کمیسیون فرهنگی مشغول رسیدگی به مسئله بحران جمعیت است

کمیسیون فرهنگی مشغول رسیدگی به مسئله بحران جمعیت است

با توجه به گستردگی موضوعات فرهنگی در دستور کار کمیسیون فرهنگی و وجود ۸ مصوبه و سیاست‌ به‌زمین‌مانده در حوزه جمعیت، منطقی‌ترین و سریع‌ترین راه برای رفع معضلات مربوط به جمعیت و خانواده، تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت است
1399/5/5
1 نظر

 ظاهراً برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این شبهه را مطرح کرده‌اند که "با وجود کمیسیون فرهنگی چه‌نیازی به "کمیسیون ویژه جمعیت" داریم؟!"، این موضوع نشان می‌دهد که برخی یا به اهمیت و حساسیت مسئله بحران جمعیت کشورمان پی نبرده‌اند یا توانایی تشخیص و پیش‌بینی مسائل کلان کشور را ندارند!

هرگونه سهل‌انگاری و انحراف از اجرای سیاست‌های کلی کشور، در آینده نزدیک معضلات و موانع عدیده‌ای را بر سر راه توسعه و بالندگی کشور قرار می‌دهد که برخی از آنها جبران‌ناپذیر خواهند بود.

با توجه به نتایج آمار و مطالعاتی که بارها از طرف کارشناسان مطرح شده است، در صورت پیشروی روند کاهش جمعیت کشور، ایران در سال 1430 پیرترین کشور منطقه خواهد بود! از طرفی در زمان حاضر 12 میلیون جوان مجرد در سن ازدواج داریم که امکان ازدواج ندارند!

علاوه بر اینها؛ آمار تعداد ازدواج‌ها نسبت به سال‌های گذشته 40 درصد کاهش داشته است! برای درک لزوم تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت برخی از مصوبات و سیاست‌های به‌زمین‌مانده در مورد خانواده و جمعیت را مرور می‌کنیم:

ــ قانون تسهیل ازدواج (که 15 سال بعد از تصویب هنوز به اجرا درنیامده است)
ــ سیاست‌های تحکیم و تعالی خانواده
ــ طرح جامع تعالی جمعیت و خانواده (که از سال 1393 در مجلس سرگردان است)
ــ مد و لباس

ــ قانون حقوق مسئولیت‌های زنان (که اساساً اجرا نشده و علی‌رغم قید قانونی این مصوبه که هر معاهده مغایر با آن خلاف قانون است عملاً اهداف توسعه پایدار وارد ماده 101 برنامه ششم توسعه شده و به‌شدت در حال اجراست)
ــ سیاست‌های خانواده‌محور در زمینه ورزش و اشتغال زنان
ــ سیاست‌های حجاب و عفاف و ضمانت اجرای آن که سال‌هاست معطل مانده است
ــ مواد 102 و 103 برنامه ششم توسعه در موضوعات:
*کاهش سن ازدواج
*افزایش آمار ازدواج
و سایر مباحث مرتبط با خانواده و جمعیت
و...
،

لذا با توجه به گستردگی موضوعات فرهنگی در دستور کار کمیسیون فرهنگی، منطقی‌ترین و سریع‌ترین راه برای رفع معضلات مربوط به جمعیت و خانواده، تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده در مجلس است.

به نقل از خبرگزاری تسنیم .

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم0
مخالفم0
اتنا  (پنج شنبه 6 آذر 1399)
با سلام به تیم گوپی مثل همیشه عالی