مقام معظم رهبری : اسلام مخالف حضور زنان در عرصه های مختلف نیست

مقام معظم رهبری : اسلام مخالف حضور زنان در عرصه های مختلف نیست

مقام معظم رهبری : اسلام مخالف حضور زنان در عرصه های مختلف نیست

در نگاه جامع اسلام به مسیله زن ، مسیولیت اداره و پیشرفت جامعه و کشور بر عهده همه افراد اعم از زن و مرد است اما مهمترین مسیولیت و نقش زنان، در هر سطحی از توانایی و فعالیت اجتماعی، نقش بسیار مهم آنان در خانواده است.
گروه زنان گوپی
1399/2/12
0 نظر

هزاران تن از زنان نخبه کشور در عرصه های مختلف روز چهارشنبه 13 تیر ماه با حضرت آیت الله خامنه ای ، مقام معظم رهبری دیدار کردند .

 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از زنان نخبه و فعالِ در عرصه های مختلف علمی اجتماعی اقتصادی سیاسی فرهنگی و هنری تأکید کردند : در نگاه جامع اسلام به مسیله زن ، مسیولیت اداره و پیشرفت جامعه و کشور بر عهده همه افراد اعم از زن و مرد است اما مهمترین مسیولیت و نقش زنان، در هر سطحی از توانایی و فعالیت اجتماعی، نقش بسیار مهم آنان در خانواده است.

ایشان با تبریک میلاد با سعادت بانوی بزرگ تاریخ بشریت، حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و تقارن این روز خجسته با سالروز ولادت امام خمینی (ره) تصریح کردند: تأکید اسلام بر اهمیت بی نظیر نقش زن در خانواده، به هیچ وجه به معنای مخالفت با حضور زنان در عرصه های مختلف نیست بلکه به معنای اصالت و اولویت نقش مادری و همسری در مقابل دیگر فعالیتها و نقشهاست چرا که بقا و رشد و تعالی بشر و حفظ آرامش و سلامت جامعه در گرو تحقق این نقش است.

رهبر انقلاب اسلامی وجود مجموعهء عظیم بانوان نخبه را در کشور، نشان دهنده حقانیت و موفقیت نگاه اسلام و جمهوری اسلامی به مسیله زن دانستند و خاطرنشان کردند: در هیچ دوره ای مانند امروز، زنانِ محقق، دانشمند، متفکر، ادیب، هنرمند و فعال در عرصه های مختلف سیاسی اجتماعی در کشور وجود نداشته است و این واقعیت نشان می دهد که نگاه اسلامی به امر حجاب ، برخلاف بی بند و باری نه تنها مانع رشد و تعالی زنان نیست بلکه رعایت حدود اسلامی و شرعی می تواند زمینه ساز و شتاب دهنده شکوفایی استعدادهای زنان باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای با انتقاد از نگاه غلط غربی که تلاش می کند زنان را از ویژگیهای فطری خود دور سازد و آنان را به کپی دوم مردان تبدیل کند افزودند: این نگاه، در واقع کسر شأن زنان است چرا که زنِ کامل بودن در مواردی از مردِ کامل بودن هم بالاتر و پرارزش تر است.

رهبر انقلاب اسلامی مسیولیت زنان نخبه کشور را در تصحیح نگاه غلط غربی به مسیله زن یادآور شدند و افزودند: از دید اسلام زن بودن ، اصالتاً نوعی ارزش است و زنان و مردان در آفرینش حکیمانه الهی، هرکدام جایگاه و طبیعت و نقش خاصی دارند.

ایشان نگاه ابزاری غربی ها به زنان را ظلم به جامعه بشری و خیانتی بزرگ به حقوق زنان برشمردند و خاطرنشان کردند: زن، بخش زیبا، لطیف و مستور آفرینش است و بزرگترین گناهی که غربی ها باید پاسخگوی آن باشند این است که زن را در حد وسیله ای برای تبلیغات کالا، پول درآوردن بیشتر و ارضاء بی نظم و قانون مسایل جنسی تنزل داده اند و از این طریق جوامع بشری را به دردهای غیرقابل علاجی مبتلا کرده اند.

ایشان با انتقاد از برخی تلاشها برای انطباق دادن اجباری احکام اسلامی با کنوانسیونهای خارجی مرتبط با زنان، افزودند: البته برخی مسایلی که در فقه درباب احکام زنان وجود دارد سخن آخر نیست بلکه ممکن است با تحقیقِ یک فقیه ماهر و مسلط بر مبانی و متد فقاهت، نکات جدیدی استنباط شود اما تلاش برخی مرعوب شدگان در مقابل غرب، برای کم و زیاد کردن احکام اسلامی و انطباق دادن آنها با بعضی معاهدات جهانی، کاملاً غلط است.

