبت نمی کنند. این وضعیت را dysarthria می نامند.

● دلایل c.p

عفونت در زمان بارداری: سرخجه و بیماری توکسوپلاسموز می تواند به مغز جنین آسیب جدی برساند.

ناسازگاری در RH: سیستم ایمنی مادر به جنین حمله کرده باعث ایجاد زردی در جنین می شود. مواردی که باعث آسیب رسیدن به مغز جنین می شود: کمبود اکسیژن در زمان تولد جنین - اختلالات انعقادی در مادر که می تواند باعث سکته در جنین شود - مسمومیت با دارو یا الکل - خونریزی مغزی در جنین بعد از تولد - عفونت شدید کلیه.

در مواردی افرادی که به معلولیت.c.p دچار هستند ممکن است در سخن گفتن، کنترل آب دهان، کنترل ادرار در زمان فعالیت فیزیکی یا در شب دچار مشکل باشند که مورد آخر به علت عملکرد ضعیف مثانه است.

● روش های درمانی

c.pدرمان قطعی ندارد ولی برای بهبود وضعیت فرد روش های درمانی مختلفی وجود دارد. از جمله فیزیوتراپی کاردرمانی که 3هدف را دنبال می کنند: جلوگیری از تحلیل و یا تخریب ماهیچه بر اثر استفاده نکردن ، کاهش انقباض و اسپاسم و نیز بهبود بخشیدن وضعیت حرکتی فرد معلول.

رفتاردرمانی که باعث بهبود وضعیت روحی و جسمی و تقویت مهارت های ارتباطی در فرد می شود. نوع درمان به سن، نیازهای فردی و اجتماعی و میزان معلولیت فرد بستگی دارد. هدف اصلی رفتار درمانی تقویت افکار مثبت و سازنده و افزایش اعتماد به نفس است.

از دیگر روش ها می توان جراحی و دارودرمانی را نام برد که برای کنترل کردن تشنج های موردی و اسپاسم، تجویز می شود.


نساء رشدیه عضو انجمن باور
روزنامه همشهری

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر