7 وضعیت اورژانس کودکانتان

7 وضعیت اورژانس کودکانتان

در این مقاله با ۷ موقعیت اورژانس در کودکان آشنا می‌شویم.
گروه بیماری های کودک گوپی
1399/3/31
1 نظر

اشکال در تنفس، زمین خوردن در پارک و… اما آیا والدین واقعا می‌دانند که چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرند و در واقع کدام مورد اورژانس است؟

۱) دیسترس تنفسی: دیسترس تنفسی به معنی اشکال در نفس کشیدن و نیاز به اکسیژن بیشتر است. دلایل ایجاد اشکال در تنفس شامل گیر کردن غذا یا اشیا در گلو، آسم، عفونت یا ذات‌الریه یا پنومونی است. علایم دیسترس تنفسی شامل سرفه، خس‌خس سینه، نفس کشیدن به سختی و استفاده از عضلات گردن و قفسه‌سینه برای کمک به نفس کشیدن بهتر است. کبود شدن و خرخر از نشانه‌های دیگر است. در این صورت: تعداد نفس‌ها بیش از ۵۰ تا ۶۰ بار در دقیقه است، کبودی مخصوصا در اطراف دهان مشاهده می شود و بیمار با گذشت زمان به جای بهتر شدن بدتر می‌شود.اگر این علایم در کودکتان ایجاد شد، سعی نکنید کودک را سوار ماشین کنید، آمبولانس خبر کنید. آمبولانس‌ها دارای وسایل مجهز به دستگاه اکسیژن هستند و با ایمنی کامل کودک را به بیمارستان منتقل می‌کنند.

 
7 وضعیت اورژانس کودکان
 
 

۲) شکستگی استخوان: شکستگی استخوان هم یک مورد اورژانس در کودکان است. وقتی صدمه‌ای به کودک وارد می‌شود و استخوان بدنش می‌شکند اگرچه حیاتش تهدید نمی‌شود اما کودک باید فورا به بیمارستان منتقل شود. والدین می‌توانند با رعایت احتیاط کودک را سوار خودرو کرده و او را منتقل کنند اما بهتر است با اورژانس تمام بگیرند. بنابراین وقتی شکستگی خیلی شدید است که درد قابل کنترل نیست یا وقتی استخوان از پوست خارج شده است یا تصادف طوری بوده که ضربه‌ به سر و گردن وارد شده است، حتما باید به اورژانس خبر داد.

۳) استفراغ و اسهال: استفراغ همراه اسهال یک مورد اورژانس در کودکان است چرا که می‌تواند سبب کم‌آبی کودک شود. اگر کودک قادر نیست چیزی را در دهان و معده نگه دارد یا دچار اسهال شدید است، نشانه‌های کم‌آبی را بررسی کنید. این علایم شامل چشم‌های گودافتاده، دهان خشک و کاهش میزان ادرار است، گاهی انقباض‌های شدید و درد شکمی نیز وجود دارد. البته درد شکم ممکن است با آپاندیسیت یا سنگ کلیه هم ارتباط داشته باشد.

 
7 وضعیت اورژانس کودکان
 
 
 

۴) صرع و تشنج در نوزادان و نوپایان: افزایش سریع دمای بدن می‌تواند سبب تشنج شود. بسیاری از تشنج‌های مرتبط با تب فورا خاتمه پیدا می‌کنند و اورژانس نیستند. در هر حال وقتی کودک دچار تشنج مرتبط با تب درگذشته شده حتما آن را جدی بگیرید و حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. اگر تشنج بعد از ۳ تا ۵ دقیقه متوقف نشد، حتما با اورژانس تماس بگیرید.

۵) زمین خوردن و افتادن: زمین خوردن از ارتفاع می‌تواند موجب صدمه به سر، نخاع یا ارگان‌های داخلی شود. اگر به آسیب به این قسمت‌ها شک کردید با کودک صحبت کنید تا مطمئن شوید به طور صحیح به سوالاتتان پاسخ می‌دهد.اگر کودک استفراغ کرد، هوشیاری‌اش را از دست داد، از کرخی یا سوزن‌سوزن شدن شکایت داشت و یا به صدمه‌های داخلی و صدمه به سر، گردن و نخاع شک کردید، حتما به اورژانس زنگ بزنید.

۶) بریدگی‌ها و خونریزی‌ها: اگر کودکتان دچار خون‌ریزی‌ شد، روی قسمت زخمی را محکم فشار دهید و زخم را کاملا بررسی کنید. کودکانی که زخمشان با چسب بسته شده و خونریزی کم می‌شود را می‌توان با ماشین شخصی به بیمارستان برد. اگر کودک مبتلا به اختلال‌های خونریزی‌دهنده است و دچار بریدگی و زخم شده و اگر خون‌ریزی بند نمی‌آید، حتما به اورژانس اطلاع دهید.

۷) مسمومیت‌ها: مسموم شدن کودکان سناریوی ترسناکی است. کودک به سراغ کابینت داروها می‌رود و شربت یا قرص خطرناکی را می‌خورد. اولین‌کاری که باید پس از وقوع مسمومیت انجام دهید، اطلاع به مرکز مسمومیت‌ها یا اورژانس است.

منبع : نازوب

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم0
مخالفم0
گوپی  (یک شنبه 16 آذر 1399)
با سلام به تیم گوپی مثل همیشه عالی