حضرت آیت الله خامنه ای، تلاش دستگاههای تحقیقاتی، دانشگاهها و حوزه ها برای تقابل صحیح و کیفی با دیدگاهها و تبلیغات فمینیستی را، ضروری خواندند و افزودند: این کار خدمتی حقیقی به همه زنان جهان است.

رهبر انقلاب اسلامی، از برخی بی عدالتی ها در ارتباطات خانوادگی زن و مرد در کشورهای مختلف، انتقاد و ابراز تأسف کردند و افزودند: مردان نباید با سوءاستفاده از توانایی جسمی و برخی خصوصیات دیگر، در درون خانواده به زنان زور بگویند و به آنان ظلم کنند.

ایشان در همین زمینه تأکید کردند: رعایت اخلاق اسلامی در خانواده، درک مبانی اسلامی و تهذیب مردان، عامل اصلی جلوگیری از زورگویی به زنان خواهد بود اما بهرحال چه با نصیحت و چه با استفاده از قانون، باید زمینه روابط سالم و صحیح خانوادگی فراهم شود.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان جلسه با زنان نخبه را بسیار خوب و مفید خواندند و افزودند: هدف از تشکیل این جلسه، شنیدن برخی مسایل از زبان جمعی از برگزیدگان و نخبگان جامعه زنان و نیز نگاه نمادین به مجموعه فعالیتهای درخور تحسین زنان در جامعه اسلامی بود که برخی مطالب بیان شده نیز بسیار پرمغز و جالب توجه بود.

▪ در این دیدار خانمها:

ـ طبیب زاده: مشاور رییس جمهور و رییس مرکز امور زنان و خانواده

- علاّسوند: استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر در مسایل زنان

- بداغی: قاضی دادگستری و استاد دانشگاه

- آیت اللهی: محقق، نویسنده و استاد دانشگاه

- عطایی: استاد دانشگاه در رشته معماری

- بوباش: همسر شهید جانباز - دبیر نمونه آموزش و پرورش

- موسوی: شاعر

- زعفرانچی: استاد دانشگاه در رشته توسعه اقتصاد

- حیدری: دانشیار دانشگاه سیستان و بلوچستان در رشته بافت شناسی و جنین شناسی

- زمزم زاده: کارگر نمونه و دارای یکصد طرح پژوهشی

- علم الهدی: دکترای فلسفه تعلیم و تربیت و محقق در مسایل تربیتی

- حسنی اسکویی: عضو هیأت علمی دانشگاه آذربایجان و ورزشکار

- زارعی اقدم: همسر جانباز و مبلغ و استاد دانشگاه

- و داودی: دانشجوی بسیجی در مقطع دکترا (رشته زمین شناسی)

به بیان دیدگاههای خود درخصوص مسایل زنان در ابعاد مختلف پرداختند. محورهای اصلی مطالب بیان شده در این دیدار به این شرح است.

توجه جدی به پر کردن خلاءهای موجود درخصوص نظریه پردازی و کارهای پژوهشی قوی در مسایل زنان در حوزه علوم انسانی و علوم اسلامی

پرهیز از نگاه ظاهری و سوری به دیدگاه اسلام در مورد مسایل و جایگاه زنان

- ارایه راهکارهای عملی و مشخص برای حمایت از تحکیم خانواده و لزوم مشخص بودن شاخصهای کمّی در برنامه های مرتبط با ارتقاء جایگاه زنان

- حضور جدی و فعال در عرصه های بین المللی به منظور ارایه دیدگاه جامع اسلام درخصوص زنان

- لزوم تدوین منشور حقوق خانواده و ارایه آن در مجامع بین المللی

- ارایه مدل جدیدی به منظور حضور زن مسلمان در عرصه های مختلف داخلی و بین المللی با تأکید بر حفظ ارزشهای اسلامی

- ایجاد زمینه مناسب تر برای حضور استادان زن در هیأتهای علمی

- فراهم کردن زمینه لازم برای تربیت متخصصان زن در برخی رشته های دانشگاهی

- ایجاد شرایط مساعد برای ادامه تحصیل زنان کارگر در مقاطع بالا

- لزوم احیاء نقش واقعی خانواده در جامعه

- توجه جدی به سازمانهای مردم نهاد یا NGOهای مرتبط با مسایل زنان

- حمایت از ورزش بانوان در ابعاد ورزش همگانی و ورزش قهرمانی و ایجاد مراکز مناسب

- و تدریس واحدهای درسی مرتبط با مسایل خانواده در دانشگاهها .


خبرگزاری زنان ایران www iwna ir

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر